Natieranie

Vyriešený! Najlepšie farby pre predné dvere


Otázka: Chcem znova natrieť predné dvere, aby som zakryl staré škvrny od vody. Aká je najlepšia farba na predné dvere?

A: Čerstvý náter farby môže skryť drobné nedokonalosti vašich predných dverí, chrániť ich pred drsnými vonkajšími prvkami a výrazne zvýšiť celkový chodník. Ale aby ste získali tieto vstupné aktíva, nemôžete facku na starú farbu. Najlepšie farby pre predné dvere budú mať zmes vlastností, ktoré si zachovávajú svoju integritu a vyzerajú tvárou v tvár búrlivému počasiu a spálenému slnku. Budete chcieť zvážiť trvanlivosť farieb, lesk, farbu a vhodnosť materiálu vašich dverí. Vpred, všetko, čo potrebujete vedieť o výbere správnej farby a základného náteru pre vaše predné dvere.


Najprv vyhľadajte farbu (alebo produkt na natieranie a náter), ktorý je označený ako „exteriér“ alebo „interiér / exteriér“.

Predné dvere musia odolávať kolísaniu teploty, dažďu, krupobitiu, snehu a nečistotám a iba farby označené „exteriér“ (formulované iba pre exteriérové ​​použitie) alebo „interiér / exteriér“ sú úlohou. Tieto hrubšie farby obsahujú viac živíc a pigmentov a odolnejšie prísady ako farby určené iba pre vnútorné použitie, čo ich robí odolnými voči škvrnám, odštiepeniu, vyblednutiu a odlupovaniu. (Naopak, interiérové ​​farby môžu tolerovať iba ľahké opotrebenie.)

Túto prácu vykonajú špeciálne určené vonkajšie farby (používané okrem samostatného základného náteru, ktoré sú uvedené nižšie) a vonkajšie výrobky typu základný náter a farba v jednom. Dnešné kombinované vzorce náteru a farby často stoja polovicu toho istého ako samostatné náterové farby a farby a v niektorých scenároch poskytujú rovnako dobré pokrytie. Výber samostatného náteru a základného náteru oproti základnému náteru a náteru by mal zostať na úrovni vašich dverí.

primer-and-paint stačí, ak sa uplatňuje ktorýkoľvek z nasledujúcich scenárov:

 • Prvýkrát maľujete holé predné dvere.
 • Natierate predtým maľované dvere v rovnakej farbe farby.
 • Prechádzate zo svetlejšej na tmavšiu farbu farby.

samostatný náter a základný náter sú potrebné na zlepšenie priľnavosti náteru, ak sa uplatňujú tieto podmienky:

 • Maľujete cez farbené drevené dvere.
 • Prechádzate z tmavšej na svetlejšiu farbu farby.
 • Existujúci náter je peeling alebo odlupovanie.
 • Chcete pokryť starý náter na báze oleja náterom na báze vody.

Pokiaľ nie je zabudovaný do farby, vždy používajte koordinačný externý základný náter.

Ak je potrebný samostatný náter a základný náter, uistite sa, že základný náter je označený aj pre vonkajšie alebo vnútorné / vonkajšie použitie.

Malo by postačovať buď primér na báze vody (Zinsser Bulls Eye Primer, 22,47 dolárov za jeden galón v domácom sklade) alebo vonkajší základ na báze oleja (napr. KILZ Exterior Primer, 22,98 dolárov za jeden galón v domácom sklade).

Ak však maľujete existujúci olejový náter s vodou riediteľným náterom, musíte použiť základný náter (napr. KILZ Adhézny základný náter, 41,67 dolárov za jeden galón v domácom sklade), špeciálny základný náter formulovaný na prilepenie lesklé povrchy ako povrchová vrstva na báze oleja.

Farba základného náteru by mala byť tiež blízka farbe náteru, napríklad svetlošedého základného náteru pre fialové dvere. Dokonalú zhodu farieb môžete zaistiť aj zakúpením bieleho základného náteru a nechaním si ho v obchode s farbami upraviť tak, aby zodpovedal zvolenej farbe farby na dvere.

Nechajte materiál dverí diktovať výber farby, oleja alebo vody.

Vonkajšie farby prichádzajú do odrôd na báze oleja a vody. Každá z nich poskytuje rôzne výhody na rôznych povrchoch, takže si vyberte základňu, ktorá je pre váš typ brány najvhodnejšia:

 • Pre dvere vyrobené z borovice, jedle bieleho alebo iného druhu dreva, ktoré nekrvácajú (t. j. vydáva tónované zlúčeniny v dreve nazývané triesloviny), použite exteriérový náter na vodnej báze (ako napríklad BEHR Premium Plus Ultra exteriérový náter a základný náter, 42,98 dolárov za jeden galón v Home Depot). Farby na báze vody emitujú menej páchnuce pachy (kvôli nižšiemu obsahu rozpúšťadla), rýchlejšie schnú a majú za následok menšie vyblednutie farieb.
 • Pre céder, cypřiš alebo iné drevo, ktoré krváca, vyberte exteriérový náter na báze oleja (napr. Rustoleum Protective Enamel, 16,92 dolárov za dve litre v domácom sklade). Olejová farba je menej náchylná na prepúšťanie trieslovín (triesloviny môžu preniknúť do farby na vodnej báze a v konečnom výsledku sa môžu prejaviť ako nevzhľadné žltkastohnedé škvrny).
 • Pre kovové dvere- rovnako ako oceľové búrkové dvere olejová farba aby sa zabránilo tvorbe hrdze.
 • Pre dvere zo sklenených vlákiennanášajte farbu na vodnej báze, pretože jej tenšia a lepkavejšia kompozícia sa ľahšie dostane na hladký povrch zo sklenených vlákien ako hrubšie, lepivejšie farby na báze oleja.

