Kúpeľňa

Príručka pre kupujúcich: Čističe odtokov


Nič vás nespomalí ako upchaté umývadlo, sprcha, vaňa alebo toaleta. Prvým krokom by malo byť vždy ponorenie odtoku alebo hadenie s odtokovým šnekom, ak ho máte, aby ste vyčistili odtok bez poškodenia potrubí. Ak však manuálne metódy zlyhajú, komerčný čistič odpadových vôd vám môže ušetriť inštalatérsky poplatok.

Aj keď sa nepoužívajú v úplne upchatých odtokoch, cez ktoré nepretekajú žiadne toky vody (dlhší čas zotrvania potrebný na vyčistenie takýchto blokád by mohol poškodiť potrubia), pri odstraňovaní čiastočne upchatých odtokov sú účinné chemické alebo enzýmové roztoky. Rôzne odtokové čističe však majú odlišné zloženie a použitie - a niektoré majú riziká, takže čítajte ďalej.

Identifikovali sme najlepší odtokový čistič pre každý pomalý odtok, s ktorým sa môžete stretnúť, ako aj tipy, ako ich správne používať.

Existujú tri typy čističiek odtokov tekutín, z ktorých každý je vhodný pre rôzne miesta odtoku a rôzne typy potrubí a upchávok. Typ a vek vašich potrubí by mal byť uvedený vo vašej domovskej inšpekčnej správe. Na určenie typu upchatia odstráňte odtokový kryt (ak je k dispozícii) a skontrolujte odtokový otvor pomocou baterky; dreváky umiestnené blízko otvoru môžu byť ľahko identifikované ako vlasy, papier atď.

Tip: Ak je drevák hlbší, urobte vzdelaný odhad podľa jeho miesta (kuchynské drezy sú magnety na jedlo a mastnotu, umývadlá a vane do kúpeľne často zbierajú vlasovú a mydlovú spodinu a toalety priťahujú papierové výrobky). Môžete tiež spustiť drenážnu kameru (jednu prenajať prostredníctvom miestneho veľkoobchodu s vylepšením domova) cez potrubie a skontrolovať výsledné obrázky a určiť typ upchatia.

  1. Enzymatické čističe odtokov obsahujú baktérie produkujúce enzýmy, ako je bacil, ktoré sa živia dreváky. Sú určené na mesačné použitie na zabránenie upchávania a môžu tiež vyčistiť upchávky zložené z mäkkých materiálov, ako sú vlasy alebo papier, ale nie tvrdšie trblietky ako mastnota alebo mydlová pena; aj na mäkkých drevákoch môžu čistenie trvať až 24 hodín. Ich spravidla šetrné zloženie nie je žieravé pre novšie a staršie plastové a kovové drenážne rúry v umývadlách, sprchách, vaniach a toaletách. Zvyčajne tiež neobsahujú škodlivé toxíny a dráždivé látky pre pokožku / oči, takže ochranné vybavenie sa zvyčajne nevyžaduje.
  2. Žieravé odtoky vyrobené s alkalickými chemikáliami, ako je hydroxid sodný, premieňajú upchatý materiál v odtoku na látku podobnú mydlu, ktorá sa rozpúšťa pod čistou vodou. Najlepšie odstraňujú jedlo, mastnotu a mydlovú usadeninu z umývadla, sprchy alebo vane - zvyčajne do 30 minút, hoci väčšina nie je navrhnutá na toalety, pretože nezaberajú papierové výrobky. Sú považované za bezpečné pre použitie v novších (do 20 rokov) plastových alebo kovových rúr z nehrdzavejúcej ocele alebo medi. Nepoužívajte ich v plastoch starších ako 20 rokov (ktoré môžu zmäkčiť), v starších kovových rúrkach alebo rúrkach akéhokoľvek veku vyrobených z mosadze, hliníkového chrómu alebo galvanizovanej ocele, ktoré môžu poškodiť alebo korodovať. Aj keď sú menej toxické ako kyslé čistiace prostriedky (a zvyčajne bez zápachu), môžu pri kontakte alebo vdýchnutí spáliť pokožku alebo podráždiť oči alebo nos, preto noste respirátor, ochranné okuliare, odev pokrývajúci pokožku a rukavice vyrobené z chemikálie odolný materiál ako butyl pri manipulácii.
  3. Kyslé odtokové čističe vyrobené z kyseliny sírovej alebo kyseliny chlorovodíkovej sú dostatočne silné na to, aby vyčistili ťažké vlasy, jedlo, mastnotu, mydlovú penu alebo papierové dreváky za 15 minút alebo menej. Kvôli svojej vysoko leptavej a toxickej povahe sa zriedka predávajú v domácich centrách spolu s inými čističmi odtokov, ale je možné ich zakúpiť online. Kyslé odtokové čističe sú všeobecne bezpečné pre novšie plastové alebo kovové rúry (napr. Meď) v umývadlách, vaniach, sprchách a WC. Nepoužívajte ich na staršie plastové alebo kovové rúry alebo rúrky akéhokoľvek veku vyrobené z hliníkového chrómu, nehrdzavejúcej ocele alebo galvanizovanej ocele. Pri vdýchnutí sú schopné spáliť pokožku a dráždiť oči a pľúca, takže pri manipulácii je nevyhnutné používať respirátor, ochranné okuliare, odev pokrývajúci pokožku a chemikáliu.

