Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Ako dlho vlastne trvá pretekanie


Otázka: Tesniaci prostriedok na vaňu potrebuje osvieženie a ja som sa rozhodol si vaňu utrieť sám. Ako dlho trvá, než sa suchý materiál dostane do sucha?

A: Neexistuje nič ako čerstvá tesniaca hmota - vodotesná výplň a tmel, ktorá sa používa pri stavbe a opravách domov - aby vašej kúpeľni dodala jasný, čistý vzhľad a dojem. V priebehu času môže vlhkosť erodovať dokonca aj ten najlepší tmel, čo umožňuje tvorbu plesní a plesní. Napriek bieleniu a praniu môže špinavosť pretrvávať, takže výmena tesnenia je šikovný krok. Ak však netreba úplne vytvrdnúť, môže sa ľahšie umyť, zničiť tvrdú prácu a nechať spojené povrchy otvorené pre poškodenie vodou.

Pochopte, že pokiaľ ide o tesnenie, existuje zásadný rozdiel medzi „suchým časom“ a „časom ošetrenia“.

Vo všeobecnosti môže byť silikónová a akrylová latexová utierka suchá na dotyk do 30 minút od vystavenia vzduchu - v závislosti od toho, aký je váš priestor vlhký alebo dobre vetraný. Ale môže trvať jeden až 10 dní, v závislosti od vzorca, aby sa tesnivo úplne usadilo alebo inými slovami vyliečilo, aby sa stalo úplne nepremokavým a pripraveným na použitie.


Začnite tým správnym tesnením pre danú prácu, ktorá bude mať jedinečné časy schnutia a vytvrdnutia.

Existujú tri druhy tmelu pre bežné povrchy domácnosti, ktoré prijímajú veľa vaní, sprchy a umývadiel podobných vlhkosti:

  • Silikónové tesnenie funguje najlepšie so sklom, kovom a keramikou, pretože sa ľahko drží na hladkých, neporéznych povrchoch a vytvára flexibilné, ale dlhodobé spojenie. Teraz sú k dispozícii silikónové tmely s antimikrobiálnymi prísadami, ktoré sú vynikajúce na udržiavanie zárodkov v kúpeľniach a kuchyniach.
  • Akrylátová latexová tesniaca hmota je najlepšie na vyplnenie malých medzier a škár v dreve, najmä v oblastiach, ktoré budú natreté a nebudú vystavené veľkému množstvu vody. Dôvodom je to, že akrylátové latexové tmely sa môžu v priebehu času zmenšovať alebo praskať a povrchy zostávajú otvorené pre poškodenie vodou. Niektoré akrylové latexové tmely majú silikónové prísady, ktoré zvyšujú pružnosť, trvanlivosť a vodotesnosť, takže sú vhodné na použitie vo vani a umývadle.
  • Tmel na báze polyuretánu rastie na popularite, najmä pre vonkajšie použitie a tesnenia okien. Polyuretán je natierateľný, poskytuje väčšiu elasticitu, odpudzuje nečistoty a vytvára vodotesné tesnenie. Vytvrdnutie trvá dlhšie ako silikónové alebo latexové tmely.

Zahrajte si to v bezpečí, dokonca aj s receptúrami, ktoré rýchlo schnú.

Niektoré silikónové tmely sú inzerované ako „rýchloschnúce“, čo si vyžaduje hodinovú dobu schnutia, ale pred plánovaním projektu na základe týchto informácií si prečítajte jemnú tlač. Môže sa stať, že ideálne podmienky sušenia pre túto rýchlosť sú úzky rozsah úrovne teploty a vlhkosti. Rozpočet musí trvať najmenej tri až 12 hodín, kým tieto produkty zaschnú, a celých 24 hodín na vytvrdnutie. V prípade výrobkov na báze latexu sa odporúča 24 hodín pred vystavením vode. Polyuretánové tmely môžu trvať až 10 dní, kým úplne vytvrdnú.

Zvážte, či možno tesniacu hmotu natrieť.

Ak máte v úmysle maľovať napr. Tesniace materiály, napríklad, ak máte vo svojej kúpeľni lišty na dlaždice a oddeľujete kachľové backsplash od maľovanej steny, nájdete tmel, ktorý je navrhnutý tak, aby pokračoval vo vytvrdzovaní pod vrstvou farby. Pri týchto výrobkoch je možné nanášať farby zvyčajne po 30 minútach, zatiaľ čo u polyuretánových tmiev musíte pred natieraním počkať sedem až 10 dní, kým povrch nevytvrdne. Bez ohľadu na to, ktorú formuláciu si vyberiete, prečítajte si pozorne pokyny, pretože každý výrobca má odlišné vzorce, s optimálnymi metódami na aplikáciu a sušenie.

Pochopte, ako vaše zloženie reaguje na vlhkosť.

Akrylát na báze akrylového latexu zasychá, keď sa z materiálu vyparuje voda, takže umiestnenie v miestnosti urýchli proces. Naproti tomu silikónové tmely v skutočnosti potrebujú vlhkosť na sušenie a vytvrdzovanie - zvlhčovač vzduchu v miestnosti je výhodou. Polyuretánový tmel by nemal byť vystavený priamej vode ani vlhkosti, najmenej tri dni až týždeň.

Teplota ovplyvní čas sušenia tesnenia.

Ideálna teplota na nanášanie a vytvrdzovanie tmelu je v rozsahu 40 až 80 stupňov Fahrenheita, preto upravte podľa toho váš termostat. Ak sa utužuje v zime, keď je vzduch často suchší, môže vytvrdenie trvať dlhšie, ale nepokúšajte sa urýchliť proces pridaním tepla (napr. Fénom), pretože teplo zmäkne a môže potenciálne roztaviť silikón. Latex zamrzne v extrémne chladnom vzduchu a chladnému vzduchu chýba dostatok vlhkosti na správne polyuretánové vytvrdenie, preto ho nepoužívajte pri teplotách pod bodom mrazu.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete čerstvú tmelu.

Staršie silikónové a latexové tmely sa môžu zhoršovať, dokonca aj vo vnútri uzavretej trubice, a nikdy úplne nevytvrdiť. Väčšina spoločností uvedie dátum exspirácie na tesniacu trubicu, ale ak máte okolo trubice ležiacu netečenú tesniacu hmotu, môžete si ju zahrať bezpečne a kúpiť novú alebo najprv vyskúšať prúžok na pevnom povrchu. Mali by ste si všimnúť, že ak je tmel čerstvý, začne sa formovať do 30 minút. Polyuretánová zmes musí byť použitá do 12 mesiacov od dátumu výroby.