Vyhľadajte pololesklý povrch, ktorý je rovnako odolný ako atraktívny.

Vonkajšie farby sa predávajú v plochých / matných, škrupinových, saténových, pololesklých a lesklých priadzach v poradí od najnižšej po najvyššiu úroveň lesku. Pololesklý povrch je ideálny pre vchodové dvere, pretože je odolnejší voči opotrebeniu a škvrnám ako plochejšie prikrývky. Je to tiež viac reflexné, čo znamená, že ľahko utiera čisté, zvýrazňuje rytiny alebo iné architektonické skvosty na dverách a poskytuje atraktívny lesk vo vchode. Pololesklý povrch však bude maskovať nedokonalosti lepšie ako lesk lesku, ktorý môže upozorniť na divoty, vyblednuté ťahy štetca a ďalšie drobné nedostatky dverí.

Uprednostnite odolnosť proti vyblednutiu.

Ak vo vchode nemáte búrkové dvere, markízu alebo tieňový strom na ochranu vašich predných dverí pred nepretržitým slnečným žiarením, nápor UV lúčov môže nakoniec vyblednúť jeho farbu farby. Vonkajšie farby označené ako „odolné voči vyblednutiu“ alebo „odolné proti UV žiareniu“ sú formulované s farebnými pigmentmi a väčším objemom spojív ako bežné farby, ktoré im umožňujú zachovať sviežu farbu napriek dlhodobému vystaveniu intenzívnemu slnečnému žiareniu.


Ak chcete zachovať farbu a samotné dvere, vyberte farby farieb s nízkym LRV, ktoré majú tendenciu stlmiť sa.

Najdôležitejším faktorom pri výbere farby laku na dvere je jeho hodnota odrazu svetla (LRV), hodnota na stupnici 0 až 100, ktorá udáva, koľko svetla sa odrazí od farby laku po vyschnutí. Čím vyššia je LRV, tým viac svetla farba odráža, a tým menšia je pravdepodobnosť, že povrchová úprava farby vybledne so slnečným žiarením. LRV bude uvedený na webových stránkach výrobcu farby alebo na štiepke, čo je karta, ktorá zobrazuje škálu farieb dostupných pre konkrétnu značku farby. Vyhľadajte LRV najmenej 55, aby ste sa uistili, že vaše maľované dvere odrážajú dostatočné množstvo slnečného žiarenia a zachovávajú si svoju farbu. Vo všeobecnosti svetlejšie a tlmené odtiene, ako je béžová alebo mäta zelená, majú vyššie LRV, zatiaľ čo tmavšie a bohatšie farby, ako je čerešňovo červená alebo tmavo modrá, majú nižšie LRV.

Čierna farba, ktorá má často LRV 0, v závislosti od značky, prakticky neodráža žiadne svetlo, čo znamená, že absorbuje väčšinu svetla, ktoré ju zasiahne a rýchlo vybledne. Niektorí výrobcovia v skutočnosti dokonca zrušia vašu záruku, ak na ňu použijete čiernu farbu, pretože vysoká absorpcia tepla ju môže zdeformovať. ale, ak to vaša záruka umožní a vaše predné dvere sú zatienené, možno stále nájdete pozitívny vplyv farby na hodnotu opätovného predaja v domácnosti. V roku 2018 realitná databáza Zillow zistila, že sa predávajú domy s čiernymi alebo drevenými sivými prednými dverami $6,271 viac ako sa očakávalo v analýze farieb z roku 2018 predávaných domov v celej krajine.

Okrem LRV vyberte farbu, ktorá dopĺňa farbu obloženia dverí a obkladu vášho domu. Napríklad, ľahké taupe dvere by sa dobre spárovali s bielou úpravou a hnedou obkladom.


Ak vidíte veľa dažďa alebo snehu, vyberte si farbu odolnú proti hnilobe.

Tradičné exteriérové ​​farby sú určite odolnejšie voči hnilobe ako interiérové ​​farby, stále však môžu vytvárať dostatočné množstvo plesní alebo plesní s dostatočným vystavením vode alebo vlhkosti. Preto hľadajte náter špecificky označený ako „plesnivý“ alebo „plesnivý“, najmä ak žijete v oblasti, kde je veľa dažďa alebo snehu. Tieto farby sú formulované s antimikrobiálnymi chemikáliami, ktoré zabraňujú plesniam a plesniam preniknúť do vašej práce s farbou na určité obdobie uvedené na nádobe na farby.