Steny a stropy

Vyriešený! Ako opraviť popped nechty


Otázka: Práve som kúpil dom a plánujem maľovať na jeho existujúce zelené vnútorné steny čerstvým bielym náterom. Obávam sa však, že hrsť malých kruhových vydutí, ktoré som si všimol na stenách, bude po prekreslení stále viditeľná. Môj sused mi povedal, že hrče sú prasknuté nechtové miesta, kde nechty pôsobili uvoľnene. Čo môžem urobiť, aby som sa ich zbavil?

A: Gratulujeme vám k vášmu novému domovu! Máte pravdu, pokiaľ ide o tieto hrbole: Vľavo bez opravy, budú viditeľné po prekreslení. Našťastie prasknuté nechty (známe tiež ako „nechty“) nie sú príliš ťažké na to, aby sa dali opraviť a zvyčajne nie sú vážne, hoci existuje niekoľko výnimiek. Neustále čítajte, aby ste pochopili príčiny nechtov, problémy, ktoré môžu predstavovať a ako môžete dosiahnuť dokonale hladké steny.

Klince na nechty sú do značnej miery spôsobené pohybom dreva alebo sadrokartónu a často sa objavujú do jedného roka od výstavby.

Drevo používané na stavbu domov môže obsahovať vlhkosť, ktorá sa často absorbuje z vlhkosti vo vzduchu, zatiaľ čo drevo sa skladuje v otvorených skladoch. Po ukončení výstavby, keď drevo pomaly zasychá, sa čapy môžu mierne posúvať alebo krútiť. To môže spôsobiť, že sa jednotlivé nechty pohybujú, a keď sa pohybuje sadrokartónová doska na nechty, uvoľňuje spojovaciu zmes zakrývajúcu nechty. Výsledkom je malé vydutie na povrchu steny alebo v niektorých prípadoch viditeľná nechtová hlava, ak sa zmes sadrokartónu uvoľní a spadne. Toto je najbežnejšia príčina nechtov a je to úplne kozmetické. Neexistujú žiadne štrukturálne problémy, ktoré by ste mali robiť starosti, a oprava je pomerne jednoduchá.


Opravte prasknuté nechty pomocou skrutiek.

Okamžitý problém vyriešite iba poklepaním klinčeka dolu kladivom, ale nakoniec sa jeho klinec pravdepodobne vráti. Lepším riešením je poklepať necht späť a potom zasunúť do skrutky dve skrutky na sadrokartónové dosky, jednu asi jeden palec nad nechtom a druhú asi jeden palec pod nechtom. Skrutky pripevnia panel sadrokartónu bezpečne k čapu.

Vyberte správnu dĺžku skrutky, ktorá vystuží prasknutý necht.

Krátke skrutky, ktoré sotva preniknú do čapu pod panel sadrokartónu, sa môžu v budúcnosti uvoľniť, takže na povrchu steny budete mať viac puklín. Všeobecným pravidlom je použitie skrutiek, ktoré preniknú cez čap minimálne ¾ palca. Napríklad pri sádrokartónovej stene s hrúbkou ½ palca budete potrebovať skrutku dlhú najmenej 1 ¼ palca.

Ak máte podozrenie na skimping, pridajte ďalšie skrutky.

Ak inštalátor nepoužíva dostatočné množstvo upevňovacích prvkov, panel sadrokartónovej dosky nemusí byť bezpečne pripevnený k čapom, čo má za následok pohyb a prasknutie nechtov. Pri zavesení sadrokartónu by sa mal každý osem palcov pozdĺž okrajov sadrokartónu a každých 12 až 16 palcov v strede panela nad každým kolíkom vkladať upevňovací prvok (najlepšie skrutka). Ak máte podozrenie, že sa to stalo pri stavbe vášho domu, možno budete chcieť vložiť ďalšie skrutky (jednu každých 10 až 16 palcov) na kolíky, aby ste znížili riziko budúcich objavov.


Vyplňte priehlbiny spojovacou hmotou sadrokartónu.

Skrutky na sadrokartónové dosky sú navrhnuté s hlavami v tvare trúbky, ktoré vám ich umožňujú vložiť tesne pod povrch sadrokartónu, ale zanechajú malé odsadenie. Hladké prelisy s malou spojovacou zmesou - väčšina klincov a skrutiek by mala vyplniť štvrtina veľkosti gule. Nanášajte stieracím nožom a potom prebytočné množstvo vyhladte. Nechajte zmes zaschnúť najmenej 24 hodín a potom stieracím nožom naniesť ďalšiu tenkú vrstvu spojovacej hmoty. Keď to zaschne, prebrúste zmes pomocou brúsnej špongie na sadrokartónové dosky a potom naviňte nový náter.

Skontrolujte krovy, kde môže zdvih spôsobiť nechty.

Ak ste si všimli prasknuté nechty v stenách vášho domu, možno budete chcieť trochu vyšetriť podobné hrče na strope, čo môže naznačovať vážnejší problém. Dnešní majitelia domov často používajú vyrábané krovy na stavbu strechy, skôr ako na stavbu strechy pomocou krokiev. Niektoré drevené prvky v súprave nosníkov sú navrhnuté tak, aby sa mierne pohybovali s podkrovnými vlhkosťami a kolísaním teploty, a tak veľa moderných inštalatérov sadrokartónu používa špeciálnu techniku ​​pripevnenia pri zavesení sadrokartónu na strop vyrobený z nosníkov. Ak však sadrokartón pripevňujú priamo na spodnú stranu nosníkov, pri zdvíhaní nosníkov sa však môžu vyskytnúť klince na strope. V závislosti od toho, ako sa krov pohybuje, sa okrem nechtov objavia aj vodorovné trhliny medzi stropom a stenou. Aby sa tento problém vyriešil, dodávateľ by mal odstrániť sadrokartónové panely a inštalovať tie novinky, ktoré sú pripevnené k klipom alebo blokom, ale nie k samotným väzníkom.

Vylomené nechty v kombinácii s inými problémami signalizujú väčší problém.

Normálne usadenie v domácnosti môže spôsobiť, že sa rámové rezivo trochu posunie, čoho výsledkom budú prasknuté nechty. Ak sa dom naďalej usadzuje, v priebehu času sa môžu objaviť ďalšie nechty. Problémy s nadáciou môžu tiež spôsobiť pohyb, ktorý vedie k objaveniu nechtov, ale v obidvoch prípadoch budú sprevádzané ďalšími problémami vrátane:

  • Dvere, ktoré držia alebo sa nezatvárajú správne.
  • Praskliny v sadrokartóne okolo okien a dverí.
  • Praskliny v rohoch stropu.
  • Viditeľné praskliny v nadácii.

Ak má váš dom jeden alebo viac z týchto problémov, je dobré nechať sa skontrolovať dodávateľa alebo stavebného inžiniera. Pred opravou prasknutých nechtov by sa mali riešiť štrukturálne problémy.