Zelená

Ako: Zbavte sa Moles


Keď krtol alebo dva napadli trávnik a záhradu, nedá sa pomýliť. Aj keď nie je pravdepodobné, že by ste niektorú z nich videli nad zemou, kopce a vyjazdené koryto mole v jeho dunivých brázdach môže pokaziť, ak nie zničiť, vašu terénnu úpravu. Za očami nových kopcov posypaných trávnikom môžu tunely oddeliť korene od pôdy, zabíjať trávu a inú vegetáciu.

Ak ste skúmali tému, ako sa zbaviť krtkov, pravdepodobne ste narazili na množstvo správ, z ktorých každá vypovedala túto alebo tú metódu ako najlepšie riešenie krtka. Možno by stálo za vyskúšanie jedného alebo niektorých z týchto odporúčaní, ale mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že odchyt zostáva jediným spoľahlivo účinným prostriedkom na zastavenie týchto tvorov.

Po prvé, zlá správa: Ak ste dúfali, že existuje spôsob, ako sa zbaviť krtkov bez toho, aby ste si zašpinili ruky, je čas buď zmeniť svoje očakávania, alebo zavolať odborníka (čo veľmi odporúčam). Odchyt nie je len náročný na pracovnú silu, ale tiež vás priblíži k osobnému životu a prinajmenšom s jedným krtkom. Ak sa vám takéto veci páčia, najlepšou stávkou je najať si prácu skúseného vyhladzovača vo vašej oblasti.

Ak ste zvyknutí zaobchádzať so zvieratami - alebo ak vám škoda spôsobená mólami priviedla k frustrácii vyvolanej odvahy - potom ste pripravení začať pracovať. V zásade existujú dve možnosti: Môžete skúsiť chytiť krtek v akte, aby som tak povedal, alebo môžete nastaviť rad mechanizovaných pascí. Prvý je humánnejší prístup, pretože si nevyžaduje zabíjanie krtka. Je pravdepodobné, že tento výsledok prinesie výsledky, ale krtek môže zomrieť v spojkách vašej pasce.

Variant 1: Viac humánny, menej efektívny

Tu je prevládajúca múdrosť o tom, ako chytiť krtka a udržať ho nažive. Ukazuje sa, že veci sa odvtedy príliš nezmenili Caddyshack, v ktorom Bill Murray vykreslil nešťastného pozemného hráča posadnutého posadnutosťou zbaviť sa mólov terorizujúcich golfové ihrisko miestneho vidieckeho klubu.

Najskôr pomocou zadnej časti lopaty vyrovnajte a potľapkujte všetky krtíky, ktoré ste si všimli na trávniku alebo na záhrade. Ďalej sa odvezte na vyhliadkové miesto niekde inde na majetku, niekde na diaľku - av ideálnom prípade po vetre - od miest na zemi, ktoré ste prehodili. Ak krtek zachytí vašu vôňu vo vzduchu alebo ak vaše kroky pošlú vibrácie do zeme, krtek sa pravdepodobne nebude prejavovať.

Počkajte trpezlivo a buďte tak pokojní, ako môžete byť, kým neuvidíte poruchu v pôde spôsobenú návratom krtka na opravu kopca, ktorý ste zakryli. Prenášajte dve lopaty, ponáhľajte sa do narušenej oblasti a ponorte lopaty do zeme, jednu z oboch strán, kde ste videli, ako sa hýba zeme. Krtek by mal byť teraz zachytený v malej časti jeho tunela medzi vašimi nástrojmi.

Teraz, keď ste izolovali krtek, vykopali ho z tunelu, preniesli ho do kartónovej škatule a odniesli ho na pole ďaleko od vášho majetku. Opakujte tento postup, kým nepresuniete všetky nedovolené krtky.

Možnosť 2: Menej humánna, efektívnejšia

Nakúpte krtko pasce online alebo v miestnom domácom centre. Mole unavení majitelia domov hlásia úspech pomocou pružinových slučiek, ako je Victor Easy Set Gopher Traps (pohľad na Amazonku). Položte svoje priamo do krtkovho tunela a nezabudnite zvoliť aktívny tunel. Ak si nie ste istí stavom daného tunela, prikryte sa najbližším krtkom. Počkajte deň alebo dva, a ak bol kôň odkrytý, je to celkom jasná indikácia aktivity.

Akonáhle nastavíte krtko, často ho kontrolujte. Pamätajte tiež, že chytenie jedného krtek neznamená problém za vami. Budete musieť znova a znova nastaviť pascu, pretože ďalšie móly sa môžu rozhodnúť obsadiť pôvodné tunely. V skutočnosti bude pravdepodobne potrebné uviaznuť niekoľko krtkov skôr, ako tunel prestane spať. Nakoniec vedzte, že vo vašom štáte nemusí byť legálne nastaviť pascu, ktorá zabije krtkov. Informujte sa u miestnych úradov.

Pokiaľ sa nezbavíte nepríjemných zvierat, vedzte, že to môže byť v poriadku a dokonca prospešný žiť zatiaľ so svojimi podzemnými susedmi. Ich rýchle kopanie skutočne prevzdušňuje váš dvor a cirkuluje živiny v pôde. Navyše, krtkovitá strava grubov a iného hmyzu by sa mohla zbaviť škodcov, ktorí by inak jedli v koreňoch vašich rastlín. Počas spolužitia stačí postupovať trochu opatrne, aby ste sa uistili, že ich plytké tunely úplne nenarúšajú korene rastlín: Nožu pritlačte všetku vyvýšenú pôdu späť na miesto a vodu dôkladne pritlačte tak, aby korene nezačali. vyschnúť. Ak chcete odrádzať od mólov v budúcnosti, obmedzte zalievanie vo vašej rutinnej starostlivosti o trávnik a prípadne zvážte výber trávy, ktorá prežije na menšej vode. Suchšia pôda pritiahne menej dážďoviek, a tak minimalizuje vaše šance na pokušenie krtka, ktorý sa bude pohybovať dolu.