Zapíšte tieto pokyny pre bezpečné a efektívne používanie čističa odtokov.

  • Vždy si prečítajte a dodržiavajte pokyny na obale, dodržiavajte konkrétne množstvá a časy zdržania. Nikdy nenechávajte žiaden druh čističa odtokov vo odtokoch dlhšie ako je maximálna doba zotrvania; Najmä chemické čistiace prostriedky môžu produkovať dostatok tepla na roztavenie rúrok alebo praskanie porcelánových misiek, ak zostanú príliš dlhé.
  • Žieravé alebo kyslé čistiace prostriedky používajte iba v dobre vetraných miestnostiach. Zapnite odsávacie ventilátory a / alebo otvorené okná, aby ste zvýšili cirkuláciu vzduchu.
  • Pri nalievaní čističa odtoku vždy stojte mimo vane alebo sprchy.
  • Keď je odtoková zátka odstránená, nalejte odtokový čistič čo najpomalšie a najstabilnejšie do upchatého odtoku.
  • Ak používate žieravý prostriedok, nevystavujte ho prírodným kamenným povrchom obklopujúcim odtok (napr. Žulové umývadlo), aby nedošlo k jeho vyleptaniu. Z toho istého dôvodu nedovoľte, aby kyslé čistiace prostriedky kontaktovali povrchy, ktoré nie sú odolné voči kyselinám (napr. Mramorová podlaha alebo umývadlo z nehrdzavejúcej ocele). Niektoré chemické čistiace prostriedky odporúčajú nanášať tenkú vrstvu vazelíny na kovové povrchy okolo odtoku, aby sa zabránilo odfarbeniu alebo poškodeniu.
  • Nikdy nemiešajte odtokové čističe s inými domácimi alebo komerčnými čistiacimi prostriedkami; následná chemická reakcia by mohla spôsobiť toxický plyn alebo výbuch.
  • Opláchnite zvyšný čistiaci prostriedok vodou pri teplote odporúčanej v pokynoch výrobcu.

Dôverujte týmto výberom pre najlepší odtokový čistič v každej kategórii.

NAJLEPŠÍ ENZYMATICKÝ VYSÁVAČ VYPÚŠŤADLA: Odstraňovač upchatých vlasov a mastnoty zo zeleného goblera

Tento enzymatický čistiaci prípravok s vlastnou zmesou ekologických prísad nalieva brúsne papiere na toaletný papier, vatové tampóny, vlasy, vlákna, mastnoty a upchávky mydla. Používajte ho v umývadlách, vaniach, sprchách a dokonca aj na toaletách v kuchyni alebo kúpeľni - nekorozívny, biologicky rozložiteľný prípravok je bezpečný na všetkých druhoch potrubí, od plastu po meď. Dvojkomorová nádoba znamená, že nie je potrebné žiadne meranie - jednoducho nalejte jednu celú komoru tekutiny do upchatých umývadiel a vaní alebo do dvoch komôr na toalety. Produkt dajte dve hodiny na celú noc, potom prepláchnite odtok vodou, aby ste obnovili pôvodné potrubia. Kúpte teraz.

NAJLEPŠÍ KAUSTICKÝ ODPADOVÝ ČISTIČ: Profesor Amos SuperFast Čistič odtokov

Záchytné rúrky do vane, vane a sprchy bez poskvrny - či už sú upchané vlasmi, potravinami, mastnotou alebo mydlom - pomocou tohto lúhového čističa. Aj keď je zložka na báze lúhu tvrdá na gunk, je dostatočne jemná na rúry vyrobené z plastu a medi. 32-uncové dvojité balenie sa dodáva s pohodlným vylievacím výtokom pre aplikáciu bez námahy. Do odtoku nalejte niekoľko uncí čističa, počkajte 15 minút, potom ich prepláchnite horúcou vodou. Kúpte teraz.

NAJLEPŠÍ KYSELINOVÝ ODPADOVÝ KYSELINOVÝ ODPAD: Čistič odtoku kyseliny sírovej s pufrovaným bleskom

Kyselina sírová je kľúčovou zložkou tohto mimoriadne pevného kyslého čističa odtokov. Je dostatočne silný na čistenie drezu a drevákov, ktoré ostatné čistiace prostriedky zanechávajú. Použite naliatím 1,5 až 2 šálok čistiaceho prostriedku do odtoku, počkajte 15 minút a potom prepláchnite studenou vodou päť minút. Čistiaci prostriedok nepoškodí plastové a kyselinovzdorné kovové rúry (napr. Meď), ale upozorňuje, že nie je určený na použitie vo vaniach alebo sprchách, ani na rúry vyrobené z kovov náchylných na koróziu, ako je hliník alebo galvanizovaná oceľ. Kúpte teraz.