Podlahy a schody

Pri pokládke dlážky si tento prvý krok neporiadajte


Dlaždice sú krásne, odolné a veľmi vhodné pre domácich majstrov, ale pre dobrý vzhľad dlaždíc je skutočne potrebné začať s tým, čo nevidíte - ideálnym podkladom. Keramické aj porcelánové dlaždice sú tvrdé a pevné, takže ak sú nainštalované na povrchu, ktorý sa odráža alebo nie je rovný, môžu ľahko prasknúť, zničiť všetku vašu tvrdú prácu a nechať vás v nevzhľadnej podlahe. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, ako zvoliť najlepší podklad pre váš projekt podlahových dlaždíc.

Dlažba sa skladá z troch samostatných vrstiev: podkladu, podkladu a povrchovej dlaždice, po ktorej idete.

Existujú rôzne typy podkladových dlaždíc, ale všetky slúžia na vyhladenie nerovných miest v podklade a na vytvorenie nepriepustnej vrstvy, ktorá bráni podlahe v jej ohýbaní pod nohami. (Bez toho, aby aj mierny pohyb podkladu mohol spôsobiť rozpadanie malty a prasknutie dlaždíc.) Dobré podložie tiež poskytuje vodotesnú bariéru medzi dlaždicami a podkladom.

Možnosti podloženia dlaždíc sú rozdelené do troch hlavných kategórií, z ktorých každá je vhodná pre rôzne situácie s dlaždicami:

  1. list typu, nazývaná podkladová doska alebo cementová doska,
  2. tekuté alebo polotekuté výrobky - aplikované stierkou alebo valčekom a
  3. membrány ktoré sú dodávané vo flexibilných listoch.

Toto je priemyselný štandard, ktorý stavebníci najviac preferujú pri inštalácii keramických alebo porcelánových dlaždíc. Zadná doska je dodávaná v pevných paneloch s rozmermi štyri stopy po osem a tri stopy po piatich nohách, ktoré obsahujú kombináciu cementu, sklenených vlákien a niekedy rozdrvených sklenených častíc. Profesionáli inštalujú podložnú dosku na vrstvu Thinset (lepidlo), proces nazývaný podstielka. Spodná doska je potom pripevnená skrutkami k spodnej podlahe. Ďalšia vrstva Thinset sa potom aplikuje na povrch podkladovej dosky a použije sa na nastavenie dlaždíc. Toto je veľmi efektívny spôsob inštalácie dlaždíc a najlepší spôsob, ako zaistiť, aby nedošlo k prasknutiu.

Tip pre profesionálov: Pri rezaní doštičkovej dosky použite do kotúčovej píly betónový kotúč; nože používané na rezanie dreva nie sú určené na rezanie cementovými panelmi.


K dispozícii je niekoľko možností hladiteľnej a lejateľnej podložnej dlaždice, z ktorých každá má svoj vlastný účel a najlepšie využitie.

Vytvorenie postele malta je staršia metóda ukladania dlaždíc na betónovú dosku. Zahŕňa zmiešanie suchej malty s vodou do polotuhej konzistencie pred jej hladkým rozmiestnením po doske za vzniku hrubého substrátu, ktorý je hrubý jeden až dva palce. Keď sú profesionálne inštalované, maltové postele vytvárajú dobré podklady pre dlaždice, ale ich rovnomerné použitie si vyžaduje vysokú úroveň zručnosti a mnoho dnešných zakladateľov dlaždíc túto metódu už nepoužíva.

Tip pre profesionálov: Kutilci by sa mali vyhýbať maltovým lôžkam a namiesto toho sa rozhodli pre podkladovú dosku alebo jeden z ďalších typov podložia dlaždíc, ktoré sú uvedené nižšie.

thinset, hoci sa často nazýva „tenká malta“, nemala by sa zamieňať s bežnou maltou. Thinset je vyrobený z cementu a obsahuje polyméry a adhezívne látky, ktoré sú pevne spojené s dlaždicami. Thinset je vo forme prášku a musí sa zmiešať s vodou. Aplikuje sa zubovou stierkou na povrch podkladovej dosky alebo na betónovú dosku. Pokiaľ je betónová doska veľmi plochá a neobsahuje žiadne praskliny, dlaždicu je možné nainštalovať priamo na vrchnú časť, pomocou lepidla Thinset, čo vám umožní preskočiť vrstvu zadnej dosky. Ak je doska nerovná alebo prasknutá, musí sa pred inštaláciou dlaždíc najprv opraviť a vyrovnať.

