Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Najlepšie spôsoby, ako odstrániť zápach z dymu


Otázka: Nedávno som zdedil po mojich prarodičoch krásne kreslo. Nanešťastie to boli ťažké fajčiari a zápach prenikol do kresla. Existuje nejaká nádej na moje dedičstvo, alebo je odstránenie zápachu dymu iba zbožným želaním?

A: Cigaretový dym sa môže pevne držať majetku a dokonca aj samotných stien, podláh a stropov domu, ktorý kedysi patril ťažkému fajčiarovi. Ako cigaretové fajčiari produkujú molekuly dymu zapuzdrené do mikroskopických kúskov oleja a dechtu, ktoré tvrdohlavo priľnú bez ohľadu na to, kde pristáli. Po vyhodení spáleného jedla sa môžu nalepiť aj dymové príznaky úrazu pri varení.

Komerčné osviežovače vzduchu dokážu účinne zvládnuť mierne prípady zastaraného dymu, ale tieto spreje iba maskujú zápach, skôr ho absorbujú alebo neutralizujú. (Poznámka: Aj keď chemické zložky v týchto výrobkoch sú vo všeobecnosti bezpečné pre vás a vaše mačky a psy, škodlivé pre vtáky sa nepoužívajú, ak máte pernaté spoločenské zvieratá.) Vôňa predmetov opakovane vystavených dymu celé roky je obmedzená vrátiť sa po opotrebovaní osviežovača.

Našťastie existuje prirodzená nádej na vaše páchnuce veci! Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych metód tu, ale ak máte trpezlivosť, určite výrazne znížite, možno úplne eliminujete pretrvávajúci dymový zápach.

Vysajte to.

Nezľavujte silu starého dobrého čerstvého vzduchu! Ak je interiér vášho domu cítiť dymovo, otvorte všetky okná a umiestnite prenosný ventilátor alebo dva pred najväčšie, pričom čepele fúkajú von, aby vytiahli dymový vzduch z miestnosti. Ak je to možné, ponechajte si to celý deň. Na niekoľko hodín vonku na slnečnom mieste umiestnite vonku slnečný nábytok, knihy a oblečenie - tie UV lúče môžu tiež pomôcť neutralizovať zápach. Všimnite si však, že intenzívne slnečné svetlo môže poškodiť alebo vyblednúť jemné alebo zafarbené látky, takže ak je to veľmi svetlé a horúce, vzduch, ktorý fajčí, vintage šál alebo vyšívaný vankúš na tienistom mieste.

Navlhčite dym pomocou jedlej sódy.

Hydrogenuhličitan sodný je veľmi účinný dezodorant, pretože v skutočnosti skôr absorbuje pachy, než ich iba maskuje. Tu je niekoľko spôsobov, ako ju použiť:

  • Na vyčistenie dymu z miestnosti alebo z auta naplňte niekoľko malých misiek jedlou sódou a potom ich postavte do celého priestoru. Jedlú sódu na pečenie nechajte na mieste najmenej 24 hodín.
  • Na koberce alebo koberce posypte tenkou vrstvou sódy do jedla, nechajte ho prenocovať cez noc alebo najmenej dve hodiny a potom vákuujte.
  • Páchnucu pohovku alebo plyšové kreslo posypte ľahkým poťahom prášku do pečiva a nechajte ho sedieť najmenej dve hodiny. Potom dôkladne vysajte čalúnením.
  • V prípade kníh, drobných dekoratívnych predmetov a odevov, ktoré sa nedajú ľahko prať, nalejte jednu polovicu šálky jedlej sódy do veľkého plastového vrecka na odpadky, pridajte predmety poškodené dymom a potom vrecko zavrite. Dajte mu dobrú osemhodinovú dobu zotrvania predtým, ako odstránite svoje veci a poprášite alebo otrite prášok.

Neutralizujte zápach dymu octovým umývaním.

Biely ocot je ďalšou netoxickou základnou doskou pre domácnosť, ktorá sa snaží neutralizovať - ​​nielen maskovať nepríjemné pachy, ako je dym. Nízke pH „útočí“ na molekuly dymu s vyšším pH a mení ich len tak, aby sa znížil ich zápach. Nerobte si starosti, nepríjemný zápach octu sa po vyschnutí alebo odstránení prirodzene stratí.

  • Aby ste znížili zápach dymu v miestnosti alebo vo vozidle, naplňte niekoľko malých misiek bielym octom, postavte ich okolo priestoru a nechajte ich sedieť cez noc.
  • Ak chcete proces urýchliť, uvarte v peci hrniec octu a nechajte ho hodinu alebo dve jemne dusiť. Keď sa para napúšťa vzduchom, pomáha odstraňovať zápach dymu.
  • Odevy, ktoré sa dajú prať v práčke a ktoré možno prať v práčke, je možné hodiť do bielizne spolu s pol šálky bieleho octu namiesto zvyčajného pracieho prostriedku, pretože kyslý ocot pomôže rozbiť zápachové molekuly. Prací prostriedok, ktorý sa nakláňa smerom k zásaditému koncu stupnice pH, rovnako ako cigaretový dym, neneutralizuje zápach tak efektívne.

Drevené uhlie tiež dobre odstraňuje zápach dymu.

Molekuly uhlíka v drevenom uhlí chemicky „pascujú“ vonia a odstraňujú ich zo vzduchu. Zatiaľ čo grilované brikety sa dajú použiť ako štipka, aktívne uhlie sa spracúva pre lepšiu pórovitosť a absorpčnú schopnosť (a keďže bonus sa nespracováva horľavými chemikáliami). Väčšina stredísk na zlepšenie domova nesie celý rad produktov s aktívnym uhlím, často zabalených v malých látkach alebo vrecúškach, a
zvyčajne označované ako odstraňovače dymu alebo zápachu.

Niekoľko vriec s aktívnym uhlím umiestnite alebo zaveste okolo fajčenej miestnosti alebo auta, aby absorbovali zápach, alebo ich umiestnite na nábytok alebo koberce poškodené dymom. Neukladané aktívne uhlie nenasadzujte priamo na látku, môže však zanechať škvrnu.

Odparte zápach dymu.

Čistenie pary môže byť zvlášť účinné na dymových stenách, podlahách a čalúnení, pretože teplo roztopí stvrdnutý decht a oleje zapuzdrujúce molekuly dymu, čo uľahčuje ich utieranie utierkou z mikrovlákna alebo špongiou. Mnoho stredísk na zlepšenie domova si prenajíma tieto stroje, zvyčajne za približne 25 dolárov za hodinu. Ľahko zahmlite povrchy zahrialou parou a udržujte hlavu čističa pary neustále v pohybe, aby ste zabránili nasýteniu jednej oblasti - presýtenie parou môže poškodiť jemné látky, ako je hodváb a dokonca aj topiť sadrokartón.

Okrem týchto spôsobov odstraňovania zápachu z dymu, zavolajte odborníka.

V prípade veľmi vážneho poškodenia dymom alebo v prípade zlyhania vyššie uvedených možností kontaktujte odborníka. Mnoho upratovacích služieb sa špecializuje na sanáciu dymu, ošetrenie stien, podláh a čalúnenia silnejšími chemikáliami a čistiacimi prostriedkami, ktoré si môže kúpiť široká verejnosť, a je vyškolených v správnych technikách na ich bezpečné a efektívne používanie. Vyhľadajte špecialistu na sanáciu dymu prostredníctvom webových stránok, ako je Yelp, alebo požiadajte o odporúčanie v miestnom stredisku pre vylepšenie domácnosti.