Hlavné systémy

6 Čo je potrebné vedieť pred prepnutím na inteligentný termostat


V dobe, keď je kráľom pohodlie, niet divu, že inteligentné termostaty boli integrované do toľkých domovov. Tieto moduly gadget umožňujú majiteľom domov ovládať svoje systémy HVAC na diaľku pomocou smartfónu alebo, samozrejme, lokálne prostredníctvom užívateľsky príjemnej obrazovky. Sakra, niektoré z nich dokonca nastavujú teploty automaticky na základe obsadenosti alebo naučených preferencií. Navyše poskytujú viac informácií ako kedykoľvek predtým, keď sledujú a analyzujú návyky vykurovania a chladenia a zaznamenávajú spotrebu energie.

Najnovšie inteligentné termostaty majú ešte viac funkcií ako ich staršie náprotivky, takže pri ich nastavovaní je potrebné zvážiť viac. Inštalácia napríklad vyžaduje ďalšie požiadavky na energiu a vytvorenie bezdrôtovej komunikácie s inými inteligentnými zariadeniami. Pred výberom a pokusom o inštaláciu nového inteligentného termostatu sa lepšie zoznámte s touto technológiou pomocou poznatkov odvetvia od Daniel O'Brian, technického experta pre online HVAC a inštalatérskeho dodávateľa SupplyHouse.com.

Zatiaľ čo inteligentné termostaty sú nesporne pohodlné, O'Brian nám hovorí, že jednou z ich najväčších výhod je ich schopnosť šetriť energiu. „Inteligentné termostaty môžu ušetriť peniaze na nákladoch na energiu dvoma spôsobmi: schopnosť monitorovať a regulovať teplotu na diaľku a funkciu (na vybraných modeloch) naučiť správanie používateľov a podľa toho upravovať nastavenia,“ hovorí O'Brian. Každá z týchto funkcií pomáha zaistiť, aby váš systém HVAC nebol spustený zbytočne, keď nie je nikto, kto by ocenil pohodlie. V skutočnosti, ak je inteligentná termostat nainštalovaný a používaný správne, môže ušetriť až 25 percent na účtoch za energie.

Pri popisovaní modulov gadget sa slovo „inteligentný“ často odvoláva na ich schopnosť pripojenia k iným zariadeniam s pripojením Wi-Fi, ale tieto produkty sú často aj inteligentne navrhnuté a prispôsobené na plynulú a intuitívnu prevádzku. Niektoré inteligentné termostaty snímajú, keď je miestnosť obsadená, a vyladia teplotu tak, aby vyhovovala. Iní vedia, keď ste na ceste z práce - pomocou funkcie založenej na GPS nazývanej „geofencing“ - a upravte teplotu tak, aby bol váš dom pri príchode pohodlný. A potom je tu aj 3. generácia hniezdneho termostatu Nest (k dispozícii od SupplyHouse), ktorý kombinuje izbové senzory s umiestnením vášho smartfónu a vašimi preferenciami vstupnej teploty v prvom týždni a začne automaticky upravovať teplotu vo vašej domácnosti. Nebudete musieť robiť žiadne ďalšie úpravy, pokiaľ, samozrejme, nebudete musieť zmeniť rozvrh prázdnin.

„Majitelia domov budú vždy potrebovať sieť Wi-Fi, aby mohli využívať všetky výhody inteligentného termostatu,“ hovorí O'Brian. „Iba Wi-Fi umožňuje pripojenie k smartfónom a iným inteligentným domácim zariadeniam.“ Napríklad, aby sa získal prístup k výhodám zabudovanej hlasovej služby Amazon Alexa na inteligentnom termostatu Ecobee4 Voice (k dispozícii od SupplyHouse) ) - vrátane „zručností“, ako je nastavenie teploty, spustenie zoznamu skladieb alebo pridanie položky do nákupného zoznamu - v domácnosti musíte mať sieť Wi-Fi.

Domáca inštalácia nie je jedinou súčasťou procesu; nový inteligentný termostat vyžaduje inštaláciu aj na smartfón, tablet alebo laptop. Každý inteligentný termostat sa spáruje s mobilnou aplikáciou na stiahnutie zadarmo od rovnakého výrobcu, ktorá poskytuje vzdialený prístup. Napríklad termostat Honeywell T6 Pro Smart Wi-Fi 3H / 2C (dostupný od SupplyHouse) funguje tak, že stiahne aplikáciu Lyric zo služby Google Play (pre zariadenia s Androidom) alebo z Apple iTunes (pre zariadenia s iOS).

Ak však budete postupovať podľa pokynov výrobcu, inštalácia a pripojenie aplikácie k mobilnému zariadeniu je zvyčajne bezbolestné, ak má vaše mobilné zariadenie kompatibilný operačný systém. „Schopnosť ovládať inteligentné termostaty pomocou mobilnej aplikácie je pravdepodobne ich najlepší “, hovorí O'Brian. „Aplikácia môže byť použitá na sledovanie dovolenkového domu alebo jednoducho na zvýšenie teploty alebo klimatizácie na ceste domov z práce.“

Dnešné inteligentné termostaty robia nielen skvelú prácu pri automatizácii a monitorovaní nastavení teploty, ale majú tendenciu byť viac integrované do domácnosti. Väčšina sa môže pochváliť kompatibilitou s jedným z veľkých mien v inteligentných domácich hlasových asistentoch - Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit, Microsoft Cortana, Samsung SmartThings, Logitech Harmony alebo Wink. Pri nákupe správneho termostatu sa uistite, že zvolený termostat je kompatibilný s vaším existujúcim inteligentným domácim systémom. Ak ešte nemáte inteligentný domový systém, urobte nejaký prieskum a uistite sa, že kúpený termostat je kompatibilný s vami preferovaným systémom, takže v prípade, že ho budete v budúcnosti pridávať, bude dobré ísť. Našťastie sa veľa inteligentných termostatov pripojí skôr k rôznym systémom ako k jednému. Napríklad termostat Lyric Round Smart Wi-Fi od spoločnosti Honeywell (dostupný od SupplyHouse) sa integruje do systémov Samsung SmartThings, Apple HomeKit a ďalších systémov.


Na rozdiel od starších termostatov inteligentné termostaty často vyžadujú kábel C, „ktorý poskytuje 24 voltov elektrickej energie na napájanie takých funkcií, ako sú osvetlené dotykové obrazovky a Wi-Fi komunikácia,“ vysvetľuje O'Brian. Mnoho novších domovov má kábel C, ale niektoré staršie nie. V týchto prípadoch by si majitelia domov mali najať profesionálneho elektrikára, ktorý ho nainštaluje, alebo, ak to nie je možné, vyberte inteligentný termostat, ktorý ponúka alternatívny spôsob napájania jednotky. Napríklad inteligentný termostat GLAS spoločnosti Smart Controls (k dispozícii od SupplyHouse) sa dá pripojiť pomocou C-vodiča, ale dodáva sa aj s adaptérom s C vodičom, ktorý sa dá nainštalovať v blízkosti riadiacej dosky jednotky HVAC.

Tento článok vám priniesla spoločnosť SupplyHouse.com. Jeho fakty a názory sú názory a názory.