Trávnik a záhrada

Nezabudnite oplodniť svoj trávnik tento jeseň!


Jeseň sa vo všeobecnosti považuje za obdobie likvidácie pred zimným pokojom. Pokiaľ však ide o starostlivosť o trávnik, pád je zaneprázdnený. To, čo robíte teraz, vedie dlhá cesta k zabezpečeniu zdravia vašej trávy, a to nielen v najbližšej budúcnosti, ale aj v nasledujúcom vegetačnom období. Aj keď na vašom povrchu môže váš trávnik vypadať trochu rozrušený, korene pod zemou sú stále ťažké pri práci, ukladajú rezervy, ktoré budú potrebovať, aby prežili zimu a prežili jar.

Aj keď v iných obdobiach roka existujú dôvody na voľbu rýchlo pôsobiaceho tekutého hnojiva, na jeseň - asi týždeň po poslednom kosení trávnika - je najlepšie použiť granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Kým tekuté látky dodávajú náhle kolísanie živín, granulovaná odroda kŕmi trávu pomaly v priebehu času. Vo väčšine častí krajiny je to presne to, čo chcete. Vo veľmi chladných oblastiach si vyberte hnojivo špeciálne pripravené na zimnú ochranu, hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Ak máte to šťastie, že žijete niekde v teple, už viete, že hnojenie je celoročná záležitosť. Pre vás nie je pád taký kritický. (Chlapče, máš to hotové!)

Teoreticky by ste mohli ručne rozprestrieť zrnité hnojivo na trávniku. Realita je však taká, že manuálna práca necháva príliš veľa priestoru pre chyby. Kým nedostatočné hnojenie nie je katastrofa, nadmerné hnojenie je skutočnou obavou a hnojivo je ľahké aplikovať príliš hojne, ak ste s ním úplne v kontakte.

V skutočnosti existuje dôvod, prečo profesionálni krajinári používajú rozmetadlá s rozchodom. Tieto vonkajšie nástroje zahŕňajú páku s prietokom, ktorá umožňuje užívateľovi nastaviť presné množstvo hnojiva, ktoré sa má rozptýliť na štvorcový stopa trávnatej plochy. Ak ste veľmi opatrní pri starostlivosti o trávnik, rozmetadlo je nástroj, ktorý stojí za to si ho kúpiť.

Všimnite si, že na zakúpenom balení hnojiva výrobca uvádza ideálny počet granúl, ktoré sa majú aplikovať na štvorcový stopa. Môžete nastaviť rozmetadlo tak, aby presne vyprodukovalo toto množstvo, ale tu je vynikajúca metóda: Nastavte rozmetadlo tak, aby rozptýlilo polovicu odporúčaného objemu, rozmetadlo rozmiestnite po trávniku v jednom smere, potom ho zoberte v opačnom smere a zasiahnite oblasti, ktoré ste dosiahli. pôvodne zmeškal. Pretože účinky hnojiva sú obmedzené na oblasť bezprostredne obklopujúcu miesto, kde granula dopadne na zem, kľúčom k úspechu je dokonca disperzia. Ale ak máte pochybnosti, nedostatočne využívajte.

Po dokončení práce očistite rozmetadlo a až potom ho odložte. V opačnom prípade by kovové súčasti mohli počas mimosezóny hrdzavieť. Ak vám zostane čiastočne naplnené vrecko hnojiva, vzduchotesne utesnite a uschovajte na suchom mieste. Hnojivo, ktoré je vystavené vzduchu, stvrdne a stáva sa nepoužiteľným.

Ďalšie tipy
• Naplňte rozmetadlo na príjazdovej ceste, nie na trávniku, aby ste zabránili rozliatiu a nadmernému vyťaženiu jednej konkrétnej oblasti.

• Na správne fungovanie rozmetávača musia byť granule nástroja aj hnojiva suché.

• Pri manipulácii s granulami hnojív je rozumným opatrením rukavice.

Zdravý trávnik potrebuje nielen hnojivo, ale aj dostatok vody. Udržujte váš trávnik hydratovaný počas horúcich a suchých let s týmito zavlažovacími špičkami.