Tip pre profesionálov: Na to, aby sa rozvinuli jeho adhezívne vlastnosti, musí Thinset „zabaliť“ - zmiešaný Thinset musí nechať asi 10 minút odpočívať, a potom ho znova použiť. Ak nedovolíte, aby sa zmes rozpadla, nelepí sa na dlaždice ani podložku. Čas hasenia sa môže líšiť v závislosti od značky, preto si prečítajte a dodržiavajte pokyny výrobcu.

tekutá samonivelačné výrobky pomôže vyrovnať a vyrovnať drevené podložie alebo betónovú dosku pred inštaláciou dlaždíc. Suchý produkt sa zmieša s vodou do tekutej konzistencie a naleje sa na ňu, potom sa rovnomerne rozotrie veľkými stláčacími lopatkami alebo valčekmi. Pretože ide o tekutinu, produkt hľadá svoju vlastnú hladinu v nízkych oblastiach a vyhladzuje povrch podlahy. Pred inštaláciou do obkladačiek, ktorá môže byť v závislosti od značky, musí byť zmes úplne uschnutá.

Tip pre profesionálov: Pred naliatím na samonivelizačnú podložku dlaždice utrite pásky a praskliny v drevenej podlahe alebo doske, aby ste zabránili presakovaniu a zanechaniu vrúbkov.


Flexibilné polyetylénové spodné fólie sa dodávajú v kotúčoch a sú navrhnuté tak, aby zvyšovali mieru ochrany pred vodou a pred prasknutím (v závislosti od konkrétneho produktu). Používajú sa namiesto podložnej dosky, ale inštalujú sa podobným spôsobom.

Hydroizolačné membrány, ako je KERDI, vyrábané spoločnosťou Shulter Systems, sú priateľské pre kutily a dajú sa rezať pomocou noža na náradie. Zvyčajne sa používajú ako spodná vrstva v kachľových sprchách, aby sa zabránilo úniku vody cez trhliny v betónovej sprchovej základni. Membrána sa inštaluje cez vrstvu tenkej súpravy a na pripevnenie dlaždíc sa používa ďalšia tenká súprava.

Tip pre profesionálov: Švy, kde sa stretávajú dve membrány, by mali byť utesnené iba páskou alebo tmelom odporúčaným výrobcom. Nie všetky tesniace materiály sú kompatibilné so všetkými značkami membrán.

Oddeľovacie membrány, ako napríklad DITRA, tiež vyrábaná spoločnosťou Shulter Systems, nahrádzajú tradičné podkladové dosky na drevených podkladoch a betónových doskách. Sú navrhnuté tak, aby absorbovali nepostrehnuteľné množstvá pohybu substrátu a zabránili praskaniu dlaždíc, preto sa používa termín „odpojenie“, pretože povrchové dlaždice sú odpojené od pohybu substrátu. Rovnako ako spodná doska, odpojovacie membrány sú vložené do vrstvy tenkej súpravy a potom je na vrchnú vrstvu aplikovaná ďalšia vrstva tenkej súpravy na pripevnenie dlaždíc.

Tip pre profesionálov: Aj keď sa odpojovacie membrány ľahko používajú, nepridávajú do podlahy vrstvu tuhosti, ako to robí spodná doska, takže by sa mali inštalovať iba na veľmi stabilné podlahy. Pred inštaláciou si pozorne prečítajte pokyny na inštaláciu, aby ste zistili, či sú vaše trámy a podklad vhodné pre tento typ podkladovej vrstvy. Výrobca membrány špecifikuje minimálnu veľkosť podlahových trámov a rozstupov trámov potrebných na podopretie povrchu dlaždíc.