Trávnik a záhrada

Vyriešený! Najlepšia tráva, ktorá rastie vo vašom zatienenom trávniku


Otázka: Chceli by sme osviežiť našu krajinu, ale na našom dvore nie je príliš priame slnečné svetlo. Aká je najlepšia tráva na pestovanie v tieni?

Odpoveď: Tieň je kľúčovým faktorom, či už zakladáte nový trávnik alebo presádzate alebo meníte pôvodný trávnik. Keď trávnatá tráva milujúca slnko, ako je Bermuda, nedostane každý deň najmenej štyri až šesť hodín priameho poludňajšieho slnečného žiarenia, môže stratiť farbu a znášanlivosť voči suchu a chorobám alebo sa môže presýtiť dažďom alebo zavlažovaním do tej miery, že muchotrávky alebo iné huby. Zatiaľ čo všetky trávy vyžadujú určité slnečné svetlo, existujú odrody tolerantné voči tieňom, ktoré sa darí iba so štyrmi až šiestimi hodinami čiastočného slnka (t. J. Priame slnko ráno alebo popoludní) alebo slnkom slnka (ktoré sa filtruje cez listy stromov). Čítajte ďalej a dozviete sa najlepšie trávy, ktoré sa vysádzajú v tieni pre živý trávnik s dlhou životnosťou.

Zistite, či vo vašej oblasti rastie chladná a teplá sezóna.

Trávnikové trávy sa delia na dve teplotné kategórie: chladnú a teplú. Tráva v chladnom období sa darí v oblastiach s skorou jarou a poklesom teploty medzi 65 a 80 stupňov Fahrenheita, ako je napríklad severná Kalifornia, severozápadný Pacifik, horná nížina Great Plains, horná stredozápadná oblasť a nová Anglicko. Trávy v teplom období rastú najlepšie v regiónoch s letnými teplotami v rozmedzí od 75 do 90 stupňov, ako je napríklad hlboký juh a dolný juhovýchod a juhozápad.

Trávy v chladnom období všeobecne tieni lepšie tolerujú ako ich náprotivky v teplom období.

Vaša voľba by sa však v konečnom dôsledku mala preniesť do oblasti, kde bývate. Ak žijete v takzvanej „prechodnej zóne“ medzi severom a juhom, kde môžu prosperovať trávy v chladnom období alebo v teplom období, vyberte si v tieni trávnika chladnú sezónu.


Napriek tomu si môžete vybrať druh tolerantný voči tieňom bez ohľadu na to, kde žijete! Medzi najlepšie trávy v tieni za studena patria kostrava, modrák a rašelina.

  • kostrava: Táto rodina tmavozelených tráv s úzkymi listami sa vďaka svojim hlbokým koreňom pýši vyššou toleranciou tieňov ako akákoľvek iná tráva v chladnom období. Jemná kostrava (najmä odrody Creeping red alebo Chewings) je medzi Fescues najodolnejšia, za ňou nasleduje vysoký kostravec (napr. Odroda trávnika, trpaslíka). Obidva druhy tráv sa môžu dariť v trávnikoch, ktoré získajú aspoň štyri hodiny slnečného žiarenia čiastočne alebo za deň.
  • Bluegrass: Aj keď v tejto rodine tráv je veľa druhov, ktoré milujú slnko, s rovnými, úzkymi alebo zloženými jasne zelenými až modrozelenými listami, niektoré z nich môžu prosperovať na trávniku v tieni. Najodolnejšími odtieňmi sú drsný bluegrass, konkrétne šľachtiteľský kultivar (t. J. Špeciálna odroda trávy produkovaná selektívnym šľachtením rastlín), ktorá môže prežiť každý deň po štyroch hodinách čiastočného alebo tečkovaného slnka. Kultivátory Glade a BenSun z Kentucky Bluegrass dokážu dobre, keď dostanú štyri hodiny slnečného žiarenia denne.
  • mätonoh: Táto lesklá, jemne tvarovaná tmavo zelená tráva preferuje slnečné žiarenie, ale dokáže tolerovať tieň. Odroda tolerantná v tieni je trvalka ryžová, ktorá dokáže prosperovať niekoľko vegetačných období, ak dostane aspoň štyri až päť hodín čiastočného slnka denne. Na slnku nie je dobre.

Medzi najlepšie trávy v tieni za teplého obdobia patria St. Augustine, Zoysia a Stonožka.

  • St. Augustine: Táto hrubá, svetlo až tmavo zelená tráva bola označovaná ako tráva najviac odolná voči teplému obdobiu v tieni. Medzi odrody, ktoré najviac tolerujú tieň, patria Sapphire, Sevilla, Palmetto a Bitter Blue. Tieto kultivary zvyčajne potrebujú najmenej päť až šesť hodín čiastočného slnka každý deň, aby sa darilo.
  • Zoysia: Táto tráva si zachováva svoju hustú, mäkkú, svetlo až stredne zelenú farbu aj na tieňovaných trávnikoch, ale pre prežitie obyčajne potrebuje šesť hodín čiastočného slnka denne. Kľúčom k sviežemu trávniku je výber jedného z novších trávnych kultivarov tolerantných voči tieňom, ako sú Diamond, Cavalier, Crowne a El Toro.
  • stonožka: Zatiaľ čo stonožková tráva rastie najlepšie na plnom slnku, svetlozelená tečúca tráva môže tiež žiť na zatienených trávnikoch. Oaklawn a Tennessee Hardy sú dva odrody tolerantné voči tieňom, ktoré potrebujú šesť hodín slnečného žiarenia denne.

Na dvore používajte kombinovanú trávu s niekoľkými tienistými miestami.

Ak je zatienený iba obmedzený región vášho trávnika, oblasť pod veľkým kombináciou stromov a rastlín tráva trávnikom cez trávnik zabezpečí jednotný vzhľad. Napríklad, ak zasadíte trávnu zmes obsahujúcu tienidlo priateľské k tieňom a odrodu, ktorá miluje slnko, Kentucky Bluegrass (napr. Kenblue), celkový trávnik zostane zdravý, aj keď bluegrass robí zle v zatienených oblastiach, ako je Fescue. bude držať v týchto miestach. Nezabudnite pravidelne prerezávať zarastené dolné konáre blízkych stromov, aby slnečné svetlo mohlo prejsť do trávy pod nimi.