Kuchyňa

Vyriešený! Ako koordinovať najlepší dizajn osvetlenia kuchyne


Otázka: V mojej kuchyni nie je príliš prirodzené svetlo. Aký dizajn osvetlenia kuchyne by ste odporučili?

A: Dobre osvetlená kuchyňa je nevyhnutnosťou vzhľadom na mnohoúčelové využitie tejto miestnosti ako spoločenský priestor a tranzitná zóna, príprava jedla a centrum na varenie a výstavná plocha pre dekoráciu. Ale okrem zlepšenia celkovej viditeľnosti priestoru umožňuje správne osvetlenie rýchlejšie a ľahšie ukladanie alebo vyberanie predmetov v skriniach s vysokou alebo nízkou úrovňou, umožňuje vám krájať a kocky s väčšou bezpečnosťou a presnosťou, a dokonca vám umožní vzhľad kuchyne s hladom. a cítiť sa väčší.

Zatiaľ čo mnohí majitelia domov uvádzajú nedostatok prirodzeného svetla ako vinníka za matnou kuchyňou, k problému môže prispieť umelé osvetlenie nesprávneho typu alebo na nesprávnom mieste. Pri vylepšovaní dizajnu osvetlenia je inteligentné zvážiť všetko od funkcie a príslušenstva až po typ žiarovky, ktorú používate. Riešenia bežných výziev v oblasti osvetlenia kuchyne zabezpečujú optimálne osvetlenie pre všetky vaše potreby.

Založte svoj dizajn osvetlenia kuchyne na troch vrstvách osvetlenia.

Vaša kuchyňa by mala v ideálnom prípade obsahovať príslušenstvo, ktoré patrí do nasledujúcich kategórií:

 1. Okolité osvetlenie je mäkké stropné svetlo, ktoré osvetľuje podlahu a steny, takže môžete ľahko vstupovať do kuchyne, vystupovať z nej a prechádzať po nej.
 2. Osvetlenie úloh je jasnejší na osvetlenie dosiek, ostrovov, umývadiel a ďalších pracovných plôch, aby sa zvýšila presnosť pri príprave jedla, varení a čistení.
 3. Zvýraznené osvetlenie, medzi jasom okolitého prostredia a úlohami, vyzdvihuje architektonické prvky alebo výzdobu v kuchyni, ako je kazetový strop alebo kolekcia jemného porcelánu.

Vrstvený prístup zahŕňajúci všetky tri typy prináša správnu úroveň osvetlenia pre rôzne použitia v kuchyni. Pomáha tiež minimalizovať tiene, ktoré sú často výsledkom výhradného používania stropného osvetlenia, a oslnenia, ktoré môže vyplývať iba z jasného osvetlenia úloh.


Kúpte si svietidlá vhodné pre každú vrstvu.

Vyhľadajte najlepšie svietidlá v každej z troch kategórií osvetlenia:

 • Okolité svetlo svietidlá v kuchyni zahŕňajú zapustené svetlá namontované vo vnútri plytkých otvorov v strope, svietidlá zapustené alebo čiastočne zapustené, ktoré sa pripevňujú k stropu s malou alebo veľkou medzerou medzi svietidlom a stropom, a lustre alebo svietidlá, ktoré visia od stropu reťazou.
 • Svetlo úlohy Súčasťou vybavenia sú závesné svetlá, ktoré visia zo stropu, a pásy s mnohými žiarovkami alebo páska s LED diódami, ktoré sa pripevňujú alebo nalepujú na kuchynské skrinky, špajzu alebo zásuvky alebo do nich. Osvetlenie spodnej skrinky je ideálne na osvetlenie dosiek
 • Zvýraznené svetlo svietidlá zahŕňajú zátokové svetlá zabudované do stropu a pukovité svetlá s nízkym profilom, ktoré sa montujú na alebo vnútri skriniek.

Umiestnite príslušenstvo podľa funkcie a typu.

Okolité svetlo svietidlá by mali nasmerovať svetlo rovnomerne cez kuchynskú podlahu, preto ich umiestnite takto:

 • Pri inštalácii jedného poloprázdneho alebo zapusteného svietidla, lustra alebo svietidla ho umiestnite priamo nad ostrov alebo do stredu stropu, ak ostrov nemáte.
 • Pri inštalácii zapustených svetiel nechajte vzdialenosť medzi svetlami rovnajúcimi sa polovici výšky stropu (napr. Osvetlenie priestoru päť metrov od seba v kuchyni so stropom 10 stôp). Aby ste predišli vrhaniu tieňov na dosky, skúste umiestniť zapustené svetlá nad dosky tak, aby boli umiestnené niekoľko centimetrov dozadu od predného okraja dosky.

