Dvere a okná

Ktoré ošetrenie okien funguje pre váš dom najlepšie? Žalúzie a záclony


Ošetrenie okien vám umožní ovládať svetlo, súkromie a vnútornú teplotu a zároveň dopĺňa váš dekor. Aj keď máte na výber z niekoľkých možností, rolety, ktoré sú vybavené pohyblivými lamelami a záclony alebo závesy vyrobené z textilných panelov, patria medzi najobľúbenejšie. Žalúzie a záclony prichádzajú so zvláštnymi výhodami a nevýhodami. Pred nami sme položili dve žalúzie proti hlave a záclony a načrtli sme šesť kľúčových rozdielov, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, ktorá okenná úprava bude víťazom vo vašej domácnosti.

Výroba roliet vyžaduje menej materiálu a času a inštalácia trvá menej času. Za 10 až 20 minút môže profesionál umiestniť zátvorky do rámu okna, namontovať žalúzie a pripevniť mechanizmy, ktoré posúvajú lamely, v celkovej cene od 43 do 94 dolárov za okno. Plastové rolety znížia vaše náklady na materiál, zatiaľ čo drevo a kvalitné vinylové rolety ich zvýšia. V prípade ôsmich okien je to zhruba v dvoch veľkých obytných priestoroch plus v dvoch až štyroch spálňach, čo pre slepcov predstavuje až 345 až 750 dolárov.

Závesy sú zvyčajne drahšie - od 50 do 250 dolárov za okno alebo od 400 do 2 000 dolárov za osem okien - pretože výroba a inštalácia si vyžaduje viac materiálu a času a viac času. Profesionálovi bude trvať hodinu alebo viac, kým sa nad okno nainštalujú konzoly na úrovni, naložia panely na tyč, zavesia a pripevnia tyč na konzolu a potom zatvárajú záclony atraktívnym spôsobom. Ak chcete znížiť náklady, vyberte bavlnené záclony cez bielizeň alebo hodváb.


Lamely na žalúziách, umiestnené buď vertikálne alebo horizontálne (známe ako žalúzie), sa dajú ovládať dvoma spôsobmi na reguláciu svetla. Ťahaním za lanko zdvihu, ktoré visí zhora, môžete zdvíhať a spúšťať žalúzie a posúvať zvislé žalúzie z jednej strany na druhú. Môžete tiež otočiť naklápací prútik (dlhý, tyčovitý prístroj) na otáčanie lamiel a meniť uhol, pod ktorým svetlo vstupuje. Kým žalúzie ponúkajú viac spôsobov ovládania svetla, ich roštová konštrukcia znamená, že určité svetlo vstúpi aj keď sú žalúzie úplne zatvorené. Keď sú závesy zatvorené, blokujú prakticky všetko svetlo.

Žalúzie majú tvrdý, hladký povrch, takže ich poprášenie handričkou z mikrovlákna je rýchle a ľahké. Ak chcete odstrániť prach z oboch strán žalúzií, zatvorte lamely a utrite prachovkou zhora nadol alebo z jednej strany na druhú, potom lamely otočte o 180 stupňov a opakujte v opačnom smere. Aby ste sa zbavili tvrdých nečistôt a škvŕn, navlhčite mäkkú handričku čistou vodou alebo zmesou 25% bieleho octu a 75% vody, utrite prednú a zadnú časť lamiel a potom použite suchú handričku.

Čistenie záclon je trochu viac zapojené. Ak chcete odstrániť prach, vysajte povrch zhora nadol pomocou nástavca na prach. Odstraňovanie nečistôt a škvŕn vyžaduje postriekanie znečistených alebo zafarbených plôch zmesou 25% bieleho octu a 75% vody, roztokom na ošetrenie škvŕn zakúpených v obchode (napr. Shout Advanced Stain Remover, dostupný na Amazone) alebo (pre plesne) ) roztok jedného dielu bielidla na štyri diely vody. Nechajte roztok pôsobiť niekoľko minút, potom prať jeden alebo dva závesové panely súčasne, podľa označenia na obale, a vysušiť na vzduchu, aby sa zabránilo zmršteniu. Ak je to potrebné, žehlite podľa želania.

