Ako na to a rýchle tipy

Aký je rozdiel? Grout vs Caulk


Začínajúci kutilia, ktorí sa dočkajú začatia opravy, výmeny alebo inštalácie novej dlaždice, sa môžu pýtať na rozdiely medzi zálievkou a tmelom. Oba produkty, základné pre väčšinu projektov, majú lepivé vlastnosti. Porovnajte dva ďalšie spárovacie hmoty a tmely - a uvidíte, že každý má špecifické použitie a nie je zameniteľný. Pokračujte v čítaní, aby ste pochopili, ako a kde každý produkt svieti, aby ste zaistili úžasne vyzerajúcu dlaždicu s dlhým nosením.

Drážka je murivo, ktoré sa dodáva ako suchý prášok vo vrecku. Vyžaduje sa zmiešanie s vodou, aby sa aktivovali jeho adhezívne vlastnosti, ktoré sa po vytvrdnutí škárovej malty stávajú tvrdými. Caulk je flexibilný polotekutý výrobok vyrobený z latexu, silikónu alebo akrylu, ktorý je balený v skúmavkách. Na rozdiel od škárovacej malty si ucpávka zachováva mieru pružnosti po jej vytvrdnutí, čo umožňuje jej mierne roztiahnutie, ak dôjde k akémukoľvek pohybu, ako je napríklad usadzovanie v dome.


Jediným účelom zálievky je vyplnenie medzier medzi dlaždicami po lepení dlaždíc na podlahu alebo na stenu. Drážka chráni dlaždice pred posúvaním a chráni okraje dlaždíc pred odrezaním. Existujú dva typy zálievok, brúsené a nebrúsené. Brúsená zálievka sa používa v škáre ints palca alebo širšej, zatiaľ čo nebrúsená zálievka sa používa na vyplnenie škáry šírky menej ako ⅛ palca. Pri výbere zálievky si vždy prečítajte účel, ktorý je uvedený na obale. Niektoré zálievky nie sú vhodné pre všetky typy dlaždíc a iné obsahujú prísady na zvýšenie ich trvanlivosti a udržiavacej sily.

Caulk poskytuje vodotesné tesnenie, kde dlaždica dosadá na iné materiály, ako sú vane, drezy alebo steny. Starostlivo vedená línia tmelu (známa ako korálek) v týchto oblastiach dodáva dokonalý dotyk. Tesniaca hmota je lepšia ako škárovacia hmota a priľne k povrchom mnohých rôznych materiálov vrátane sadrokartónových, drevených, sklenených a porcelánových prípravkov.


Aj keď je zálievka pórovitejšia ako tmel, je to najlepšie pre kachľové steny a podlahy. Je to do značnej miery kvôli tomu, ako sa škárovacia hmota viaže s podložkou, betónový materiál umiestnený za dlaždicami. Spodná doska, dlaždice a zálievka sa spájajú a vytvárajú vodou neprepúšťajúci murovaný povrch, chrániaci vlhkosť pred nasýtenými kolíkmi stien a zabraňujúci rastu plesní a poškodeniu dreva.

Aj keď zálievka je všeobecne najlepšou voľbou na vyplnenie škár medzi dlaždicami v sprchách alebo inde, kde sa stretávajú dve kachľové steny, alebo kde sa sprchová stena stretáva s podlahou (nazývanou „zmena roviny“), môže prísť silikónová tesniaca vrstva, ktorá je nepremokavá. V ruke. Drážka v týchto konkrétnych švoch je pravdepodobnejšia kvôli prasknutiu. Niektorí nastavovatelia dlaždíc vyplnia tieto spoje zodpovedajúcimi farebnými tesneniami, pretože v prípade pohybu by to bolo flexibilnejšie. Iní stále používajú zálievku, ale prejdú na epoxidovú zálievku (injektážna zálievka s pridanou epoxidovou živicou), čo spôsobuje menšie pravdepodobnosť vzniku trhlín.


Pri vytvrdzovaní škár vytvára pevný murovaný povrch, ktorý sa nebude sťahovať alebo odťahovať. Aj keď pohyb môže prasknúť tuhými škárovacími škárami, škárovacia hmota sa nezmršťuje. Húsenica je však známa tým, že sa postupom času zmenšuje a odtiahne, a keď sa tak stane, musí sa odstrániť a vymeniť.

Štrk je pórovitý, vďaka čomu je väčšia pravdepodobnosť vzniku plesní a škvŕn než silikónového tmelu (typ odolný voči vode, vhodný do vlhkých oblastí). Napríklad, ak aplikujete silikónovú tesniacu hmotu na utesnenie okolo odtoku v podlahe sprchovej dlaždice, môžete ju utrieť navlhčenou handrou a bude vyzerať rovnako dobre ako nová. Štrbiny si vyžadujú starostlivejšiu pozornosť, aby sa odstránili nevzhľadné škvrny. V prvom rade by mal byť injektážny tmel a dláždené sprchové povrchy by sa mali čistiť týždenne univerzálnym čistiacim prostriedkom do kúpeľne, aby sa zabránilo škvrnám od škár; pomáha tiež denné sprchovanie po sprchovaní.


Injektáž sa rozotrie na novo obkladanej ploche a spracuje sa do škár tvrdým aplikátorom špongie. To vedie k tomu, že sa nad povrchom dlaždice škvrny prebytočná škárovacia hmota, ktorá by sa mala pred vyschnutím utrieť. Caulk úhľadne pokračuje, ale vyžaduje stabilnú ruku, skúsenosti a zručnosti na to, aby vedel hladký, profesionálne vyzerajúci korálik.

Ak dôjde k zlyhaniu niektorého produktu (škárovacia hmota prasknutím alebo drobením, tesnením vytiahnutím), musia sa obidve vymeniť. Výmena tmelu je relatívne jednoduchý proces zoškrabovania a vytiahnutia starej guľôčky z švu a následného spustenia novej guľôčky. Výmena injektážnej linky si vyžaduje, aby ste predtým, ako začnete miešať novú škárovaciu hmotu a naniesli ju na škáru, na rozdrvenie injektážnej malty použili injektážnu pílu alebo rotačný nástroj.


Štrbina sa používa iba na vyplnenie škár medzi dlaždicami, zatiaľ čo tmel môže utesňovať spoje v mnohých miestach - pozdĺž soklových lišt a formovania koruniek, na oknách, aby sa zabránilo úniku a prievanu, a kdekoľvek sa stretnú dva stavebné materiály, dokonca aj na betóne v exteriéri. Vďaka tomu je tmel univerzálnejší z týchto dvoch produktov.

Nezabúdajte však, že na vyplnenie škáry škár by ste mali používať iba zálievku (s výnimkou zmien rovinných uhlov uvedených vyššie). Caulk je vhodný na použitie prakticky všade, kde potrebujete utesniť spoj medzi dvoma materiálmi. Oba produkty sa dodávajú v sortimente farieb podľa vašich potrieb.