Trávnik a záhrada

Rádio: Ako premiestniť mladý strom


Dospeli ste niekedy k frustrujúcemu záveru, že ste vysadili mladý strom na presne nesprávnom mieste? Tu je niekoľko tipov, ako ho presunúť bez straty.

Počúvaj O VZŤAHUJÚCICH STROME alebo si prečítajte nasledujúci text:

Najskôr pripravte nové miesto. Otvor by mal byť asi dvojnásobkom šírky koreňovej gule. Hĺbka by mala byť približne na úrovni stupňa. Keď vykopávate spodok diery, budete chcieť odolať nutkaniu uvoľniť pôdu. Uvoľnená pôda môže spôsobiť, že sa strom v priebehu času príliš zníži, čo môže viesť k hnitiu.

Potom vyberte strom tak, že začnete lopatou asi tri stopy od kmeňa. Ak musíte rezať korene, použite ostré orechy. Keď sa vám podarí uvoľniť koreňovú guľu, zdvihnite strom na plachtu a potiahnite ho na nové miesto.

Znížte strom do novej diery a postupne pridajte pôdu a vodu. Vytvorte široký strom okolo stromu a pridajte pár centimetrov mulča. Potom dajte hadicu do chodu. Strom bude potrebovať veľa vody, až kým nebude usadený na novom mieste.

rádio je novo zavedený denný rozhlasový spot prenášaný na viac ako 75 staniciach po celej krajine (a rastie). Svoju dennú dávku môžete získať tu počúvaním alebo čítaním 60-sekundovej rádiovej špičky domáceho kúrenia Bob.