U udržovaných žalúzií nie je neobvyklé, aby si udržali svoj vzhľad po dobu 15 a viac rokov. Syntetický materiál žalúzií, či už ide o plastové, vinyl, hliník alebo drevo potiahnuté polymérom, ich robí odolnými voči zafarbeniu a zafarbeniu. Sú tiež pevnejšie a odolnejšie ako záclony, takže sú menej náchylné na každodenné nosenie. Látkové záclony, či už ide o bavlnu, ľan, zamat alebo hodváb, sú náchylnejšie na roztrhnutie, zafarbenie a vyformovanie, takže je potrebné ich vymeniť za desať rokov.


Záclony aj žalúzie môžu zvýšiť celkovú izoláciu vašich okien, čo pomáha udržiavať teplo, čo vedie k nižším účtom za chladné počasie. Ale záclony, pretože im chýba lamiel, cez ktoré uniká teplo, sa ukázalo, že počas chladných mesiacov znižujú tepelné straty až o 37 percent v porovnaní s približne 14-percentným znížením tepelných strát, ktoré by ste mohli dostať od žalúzií. Čím hrubšie sú záclony alebo rolety, tým viac sú izolačné. Tepelnejšie clony majú akrylovú penu medzi vrstvami textílie a voštinové rolety, pričom ich najizolujúcejšia je ich mramorová mriežka vzduchových vreciek.

Za teplého počasia však žalúzie prechádzajú energetickou účinnosťou záclonami. Pretože žalúzie unikajú viac tepla z miestnosti, v lete tiež efektívnejšie znižujú zisk tepla v miestnosti, približne o 45 percent, čo môže znížiť vaše účty za AC. Závesy, ktoré unikajú menej tepla, znižujú v lete zisk vnútorného tepla iba o 33 percent.

Záclony aj žalúzie tiež pomáhajú pri absorpcii zvuku, aby sa zabránilo okolitým hlukom. Ale záclony, najmä tie, ktoré sú vyrobené z ťažkých, pevne tkaných textílií ako zamat alebo velúr, majú lepšiu výkonnosť ako žalúzie, pretože sú hrubšie a nemajú lamiel, cez ktoré vstupuje zvuk.


Záclony nájdete v rôznych materiáloch, textúrach, štýloch, farbách, vzoroch a úrovniach priehľadnosti, od geometrických bavlnených závesov až po číre hodvábne záclony. Fungujú dobre v izbách s klasickým štýlom interiérového dizajnu, či už ide o francúzsku krajinu, moderný pol storočia alebo hollywoodsky glam. Záclony sú tiež vhodné pre domácich majstrov pre šijacích strojov. Rolety majú tendenciu prichádzať v užšom sortimente materiálov a štýlov a iba v plných farbách; Vďaka tomuto minimalizmu sú lepšie prispôsobené modernému štýlu škandinávskeho, priemyselného a pobrežného interiéru.


Ak chcete získať výhody záclon aj žalúzií, môžete ich nainštalovať. Zvážte napríklad záclony v oblastiach s nízkou vlhkosťou, kde pleseň nie je problémom, ako sú obývačky a spálne, aby ste maximalizovali svoje možnosti návrhu, izoláciu a zvukovú izoláciu. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako je kuchyňa alebo hlavná kúpeľňa, kde sa jedná o rast plesní, nainštalujte žalúzie pre trvalé a ľahko čistiteľné ošetrenie okien s vysokým stupňom ovládania osvetlenia. Môžete dokonca vrstviť tieto dve ošetrenia v jednej miestnosti, aby ste zvýšili súkromie a vytvorili intímnejšie prostredie. Najskôr nainštalujte žalúzie a potom zaveste závesy na tyč.