Hlavné systémy

Takže chcete ... Izolujte podkrovie


Máte pocit, že vaše náklady na vykurovanie a chladenie prechádzajú cez strechu? Môžete mať úplnú pravdu: Podkrovie so slabou izoláciou vás môže stáť veľké peniaze. Prečo čakať dlhšie? Americké ministerstvo energetiky odhaduje, že podkrovná izolácia môže podstatne znížiť - o 10 až 15 percent - množstvo peňazí, ktoré každý mesiac venujete udržiavaniu svojho domu na pohodlnej teplote. Či už vykonávate prácu sami alebo si prácu prenajímate u dodávateľa, pre svoj spodný riadok získate okamžitý aj dlhodobý prínos. Pri plánovaní izolácie podkrovia zvážte nasledujúce faktory.

Typy izolácie
Existuje mnoho rôznych druhov izolácie, ktoré sú všetky ľahko dostupné v miestnom domovskom centre. Pre najužšie zákutia podkrovia si veľa ľudí volí voľnú izoláciu. Najbežnejšia je však deka v štýle izolácie vyrobená zo sklenených vlákien alebo z minerálnej vlny. Materiál je dodávaný v rolkách alebo štvorcových pálkach a kvôli pohodliu dodávateľov i domácich majstrov sa predpokladá, že sa zmestí medzi väčšinu klincov, krokiev a trámov. Na utesnenie úniku vzduchu okolo komínov, inštalatérskych komínov alebo akýchkoľvek podobných komponentov, ktoré prenikajú do plášťa budovy, prenajmite profesionála na aplikáciu izolácie sprejovej peny s uzavretými alebo otvorenými bunkami.

R-hodnoty
Koľko je dosť izolácie? Čiastočne to závisí od toho, aký typ izolácie ste sa rozhodli nainštalovať. Každý typ hodnotí na stupnici hodnôt R rozdielne - mieru toho, ako dobre produkt blokuje prechod tepla a chladu. Väčšina súčasných stavebných predpisov vyžaduje izoláciu R-50 v podkroví nových domovov a špecifikáciu R-38 na izoláciu dovybavenia existujúcich bytov. Ale vek domova nie je jedinou premennou; je potrebné vziať do úvahy aj jeho geografickú polohu. Energy Star poskytuje ľahko čitateľnú tabuľku, ktorá špecifikuje odporúčané R-hodnoty pre rôzne časti krajiny.

ventilácia
Môže sa to zdať kontraintuitívne, ale zatiaľ čo izolácia podkrovia je kritická, je rovnako dôležité vetranie podkrovia. Bez vetrania sa môže hromadiť a kondenzovať vlhkosť, prípadne hnitie izolácie a narušenie štrukturálnej integrity. Vetranie tiež vedie k neutralizácii sezónneho ohrozenia ľadovými priehradami, ktoré môžu spôsobiť rozsiahle a drahé škody.

Niektorí odborníci diskontujú hodnotu prieduchov, najmä v teplejších klimatických podmienkach. Väčšina z nich sa však zhoduje na tom, že prieduchy v podkroví nielen udržujú dom pohodlnejšie, ale tiež bránia možným problémom. Typické podkrovie zahŕňa vetranie na troch miestach: na štítových koncoch, pozdĺž strešného hrebeňa av podhľadoch. Ak plánujete inštaláciu izolácie podkrovia, je rozumné uvažovať aj o vetraní.

Predtým ako začneš
Pred začatím procesu inštalácie, bez ohľadu na to, aký typ izolácie ste si vybrali, venujte čas vykonaniu prípravných prác. V podkroví bez osvetlenia príprava zahŕňa zapojenie dočasnej pripájacej pracovnej lampy; baterka to tu nerozstrihne. Akonáhle uvidíte, čo robíte, pozrite sa okolo, či nedošlo k zmene farby alebo akémukoľvek inému dôkazu úniku strechy. Pred pokračovaním vykonajte všetky potrebné opravy. Tam, kde nie je žiadna podlaha, položte preglejkové panely s rozmermi 3/4 palce, takže budete mať bezpečnú a pohodlnú platformu, z ktorej budete pracovať. Nakoniec nezabudnite, že väčšina izolačných produktov uvoľňuje nebezpečné častice. Ak sa rozhodnete izolovať podkrovie sami, je nevyhnutné, aby ste mali na sebe kompletný ochranný výstroj a respirátor proti prachu.

Poznámky k inštalácii
Izolácia sa po zabalení rozbalí, takže ju nechajte zabalenú, kým ju nebudete pripravení použiť. Nezabúdajte tiež na to, že ak stlačíte izoláciu, aby bola vhodná, produkt stráca veľkú časť svojej hodnoty R. Lepšou stratégiou je zmerať rozpätie, do ktorého umiestňujete izoláciu, a to ešte pred rozrezaním produktu na požadovanú veľkosť. Ak chcete znížiť izoláciu v tvare prikrývky, položte výrobok na preglejku tak, aby jeho papier (alebo fólia) smeroval nadol. Položte vrchnú časť dva krát na štyri a dočasne stláčajte izoláciu na zvládnuteľnú hrúbku. Nakoniec spustite štandardný nástrojový nôž pozdĺž okraja reziva, cez izoláciu a až po preglejku.

Izolácia podkrovia je istou cestou, ako si túto zimu zatepliť domov. Ale aj iné úlohy spojené s údržbou domácnosti môžu brániť váš dom (a všetkých jeho obyvateľov) pred chladným počasím a nepríjemnými vetrami. Viac informácií sa dozviete v tomto videu: