Dvere a okná

Všetko, čo potrebujete vedieť o holandských dverách


Holandské dvere - horizontálne dvojité otváranie kúziel - vyvolali v letnom vánku roztomilé vízie malebných vidieckych chát, doškových striech a čerstvo upečených koláčov. Aj keď je dizajn takmer 400 rokov starý, jeho príťažlivosť je nadčasová, takže ak uvažujete o holandských dverách pre váš domov, pokračujte ďalej a dozviete sa niečo o nich, kde najlepšie fungujú a čo znamená inštalácia.

Vonkajšie holandské dvere sa prvýkrát objavili v Holandsku v 17. storočí a vtedy boli ich funkcie čisto funkčné. Spodná časť bola postavená s dolnou polovicou a hornou polovicou, ktoré sa otvárali samostatne, a často sa udržiavali zavreté, aby sa zabránilo hlodavcom a hospodárskym zvieratám, aby putovali do domu, zatiaľ čo horná časť sa otvorila, aby umožnila ľahký a čerstvý vzduch. Spodné dvere mali na vrchu malú policu, ktorá pomáha stabilizovať štruktúru dverí a zároveň ponúka miesto na ochladenie pečeného tovaru.

Holandskí prisťahovalci priniesli dizajn dverí do Ameriky a rýchlo sa dostali k priazni u skorých kolonistov a vidieckych obyvateľov. Až do konca 18. storočia, keď boli vynájdené dvere do obrazovky, zostalo bežné, aj keď sa trend vonkajších holandských dverí zmenšoval, verzie interiéru sa len začínali a často sa objavovali v oddelených kuchyniach a jedálňach. Holandské dvere si môžete kúpiť ešte dnes, v interiéri aj exteriéri, aj keď možnosti sú obmedzené.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný Kate Walker Design (@katewalker_design) 3. marca 2019 o 11:41 hod. PST

Súčasný trend výroby farma v štýle farmy priviedol holandské dvere späť do popredia dizajnu. Teraz ich uvidíte pri vchodoch do domu, na vonkajších budovách, ako sú záhradnícke prístrešky a tiež vo vnútri domov. Holandské dvere, ktoré sú také rozkošné, majú tiež niektoré funkčné aspekty.

Pozitívne:

+ Holandské dvere vytvárajú silný vidiecky vzhľad a dojem, slúžia ako ústredné miesta v kuchyniach v štýle farmy a dodávajú dokončujúcim dojmom rustikálne vstupy do chaty.

+ Ak máte batoľatá alebo domáce zvieratá, udržiavanie spodných dvierok zavretých zaistí, aby malí milovaní zostali bezpečne vo vnútri a zároveň si užívali vonkajší svet.

+ Podobne sa holandské dvere môžu ako detská brána zdvojnásobiť, čím bezpečne chránia deti v detských jasliach alebo mimo domovských kancelárií a práčovne.

Na mínusovej strane:

- Ak bývate v oblasti s množstvom hmyzu, otvorené dvere do prírody sú pozvánkou do domu kočiarov. Môže pomôcť inštalácia zasúvateľnej obrazovky (popísaná nižšie).

- Holandské dvere sú drahšie ako štandardné dvere, pretože vyžadujú viac hardvéru, ako sú pánty, gombíky a zámky, a (na vonkajších modeloch) je medzi dvomi polovicami potrebné tesnenie odolné voči poveternostným vplyvom. Očakávajte, že zaplatíte ďalších 300 až 500 dolárov za holandské dvere premade v porovnaní s plnými dverami podobnej kvality od rovnakého výrobcu. Holandské dvere na mieru od hlavných výrobcov sú drahšie (nad 3 000 dolárov), pretože sú navrhnuté a skonštruované tak, aby vyhovovali konkrétnemu otvoru.

- Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, vonkajšie holandské dvere by sa mali inštalovať profesionálne. Kým sa dvere dodávajú vopred zavesené v zárubniach, pri inštalácii môže zárubeň vyžadovať zosunutie (vyrovnanie) a je nevyhnutné, aby obe polovice boli dokonale zarovnané, aby sa prvky utesnili. Profesionálna inštalácia môže pridať 300 až 450 dolárov alebo viac.

- Sledujte tieto prsty! Pri zatváraní sa môžu neúmyselne zachytiť medzi hornými a dolnými dverami.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný používateľom Sandra M Cavallo (@oldsilvershed) 31. marca 2019 o 14:35 PDT

Zatiaľ čo niektorí súčasní výrobcovia špičkových dverí, ako napríklad Andersen, Pella a Marvin, nepredávajú holandské dvere premade holandsky, ponúkajú vlastné služby v oblasti výroby dverí, takže často môžete mať holandské dvere navrhnuté podľa vašich požiadaviek. Jeden populárny výrobca, Jeld-Wen, v súčasnosti predáva holandské dvere prostredníctvom stredísk pre zlepšovanie domácnosti, ako je Home Depot.

  • Pri kúpe vonkajších holandských dverí si môžete zvoliť dve pevné polovice, ktoré sa zhodujú alebo si vyberte jednotku so sklenenými tabuľami v horných dverách, aby ste umožnili osvetlenie pri zatvorených dverách.
  • Je dobré nainštalovať zatiahnuteľnú zatiahnuteľnú obrazovku na vnútornej strane dverového rámu, ako sú napríklad zatiahnuteľné zásteny obrazovky Secret (dostupné od Amazonu). Keď sú horné dvere otvorené, môžete použiť obrazovku, aby ste sa dostali k polici na spodnej polovici dverí, aby ste zabránili škodcom a zvyškom. Niektorí výrobcovia môžu ponúkať dvere s pripojiteľnými zatiahnuteľnými clonami.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný Andrew + Natalie (@betweentwocedars) 26. februára 2019 o 5:26 hod. PST

Vnútorné holandské dvere môžu byť skvelým doplnkom do domu, ale možno budete musieť urobiť trochu detektívne nájsť ten pravý. Nie všetky centrá na vylepšenie domu ich predávajú, takže by ste mali zvážiť kontrolu u menších staviteľov dverí typu butik, ako je napríklad firma Simpson Door Company.