Kuchyňa

Vyriešený! Čo robiť, keď sa vaša umývačka riadu nečistí


Otázka: Moja umývačka riadu má iba dva roky a donedávna je to skvelá práca. Za posledný mesiac to bol iný príbeh. Aj keď zaťažím najdlhší cyklus, skončím s pruhmi na pohári a rozmazaním jedla na tanieroch a striebornom riade. Existuje nejaká šanca, že môžem umývačku riadu opraviť bez toho, aby som musel zavolať opravára?

A: Ospravedlňujeme sa, že ste sa dozvedeli o strastich umývačky riadu, ale ste v dobrej spoločnosti. Jednou z najbežnejších sťažností týkajúcich sa umývačiek riadu je ich nedostatočné čistenie. Zatiaľ čo je problém niekedy vďaka stroju nižšej kvality sa váš výkon spočiatku daril dobre, takže existuje dobrá šanca - s trochou pomoci - urobí to znova. Postupujte ďalej, aby ste zistili, aké kroky môžete podniknúť na opravu umývačky riadu, ktorá sa nelieči, ako aj osvedčené postupy používania, aby ste zaistili, že bude pracovať optimálne, aby vaše riady zostali čisté.

Na čistenie a odstránenie upchania použite ocot.

Ak je hromadenie gunk a goo v umývačke riadu spôsobené ukladaním potravín a tvrdou vodou menšie, môžete situáciu napraviť spustením octového cyklu. Stačí naliať tri šálky bieleho octu do spodnej časti prázdnej umývačky riadu a zvoliť najdlhší cyklus. Ocot rozpustí ľahké usadeniny minerálov a vyčistí trup z otvorov v ramene ostrekovača. Odstráni tiež zvyškové mastnoty z vnútorných stien, takže riad bude čistejší a voňavejší.


Skontrolujte, či nie sú upchané ramená striekacieho ramena.

Ak sú otvory v ostrekovacom ramene silne upchané, skúste ich vyčistiť ručne. Rameno ostrekovača je umiestnené na spodnej časti umývačky riadu a zvyčajne sa odníma alebo sa dá odstrániť uvoľnením skrutkového uzáveru. Špáratkom vyčistite otvory a potom opláchnite striekacie rameno pod horúcou vodou.

Zvýšte teplotu vody.

Horúca voda je životne dôležitá pre rozpúšťanie častíc potravín, takže niektoré umývačky riadu majú vstavanú schopnosť ohrievať vodu na ideálnu teplotu. Ak vaša umývačka riadu túto funkciu nemá, zvýšte teplotu vody vo vašom ohrievači teplej vody najmenej na 120 stupňov. Okrem toho pred začatím nakladania nechajte horúcu vodu v kuchynskom dreze na minútu spustiť, aby ste zabezpečili, že do stroja vnikne iba horúca voda.

Vymeňte vstupný ventil umývačky riadu.

Ak umývačka riadu nevyčistí riad ani po dokončení vyššie uvedeného riešenia problémov, môže dôjsť k poruche vstupného ventilu, ktorý umožňuje prúdenie vody do umývačky riadu. Hluk kladiva počas cyklu by naznačoval problém. V tomto okamihu sa mnohí majitelia domov rozhodnú zavolať technikovi, ale ak ste typ pre domácich majstrov, prečítajte si príručku svojho vlastníka. Uvádza zoznam náhradných ventilov, ktoré si musíte objednať, a môže poskytnúť pokyny, ako vymeniť starý.


Pred vložením opláchnite.

Jedna z vašich umývačiek riadu sa opäť dobre čistí. Použite niekoľko jednoduchých opatrení, aby ste ju udržali v špičke. Najskôr nezabudnite, že umývačka riadu nie je likvidáciou odpadu. Mnohé z dnešných novších modelov (ak sú označené ako „samočistiace“) obsahujú macerátory, ktoré sú podobné likvidácii odpadu, ale sú určené iba na manipuláciu s malými kúskami mäkkého jedla. Ak sú do umývačky riadu vložené nádoby alebo panvice, ktoré obsahujú veľké alebo tvrdé usadeniny potravín, môžu úlomky premôcť malý macerátor a usadiť sa na taniere a poháre. Najlepšie postupy? Zoškrabte zvyšky jedla a pred naplnením opláchnite riad pod horúcou vodou, aby ste odstránili veľké kúsky.

Vyčistite filter.

Ak sa vaša umývačka riadu samočistí, má pravdepodobne manuálny filter navrhnutý na zachytenie zvyškov potravín. Keď je filter zanesený, umývačka pokračuje v recirkulácii špinavej vody, čo vedie k malým kúskom nalepeného jedla a potenciálne páchnucim jedlám. Filter je umiestnený na spodnej časti zariadenia, zvyčajne zakrytý skrúteným alebo odlamovacím uzáverom. Odstráňte kryt a potom filter vytiahnite. Namočte ho cez noc do octu, aby ste uvoľnili usadeniny, a potom ho vyčistite starou zubnou kefkou. Najlepšie výsledky dosiahnete čistením filtra každý mesiac alebo dva.

Vložte riad podľa odporúčaní výrobcu.

Niektoré umývačky riadu majú silné vodné trysky, zatiaľ čo iné sú menej agresívne, ale bez ohľadu na to, aký stroj vlastníte, najlepšie výsledky získate, ak ho naložíte správne. Nesprávne vloženie umývačky do riadu môže zablokovať postrek spreja na všetky riady, čo môže viesť k usadeniu potravín.

Používajte kvalitný čistiaci prostriedok.

Čistiaci prostriedok do umývačky riadu obsahuje zmes enzýmov, čistiacich prostriedkov a oplachovacích prostriedkov, ktoré spolu rozpúšťajú usadeniny potravín a znižujú škvrny tvrdej vody na skle. Ak chcete dosiahnuť šumivé výsledky, použite čistiaci prostriedok do umývačky riadu s vynikajúcimi výsledkami, ako napríklad Finish Quantum Max Powerball (k dispozícii od Amazonu). Zoznam Quantum Powerball urobil zoznam odporúčaných spotrebiteľských správ a kupujúci Amazonky mu dali výdatných 4,4 hviezdičiek na čistenie.

Pridajte oplachovací prostriedok.

Použitím oplachovacieho prostriedku môžete rozlíšiť medzi zakaleným, matným riadom a krištáľovo čistými, pohárikmi a lesklými doskami. Tieto tekuté prísady obsahujú povrchovo aktívne látky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabránili kvapkám vody opúšťať škvrny. Pred spustením náplne udržujte nádrž na oplachovanie vašej umývačky riadu plná a na dno práčky vložte malú striekačku oplachovacieho prostriedku.

Zvážte inštaláciu zmäkčovača vody.

Tvrdá voda môže na doštičkách a sklenených nádobách zanechať neatraktívne zvyšky. Môže tiež zanechávať usadeniny na vnútorných častiach umývačky riadu, čím sa obmedzuje voľný rotačný pohyb ostrekovacieho ramena a blokuje ventily, čím sa skracuje životnosť jednotky. Ak máte podozrenie, že je vaša voda tvrdá, vykonajte test pomocou jednoduchej súpravy, ako je súprava celkovej tvrdosti spoločnosti Hach (dostupná od Amazonu). Ak výsledky naznačujú tvrdú vodu, zvážte inštaláciu zmäkčovača vody na vodovodnú sieť, ktorá vstupuje do vášho domu. Aviváž nielen ochráni vašu umývačku riadu, ale zníži aj usadeniny tvrdej vody na umývadlách, vaniach a sprchách.