Kuchyňa

Ako: Vyčistite nehrdzavejúcu oceľ


Lesklá a lesklá nehrdzavejúca oceľ prináša do každej kuchyne jasný a leštený vzduch. Udržanie tohto žiarivého lesku si však vyžaduje trochu práce a niektoré veľmi špecifické čistiace prostriedky. Našťastie vám tento kompletný návod, ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ, pomôže zachovať podobný vzhľad tohto kovového povrchu.

Prvá vec, ktorú treba vedieť pri zvažovaní čistenia spotrebičov, umývadiel a dosiek z nehrdzavejúcej ocele, je čo robiť, Niektoré populárne čistiace prostriedky poškodia povrchovú úpravu z nehrdzavejúcej ocele a dokonca aj obyčajná voda môže zanechať nevzhľadné značky a škvrny, ak sa nepoužije správne. Napriek svojmu názvu môže z nerezovej ocele a robí škvrna.

V prvom rade teda v prípade čistých povrchov z nehrdzavejúcej ocele ide o výrobky a techniky, ktorým sa treba vyhnúť:

 • DO NOT použite chlórové bielidlo alebo akýkoľvek produkt obsahujúci chlorid.
 • DO NOT používať čistiace prostriedky rúry.
 • DO NOT používajte oceľovú vlnu, oceľové kefy alebo vysoko abrazívne čistiace vankúšiky - môžu spôsobiť škrabance alebo zanechať zvyšky malých častíc, ktoré môžu hrdzaviť. (Ak ste už niečo poškodili, pozrite si nášho sprievodcu odstránením škrabancov z nehrdzavejúcej ocele.)
 • DO NOT na brúsenú nehrdzavejúcu oceľ používajte abrazívne čistiace prostriedky.
 • DO NOT Vyčistite povrch z nehrdzavejúcej ocele, pokiaľ nie je na dotyk chladný.
 • DO NOT používajte drsnú, špinavú alebo nadmerne tvrdú vodu, pretože môže zanechávať škvrny alebo nahnedlé škvrny.

Aj keď zoznam čo robiť sa môže zdať skľučujúca, sú tu veľmi jednoduché veci môcť čistite nerezové spotrebiče bez toho, aby ste šli ďalej, než je kuchynský drez.

Majte na pamäti nasledujúce tipy, ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ:

 1. Dodržiavajte pokyny uvedené v návode na obsluhu, postupujte podľa pokynov na čistenie a starostlivosť o písmeno.
  Niektoré nové spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele sú vo výrobnom závode ošetrené čírym povlakom a niektoré čistiace prostriedky môžu túto povrchovú úpravu prúžkovať alebo marťať.
 2. Pri každom umývaní riadu utrite spotrebiče mydlovou handrou.
  Toto je jeden z najlepších návykov, ktorý je potrebné prijať pri čistení nehrdzavejúcej ocele, a je ľahké ho adoptovať. Opláchnite žinku čistou vodou a znova utrite, aby ste odstránili akékoľvek mydlo; potom povrch utrite suchou froté uterákom.
 3. Utrite vždy v smere „zrna“ z nehrdzavejúcej ocele.
  Začnite v hornej časti spotrebiča a pracujte smerom nadol k podlahe.
 4. Na pečené jedlá použite nylonovú pračku, mierne tekuté mydlo a horúcu vodu.
  Na zvládnutie ťažšieho tuku alebo pečeného jedla je potrebné a málo oderu, ale pozor na nástroje, ktoré by zanechali škrabance za prácami z nylonu, ponúkajú len kompromis. Po očistení povrchov z nehrdzavejúcej ocele povrch opláchnite a osušte dosucha, aby ste predišli vzniku škvŕn alebo škvŕn.
 5. Najodolnejšie škvrny odstráňte pastou na pečenie.
  Jedlú sódu zmiešajte s tekutým mydlom do pasty a jemne vydrhnite do zŕn pomocou nylonového čistiaceho nástroja alebo starej zubnej kefky. Ak zostanú nejaké skutočne tvrdé nečistoty a škvrny, prerezajte ich pomocou nezriedeného čistiaceho octu iba ak ste si overili, že vaša nehrdzavejúca oceľ nemá oleofóbny (t.j. olej odpudzujúci) povlak, ktorý môže byť odstránený ocotovým roztokom, jemne prať jemnou kefou. Dbajte na to, aby ste ich opláchli a osušili.
 6. Pre domáce čistiace prostriedky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré môžete skladovať, miešať čistiaci ocot a éterické oleje.
  Ak chcete zmiešať jednoduchý prírodný sprej na bežné čistenie, skombinujte 32 uncí čistiaci ocot (ktorý obsahuje šesť percent kyseliny octovej, viac ako obyčajná biela odroda) s 10 až 20 kvapkami éterického oleja potravinárskej kvality. vo vyprázdnenej sprejovej fľaši. opäť platí, iba použite, ak ste potvrdili, že vaše zariadenie z nehrdzavejúcej ocele nemá oleofóbny povrch.
 7. Lesk obnovte potravinárskym minerálnym olejom alebo citrónovým olejom, ak to nie je lesk z nehrdzavejúcej ocele.
  Po vyčistení nehrdzavejúcej ocele pravidelne čistíte svoje spotrebiče, čo vám pomôže udržať lesklý povrch. Leštidlo naneste v smere zrna handrou, ktorá po sebe nezanecháva vlákna, potom ju vyleštite a vysušte ďalšou handrou, ktorá po sebe nezanecháva vlákna.

Zatiaľ, keď sme diskutovali o tom, ako čistiť nehrdzavejúcu oceľ, zamerali sme sa na čistiace prostriedky, ktoré už majú mnohí majitelia domov v špajzi: tekuté mydlo, jedlá sóda, ocot a dokonca aj minerálny olej potravinárskej kvality. Nielenže sú tieto možnosti ľahko dostupné a lacné, ale sú tiež prirodzene bezpečné pre použitie vo vašom kuchárskom priestore.

Existuje však veľa neabrazívnych čistiacich prostriedkov a leštidiel, ktoré sú špeciálne navrhnuté na použitie na nehrdzavejúcej oceli. Moje najobľúbenejšie použitie, keď čistím nehrdzavejúcu oceľ, je čistič z nehrdzavejúcej ocele 3M (k dispozícii na Amazone), ale existuje niekoľko ďalších vysoko odporúčaných značiek, medzi ktoré patrí kamarát bara Keepera (k dispozícii na Amazone), Cerama Bryte (k dispozícii na Amazone), Sprayway ( dostupné na Amazone) a Weiman (dostupné na Amazone).

Ak máte pochybnosti, vždy vyskúšajte čistiaci prostriedok z nehrdzavejúcej ocele na povrchu, ktorý je trochu skrytý, napríklad na zadnej alebo bočnej strane, a až potom pokračujte v čistení nehrdzavejúcej ocele na najviditeľnejších miestach vrátane prednej alebo hornej časti kuchynského pultu.