Nákup a predaj domov

Tu je to, čo potenciálni kupujúci potrebujú vedieť o Radone


Kúpa nového domu môže byť rovnako stresujúca ako vzrušujúca. Okrem výberu domu, ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu a životnému štýlu, sa musíte uistiť, že je v dobrom štrukturálnom stave a neprechováva žiadne riziká, napríklad vysoké úrovne plynného radónu.

Nemôžete to vidieť, cítiť alebo ochutnať, ale radónový plyn je podľa National Cancer Institute hlavnou príčinou rakoviny pľúc. Prítomnosť radónu v domácnostiach však nemusí byť prerušovačom obchodov. Môžete si myslieť, prečo nie? Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli všetko o radónovom plyne, o tom, ako skontrolovať nehnuteľnosť a čo sa dá urobiť, aby ste odstránili radónový plyn, aby to bolo bezpečné pre vašu rodinu.

Radónový plyn je vedľajším produktom podzemného rozkladu rádioaktívnych prvkov, ako je urán a tórium. Keď sa tieto látky zhoršujú, uvoľňuje sa plyn a nakoniec sa prepája na povrch zeme a do vzduchu, ktorý dýchame. Našťastie je radónový plyn v našom vonkajšom prostredí riedený tak, že nepredstavuje zdravotné riziko. V budovách sa však môže koncentrovať. Každý štát v USA má radónový plyn, ale niektoré oblasti sú vyššie riziko ako iné. Vyskúšajte túto interaktívnu mapu EPA a zistite, či ste v domoch s vysokou mierou nebezpečenstva.

Zatiaľ čo radón je neškodný pri nízkych hladinách nachádzajúcich sa vonku, keď vnikne do domu, môže sa koncentrovať v dostatočne vysokých hladinách, aby ohrozil obyvateľov. Radónový plyn sa meria v pikourách na liter (pCi / L) a EPA odporúča zmierňovanie radónu pre všetky domácnosti s hladinami radónového plynu 4 pCi / l alebo vyššími. Radónový plyn je o niečo ťažší ako vzduch, takže kým sa usadzuje v suterénoch a plazia sa, systémy HVAC v celom dome majú tendenciu distribuovať plyn do celého domu. To znamená, že aj druhý príbeh by mohol obsahovať vysoké úrovne radónu.

V rámci procesu predaja vlastníci domu vyplnia formulár na zverejnenie, v ktorom sú uvedené známe materiálne nedostatky, ako sú problémy so založením, zamorenie termitmi a stav systému HVAC. To, čo predajcovia musia zverejniť, sa však v jednotlivých štátoch líši a nie všetky štáty požadujú od predajcov, aby odhalili prítomnosť radónového plynu. Ak váš štát nevyžaduje zverejnenie radónového plynu (tu nájdete požiadavky na zverejnenie stavu, komplimenty spoločnosti Zillow), pred zakúpením domu máte stále právo požiadať o radónový test.

Pri ponuke na dome máte možnosť nechať si ho otestovať na rôzne problémy vrátane prítomnosti radónu. Hypotekárny veriteľ bude mnohokrát vyžadovať štrukturálne a mechanické kontroly, aby sa ubezpečil, že pôžička je dobrá finančná investícia, ale pôžičkové testovanie nie vždy vyžaduje. Možno budete musieť požiadať o radónový test a platba sa zvyčajne vyžaduje vopred. Profesionálny radónový test zvyčajne beží menej ako 200 dolárov a podľa EPA by sa všetky domy mali testovať na radón. Test by mal vykonať miestny dodávateľ zmierňovania.

Radónový profesionál je technik vybavený radónovým ostrekovačom - nástroj, ktorý zisťuje prítomnosť a koncentráciu radónu v domácnostiach. Pretože radón sa hýbe ako vzduch, technik môže požiadať majiteľa domu, aby pred skúškou vypol HVAC systém hodinu alebo dve, čo umožní, aby sa akýkoľvek radón v dome usadil pri podlahe. Technik tiež opustí kanistre naplnené aktívnym uhlím v rôznych oblastiach domu na niekoľko dní; potom sa kanistre vyberú a analyzujú na prítomnosť radónu. K dispozícii sú aj detekčné zariadenia vlastníkov domu (uvedené nižšie), ale na účely zmluvy o nehnuteľnostiach sa zvyčajne posudzujú iba profesionálne výsledky testovania.

V závislosti od znenia zmluvy o kúpe domu môžu kupujúci aj predávajúci zdieľať náklady na zmiernenie radónu. Ak zmluva neurčuje, kto platí za zmiernenie, určite môžete od predajcov požadovať, aby rozdelili náklady - a môžu byť ochotní tak urobiť, aby pomohli predaju prejsť. Profesionálna redukcia radónu dosahuje 800 až 2 500 dolárov, pričom priemerná cena je približne 1 200 dolárov.


Účelom zmiernenia radónu je zníženie úrovne plynu, nie jeho odstránenie, pretože radónový plyn je bezpečný v hladinách nižších ako 4 pCi / l. Redukcia radónu sa snaží zabrániť vstupu radónu do domu a odstrániť existujúci radón z domu. Zabránenie vstupu radónu spočíva v utesnení oblastí, v ktorých môže presakovať, ako sú praskliny v suterénnych podlahách a stenách, ako aj medzery okolo obslužných potrubí. V niektorých prípadoch môže byť tiež potrebné nainštalovať zberné potrubie pod suterénom na prenos radónového plynu z domu. Odstránenie existujúceho radónu spočíva v inštalácii vetracích ventilátorov na cirkuláciu radiálneho vzduchu v suteréne do vonkajšieho prostredia.

EPA uvádza: „Radón predstavuje zdravotné riziko s jednoduchým riešením.“ Akonáhle sú zavedené opatrenia na zníženie radónu, kupujúci v domácnosti sa nemusia starať o kvalitu vzduchu v domácnosti. Ak máte dom, ktorý vás zaujíma, pozitívne testy na vysokú hladinu radónu, je pravdepodobné, že aj iné domy v tejto oblasti pravdepodobne budú mať vysokú hladinu. Pretože odstránenie radónu je relatívne jednoduché, vaša rodina bude v bezpečí v domácnosti so zavedeným systémom redukcie radónu.

Aj keď profesionálny radónový test naznačuje bezpečnú hladinu radónu, ak sa dom v budúcnosti usadí, malá prasklina nadácie by mohla umožniť plynu začať vsiaknuť bez vášho vedomia. Aby ste boli na bezpečnej strane, nainštalujte jeden alebo viac detektorov radónu na spodné poschodia vášho domu, napríklad detektor radónu Corentium Home Radon Detector (dostupný od Amazonu). Tieto detektory vás upozornia pípnutím, ak sa zvýšia úrovne radónu, takže môžete podniknúť kroky na zmiernenie problému.