Steny a stropy

Vyriešený! Tu je dôvod, prečo toľko majiteľov domov vymaľuje verandu stropnou modrou


Otázka: Prečo má toľko domov na juhu modrý strop z verandy? A aký je najlepší spôsob, ako znovu vytvoriť vzhľad na verande?

A: Mnohí, ktorí kráčali ulicami Juhu a obdivovali prekrásne modré verandové stropy, premýšľali o ich pôvode. Modrý verandový strop môže určite vytvoriť upokojujúcu atmosféru a zvýšiť pôsobivosť - dva dôvody, prečo je tradícia stále populárna - ale pravda, ktorá za týmto trendom stojí, vás môže prekvapiť. Čítajte ďalej, aby ste zistili, prečo sa stropy modrej verandy prvýkrát objavili pred viac ako dvesto rokmi a dozviete sa, ako úspešne obnoviť vzhľad svojho domova.


Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný spoločnosťou Allison Lincoln (@charleston_charmed) 28. februára 2019 o 17:05 PST

Modré verandové stropy sa prvýkrát objavili na plantážach antilopy začiatkom devätnásteho storočia v dôsledku tradície obyvateľov Gullah (a.k.a Geechee), zotročených Afroameričanov v pobrežných oblastiach Gruzínska a Južnej Karolíny. Gullah folklór zastával tých duchov - známych ako „haints“ (a výrazná „Strašidlá“) v kreolskom dialekte - nemohli preniknúť vodou, a pretože modrá farba sa podobá vode, stropy boli natreté touto farbou, aby odrazili zlých duchov. Gullah pre malú mieru tiež často maľoval dvere, okenné rámy a okenice v rovnakom odtieni. Dodnes sa celý rad bledomodro-zelených odtieňov nazýva „haint blue“.

Modré verandové stropy sa objavili aj na severozápade (kde bola založená kresťanská komunita Aurora Colony), ako aj na domovoch koloniálnej a viktoriánskej domácnosti na východnom pobreží od Philadelphie po Boston. Dnes je však na americkom juhu stále viac stropov modrej verandy ako kdekoľvek inde.


Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný Julianom Clarkom (@ijulianclark) 11. apríla 2019 o 13:48 PDT

V prípade modrých verandových stropov existovalo aj viac zdôvodnení - predstava, že by to mohlo zabrániť voseniu a iným škodcom z budovania hniezd. Teória bola taká, že hmyz si pomýlil modrý strop s oblohou a umiestnil upratovacie služby inde. Modrá farba vlastne prekazila hmyz, ale nie tým, že ich prekabátila. V tom čase sa farba často miešala s lúhom, prírodným insekticídom, takže akákoľvek farba na báze lúhu by poslala zabalenie škodcov.

Modré stropy verandy mali ďalšiu výhodu. Ktokoľvek na verande na konci dňa mohol pozerať hore a vidieť modrú oblohu namiesto tmavej, a tak vytvárať ilúziu predĺženého denného svetla. Čím bledšia modrá, tým viac odrazov svetla, ktoré rozjasnili verandu a ďalej zosilnili efekt dlhšieho dňa.


Tí, ktorí dúfajú v zachovanie tradície, by mali najprv zvážiť, či modrá veranda doplní štýl a farbu ich domu. Potom vyberte jednu z troch hlavných variantov modrej, ktorá sa historicky používa na stropoch verandy v rôznych regiónoch:

 • Haint blue, populárna na juhu, sa môže vzťahovať na akúkoľvek bledomodro-zelenú farbu, ako napríklad „Palladianova modrá“ od Benjamina Moora.
 • Na východnom pobreží prevláda ľahká vzdušná nebeská modrá, ako napríklad Atmosférická atmosféra Sherwina Williamsa.
 • V severozápadnej časti je bežnejšia žiarivá aurora modrá, „Cosmic Cobalt“ spoločnosti la BEHR.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok zdieľaný Ashley Hackshaw (@lilblueboo) 8. apríla 2018 o 17:15 PDT

Pri maľovaní stropu modrej verandy postupujte takto:

 • Vyberte exteriérový náter a náter odolný voči plesniam ak maľujete strop holej verandy prvýkrát, natierajte predtým natretý povrch rovnakej farby alebo prepínate zo svetlejšieho na tmavší odtieň. Ak vaše verandové stropné drevo nevypúšťa (t. J. Vydáva tónované zlúčeniny nazývané triesloviny), choďte vodou riediteľnou farbou. Rozhodnite sa pre farbu na báze oleja pre strop vyrobený z kovu (napr. Vlnitej ocele) alebo typu dreva, ktoré odvádza triesloviny (napr. Céder), aby sa zabránilo hrdzi alebo pretekaniu. Všimnite si, že farba s lesklým / matným leskom minimalizuje praskliny a iné nedokonalosti.
 • Vyberte si špeciálnu vonkajšiu farbu (používa sa popri samostatnom základnom nátere, prediskutovanom ďalej), ak sa maľuje na farebný strop verandy z dreva, prechod z tmavšej na svetlejšiu farbu farby alebo ak sa farba na báze oleja nanáša výrobkom na vodnej báze.
 • Ak je potrebný samostatný náter a základný náter, nechajte základný náter označený pre vonkajšie použitie. Farba by mala byť blízka farbe náteru, napríklad bieleho, svetlo šedého alebo svetlo modrého základného náteru stropu so sviežou modrou verandou.
 • Položte kvapky utierky na ochranu podlahy verandy pred postriekaním. Dajte si klobúk na ochranu pred padajúcim štrkom a starým oblečením, ktoré vám nebude vadiť.
 • Hadicu nadol odstráňte pavučiny a štrk zo stropu. Pred lakovaním nechajte verandu úplne zaschnúť.
 • Maskujte všetko, čo maľujete. Pásku maliara odlepte z akejkoľvek časti stropu verandy, ktorú nechcete maľovať, ako je napríklad obklad tesne pod stropom.
 • Vyberte si najlepší kryt maľovacieho valca a dĺžku zdrihu pre danú úlohu. Všeobecne sú syntetické kryty valčekov (napr. Polyester, nylon) lepšie pri práci s nátermi na vodnej báze, zatiaľ čo poťahy z prírodných vlákien (napr. Vlna, mohér) vyhovujú olejovým náterom. Choďte s dĺžkou vlasu na návleku valca (dĺžka vlákien na obale) najmenej tri osem palca. Pri stropoch z beadboardu (úzke lamely s hlbokými dutinami medzi nimi) použite hrubšiu polovicu alebo tri štvrtiny palca, aby ste dostali farbu do všetkých medzier.
 • Ak používate samostatný základný náter, naneste ho najskôr pomocou maliarskeho valca. Začnite pri okrajoch a potom cez povrch stropu pohybom nahor a nadol (alebo v smere stropných lamiel). Nechajte základný náter zaschnúť po dobu uvedenú v pokynoch k produktu.
 • Nakoniec naneste farbu alebo základný náter. Natierajte farbu rovnakým spôsobom, ako je uvedené vyššie, nechajte ju zaschnúť po dobu uvedenú v pokynoch k produktu. Ak je to potrebné, naneste ďalší náter, aby ste dosiahli hlbšiu farbu, potom nechajte uschnúť.