Trávnik a záhrada

Ako na to: Orežte strom


Niekedy majiteľ domu oreže strom z estetických dôvodov a snaží sa udržiavať krajinářsky vzhľad čistý a uprataný. Inokedy je orezávanie stromov otázkou bezpečnosti - možno, že vetva má nebezpečne prekrížené cesty s elektrickým vedením alebo rastie príliš blízko k oknu. Posledným, ale v neposlednom rade dôvodom na prerezanie stromu je jeho vlastné dobro. Existuje veľa prípadov, keď prerezávanie vedie k veľkej podpore zdravia stromov. Skôr než volanie do služby zakaždým, keď strom na vašej nehnuteľnosti potrebuje trochu pozornosti, môžete sa naučiť základy prerezávania stromov - je to v rámci vašich možností! - a následne ušetriť značné náklady na najatie profesionála.

Skôr ako začnete, pozorne si pozrite hlavné vetvy, ktoré definujú štruktúru stromu. S výnimkou vážnych poškodení by ste nikdy nemali odstraňovať tieto primárne vetvy, pretože sú rozhodujúce pre celkové zdravie stromu. Ďalšie dôležité pravidlo: Pokiaľ je to možné, vyhnite sa prerezávaniu počas srdca vegetačného obdobia; je lepšie počkať, až neskoro na jeseň, potom, čo strom spadol všetky svoje listy. Aby ste predišli šokom zo stromu, nemali by ste počas žiadnej sezóny orezávať viac ako štvrtinu svojej koruny.

Kontrola škôd
Pobočky, ktoré sú najpravdepodobnejšími kandidátmi na orezávanie, sú tie, ktoré boli poškodené búrkami. Vyberte nástroj, ktorý je vhodný vzhľadom na veľkosť príslušnej vetvy. Strihacie nožnice fungujú dobre na odstránenie tenkých konárov, ale pre hrubší rast použite pílku na stromy; ak to nie je možné, siahnite po jednoduchej pílke.

Rezané do spodnej strany vetvy, nie viac ako do polovice jej priemeru. Ďalej prerezajte hornú stranu vetvy a uistite sa, že váš druhý rez je zarovnaný s pôvodným. Oddelenie vetvy v dvoch etapách namiesto jedného funguje tak, aby sa zabránilo vetvenia v odtrhnutí časti kmeňa.

Umiestnite výrezy najmenej pár centimetrov od kufra, aby po dokončení zostal vyčnievajúci výhonok. Pravdepodobne je bezpečné tento pahýľ do istej miery zredukovať, ale nenarušuje stonkový golier, silný rast, ku ktorému dochádza, keď sa vetva stretla s kmeňom. Je potrebné pomôcť liečiť strom.

Riedenie
V záujme zdravého rastu vyžadujú vetvy stromov voľný prúd vzduchu zo všetkých strán. Husté škvrny listov nechávajú strom náchylný na huby, ktoré by nakoniec mohli ohroziť jeho zdravie. Z tohto dôvodu sa odporúča riediť najhrubšie časti koruny, musíte to však urobiť konkrétnym spôsobom.

Vo všeobecnosti najlepšie vetvy, ktoré sa majú odstrániť počas riedenia, sú tie, ktoré rastú smerom do stredu stromu. Pomocou nožníc na prerezávanie odrežte tieto konáre na predpätí v bode, ktorý je hneď za miestom, kde sa rozvetvujú preč od častí stromu, ktoré zjavne rastú smerom von.

Dať tvar
Po odstránení všetkých poškodených vetiev a zriedení príliš hustých častí stromu je čas zvážiť prerezávanie z čisto voliteľných dôvodov, ktoré zvyšujú vzhľad. Nenechajte sa príliš uniesť. Ako už bolo spomenuté, pre strom je zlé, ak v jednej sezóne orezávate viac ako štvrtinu svojej koruny. Ak však identifikujete nejaké malé vetvy, ktoré sa príliš vzďaľujú alebo rastú v nevzhľadných uhloch, môžete ich rozrezať. Majte pritom na pamäti, že každý strom má prirodzený tvar. Je chybou skúsiť bojovať proti vrodeným tendenciám stromu. Namiesto toho prerezajte strom takým spôsobom, aby ste mu pomohli nadobudnúť tvar, ktorý „chce“ zaujať.