Osvetlenie úloh by mali vrhať svetlo na pracovnú plochu, preto ich umiestnite takto:

 • Závesné svietidlá sú ideálne umiestnené priamo nad umývadlami, samostatnými sekacími stanicami, jedálenskými stolmi a ďalšími centrami činnosti. Ale tiež by ste ich chceli vyhnúť umiestneniu priamo nad spotrebiče s vlastným vstavaným osvetlením, ako sú sporáky alebo chladničky. Aby ste minimalizovali oslnenie počas práce, pripevnite ho tak, aby prívesok nebol bližšie ako dva a pol metra od osvetlenia.
 • Na spodnú stranu horných skriniek by mali byť umiestnené prúžky alebo pásky LED, ktoré vrhajú svetlo na jedlo a nápoje na doske. Ich umiestnenie vo vnútri zásuviek, za dverami skrinky alebo špajze alebo na spodnú stranu spodných skriniek môže tiež umožniť ľahšie skladovanie a vyberanie riadu, jedla, hrncov a panvíc alebo čistiacich prostriedkov držaných vo vnútri. Tieto svetlá namontujte jeden až tri palce od prednej strany skrinky, aby ste znížili oslnenie.

Zvýraznené osvetlenie mali by ste zvýrazniť podrobnosti alebo výzdobu, ktorú chcete predviesť, umiestnite ju takto:

 • Nainštalujte zátokové svetlá na lišty stropu, aby ste si mohli zahrať ozdobné stropné dlaždice.
 • Svetlá puku umiestnite na spodnú stranu horných skriniek, aby ste predviedli vázy alebo iný dekor na doske, alebo na strechu police kabinetu, jeden až dva palce od zadnej strany police, na elegantné podsvietenie čajových súprav a ďalších ukážok.

Na rozptýlenie svetla na lesklé kuchynské povrchy použite svetelné kryty.

Niektoré LED svietidlá, ako napríklad LED pásiky, vrhajú lúč svetla na povrch, ktorý je najjasnejší a najviac koncentrovaný v strede lúča a menej jasný na okrajoch. Je vhodný pre dosky z mäsiarskeho bloku, kameňa alebo iného materiálu s rovným alebo matným povrchom. Ale s mramorom, žulou alebo podobne lesklým materiálom môže stred lúča spôsobiť rušivé oslnenie, aj keď je umiestnený pár metrov od neho. Aby ste tomu zabránili, umiestnite svetelné pásy LED do svetelných puzdier (dostupných od značiek ako Litever na Amazone), čo sú hliníkové kanály s matným krytom, ktoré pomáhajú rozptyľovať jasné svetlo a minimalizujú oslnenie lesklých kuchynských povrchov.

Vyberte žiarovky, ktoré emitujú ideálnu farebnú teplotu.

Žiarovky, LED a kompaktné žiarivky (CFL) v kuchyni majú jednu z troch farebných teplôt, ktoré popisujú farebné charakteristiky svetla, ktoré žiarovka vyžaruje. K dispozícii sú Soft White (2700 K až 3000 Kelvins (K)), Cool White / Bright White (3500 K až 4100 K) a Denné svetlo (5000 K až 6500 K). Čím vyššia je teplota žiarovky, tým chladnejšie (t. J. Modrejšie) svetlo vyžaruje. čím nižšia je teplota, tým je svetlo teplejšie (t. j. jantárovejšie). Vyberte teplotu farby, ktorá sa najviac hodí pre funkciu príslušenstva:

 • Svietidlá pre osvetlenie okolitých priestorov a úloh: Rozhodnite sa pre žiarovky s farebnou teplotou 3500 až 4100 K, aby ste sa uistili, že podlahy a pracovné povrchy sú osvetlené neutrálnym, skutočným bielym svetlom.
 • Svietidlá s prízvukom: Vyberte teplotu od 2700 K do 3000 K, aby ste vystavili podsvietenia teplejším svetlom, alebo teplotu od 3500 K do 4100 K, aby ste vyrazili ostrejšie biele svetlo na tlmené architektonické detaily alebo dekoráciu, ktorú chcete hrať.

Zahrňte prírodné zdroje svetla.

Prestavba vašej kuchyne tak, aby obsahovala prírodný zdroj okolitého svetla, ako je napríklad svetlík alebo jedno alebo viac okien, môže do miestnosti dodať viac tepla a zaplniť prípadné medzery vo svetelnom pokrytí vašich umelých svietidiel. Dokonca aj v zabalenej kuchyni sú často voľné miesta, kde si môžete nainštalovať okno, vrátane: