Kuchyňa

Vyriešený! Skutočne dezodoruje chladnička na pečenie Soda?


Otázka: Potrebujem rýchlu opravu pre funky vôňu mojej chladničky. Bude škatuľka sódy na pečenie v chladničke skutočne zbavená zápachu, alebo je to mýtus?

A: Jedlá sóda (a.k.a. hydrogenuhličitan sodný) obsadila svoje miesto v našich chladničkách od začiatku sedemdesiatych rokov, keď ju majitelia domu začali používať namiesto uhlia na zapáchanie zápachov. A sóda na pečenie v chladničke funguje do určitej miery, pokiaľ dodržíte niekoľko pravidiel. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, čo robí jedlú sódu účinným dezodorantom a ako ju čo najlepšie využiť na osvieženie chladničky.

Jedlá sóda v chladničke neutralizuje zápachové molekuly potravín.

Zlé zápachy v chladničke môžu byť pripisované plesniam, droždiu alebo vo väčšine prípadov rozkladu potravín. Keďže sa baktérie živia v chladničke, jedlo často uvoľňuje páchnuce kyslé alebo zásadité (zásadité) molekuly do okolitého vzduchu. Otvorte dvere a možno vás pozdraví kyselina maslová, mastná kyselina s obsahom žlče, ktorá pochádza zo starého masla, alebo amíny, kyslé pachy, základné zlúčeniny, ktoré uvoľňuje mäso mimo svojho vrcholu. Ako „amfotérna“ zlúčenina a samotná slabá báza, jedlá sóda reaguje s kyslými a silnými zásaditými molekulami, pričom ich premieňa na sodné soli s neutrálnou vôňou alebo značne znižujúce ich zápach.

Je to najúčinnejšie pri miernom až stredne silnom zápachu.

Ak vaša chladnička chladne, vaším prvým krokom by malo byť identifikovanie rozmaznaných potravín a ich vyhodenie. V tomto okamihu môže jedlá sóda v chladničke pomôcť zmierniť, dokonca eliminovať, mierne až stredne sladké pachy, ako napríklad tie, ktoré pochádzajú z mlieka alebo syra, ktorého doba použiteľnosti uplynula. Jedlá sóda nemusí byť schopná bojovať proti silným zápachom, napríklad proti hnilobe rýb. Aby ste takúto vôňu vyhnali, vydrhnite dolu policami, bočnými stenami a nádobami na chrumkavú bielu špongiou namočenou v octe.


V chladničke nechajte aspoň šálku jedlej sódy a často ju vymieňajte.

Nestačí otvoriť klapku na škatuľke sódy na pečenie, nalepiť ju na náhodné miesto v chladničke a zabudnúť na ňu. Ideálne podmienky na pečenie sódy ako dezodorátora sú:

  • Nalejte najmenej jednu šálku jedlej sódy do plytkej, otvorenej nádoby alebo nechajte sódu na pečenie v škatuli s odstránenou hornou časťou. Pretože jednotlivé kryštály hydrogénuhličitanu sodného, ​​ktoré tvoria jedlú sódu, musia prísť do styku s páchnucimi molekulami prenášanými potravou, aby ich neutralizovali, čím viac plochy zaberá soda, tým viac sa dostane do okolitého vzduchu a čím smrdí, môže ju rozdrviť. Krabica s otvorenou iba malou klapkou neumožňuje vo vnútri veľa molekúl potravín, takže vám zostane chladná chladnička.
  • Vložte misku alebo škatuľu sódy na pečenie čo najbližšie k zdroju zápachu. Tým sa zvýši pravdepodobnosť, že molekuly plodovej potravy dopadnú na jedlú sódu a urýchlia reakciu potrebnú na ich neutralizáciu.
  • Sódu na pečenie vymeňte každé tri mesiace. Nechajte to dlhšie a začne sa cítiť vôňa molekúl, s ktorými reagovala, a stala sa zdrojom samotného zápachu.

Zvážte tieto rovnako prirodzené alternatívy.

Pachovú chladničku môžu dezodorovať aj iné prírodné produkty. Vyskúšajte niektorý z týchto náhradníkov:

  • Aktívne uhlie. Táto čistá uhlíková zlúčenina, ktorá sa predáva online alebo v obchodoch so zvieratami v podobe peliet alebo prášku, používa v nádržiach na ryby na čistenie vody, môže zachytávať, zadržiavať a neutralizovať páchnuce molekuly. Najlepšie výsledky dosiahnete pridaním jednej šálky aktívneho uhlia do otvorenej nádoby a umiestnením do chladničky v oblasti zápachu. Vymeňte uhlie mesačne.
  • Kávová usadenina. Kým kávové usadeniny nevylučujú zápach ani jedlú sódu alebo aktívne uhlie, znižujú funkčnosť chladničky a dodávajú jemnú vôňu kávy. Zozbierajte pozemky, osušte ich papierovou utierkou a potom šálku uložte do otvorenej nádoby blízko zdroja zápachu. Vymieňajte kávu každý týždeň.
  • Ocot. Vďaka svojej kyseline octovej môže biely ocot ničiť baktérie a neutralizovať nepríjemné pachy v celom dome. Dajte pohár naplnený do polovice bielym octom do chladničky blízko zdroja zápachu. Počiatočná štipľavá vôňa octu sa za pár hodín rozptýli a zanechá chladničku bez zápachu. Ocot vymeňte každých pár dní.