Hlavné systémy

Debata „Nabité“: Prenosné verzus pohotovostné generátory


Hlavné búrky v posledných rokoch podnietili mnohých majiteľov domov, aby zvážili, či by nebolo rozumné kúpiť si generátor. Ak sa vo vašej oblasti vyskytujú iba krátke, zriedkavé výpadky elektrického prúdu, pravdepodobne budete pravdepodobne žiť celkom šťastne bez generátora. Ak však strácate energiu častejšie a na dlhšiu dobu, možno má zmysel pripraviť sa na ďalší nevyhnutný výpadok energie investovaním do stroja, ktorý vyrába elektrinu na požiadanie.

Keď začnete nakupovať, uvidíte, že väčšina výrobcov vyrába dva hlavné typy generátorov: prenosný a pohotovostný. Okrem zrejmej skutočnosti, že oba poskytujú energiu, majú tieto dva typy generátorov pozoruhodne málo spoločného. Nasledujúci text vám pomôže porozumieť dôležitým rozdielom pred výberom generátora pre váš domov.

Menšie prenosné generátory stoja od 500 do 1 500 dolárov a dokážu napájať základné spotrebiče vášho domu. Sú podstatne lacnejšie ako generátory v pohotovostnom režime - a celkovo sú veľmi užívateľsky príjemné - ale prenosný generátor vyžaduje manuálnu prevádzku a dôkladné monitorovanie.

Čo to znamená? Pre jednu vec musíte byť doma, aby ste spustili generátor. Takže ak odídete na dovolenku deň pred výpadkom napájania, pravdepodobne sa vrátite domov k množstvu nebezpečenstiev a bolestí hlavy od zaplaveného suterénu (kvôli zlyhanej pumpovej pumpe) do chladničky plnej rozmaznaných skaziteľných predmetov. Naproti tomu záložný generátor - ako budete čítať v nasledujúcej časti - ponúka pokoj pri vedomí, že bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, keď dôjde k výpadku energie, generátor sa automaticky zapne.

Ďalšie nepríjemnosti spojené s prevádzkou prenosného generátora vyplývajú zo skutočnosti, že väčšina takýchto strojov je poháňaná plynom. Pretože typický tank obsahuje obmedzené množstvo plynu, napríklad tri alebo šesť galónov, musíte ho pravidelne doplňovať, a to aj počas najhoršieho zimného počasia. Vážnejšie, vzhľadom na riziko otravy oxidom uhoľnatým pri výfukových plynoch z motora, musí byť prenosný počítač umiestnený najmenej desať metrov od domu v kryte, ktorý chráni generátor pred prvkami, ale tiež podporuje voľný pohyb vzduchu. Je to lákavé, ako môže byť spustenie generátora v garáži s otvorenými garážovými dverami, čo sa dôrazne neodporúča. Otvorené garážové dvere nezabezpečujú dostatočné vetranie. Uistite sa, že do rozpočtu projektu generátora započítate náklady na kúpu v obchode alebo ohradu pre domácich majstrov.


Pohotovostné generátory sú hands-off, ale drahé.

Zatiaľ čo prenosný generátor dokáže zvládnuť elektrické požiadavky iba niekoľkých zariadení, záložný generátor je dostatočne rýchly na to, aby napájal všetky zariadenia, na ktoré si už zvykla vaša rodina. Takže kým je zvyšok bloku v tme, váš dom by pokračoval bzučať, akoby sa nič nestalo.

Pohotovostné generátory sú tichšie a bezpečnejšie ako prenosné počítače a fungujú automaticky - nemusíte zdvíhať prst. Toto pohodlie samozrejme nie je lacné. Vrátane profesionálnych konzultácií - ktoré môžu byť rozhodujúce pri určovaní generátora a inštalácie vhodnej veľkosti - stojí priemerný systém približne 10 000 dolárov.

Zvýšenie chuti cenovej značky je skutočnosť, že generátory v pohotovostnom režime majú tendenciu trvať dlho, asi 15 rokov. A pri ďalšom predaji tieto stroje získavajú asi 50 percent svojich nákladov. Aj keď je údržba potrebná každé dva roky, odborníci s licenciou vám môžu pomôcť zaistiť spoľahlivosť jednotky. A pre niektoré rodiny, najmä pre tie, ktoré majú v dome bežiace lekárske vybavenie, je spoľahlivosť, ktorú poskytuje záložný generátor, skutočne na nezaplatenie.


To do značnej miery závisí od toho, čo by ste chceli k moci. Vytvorte si zoznam nevyhnutných spotrebičov, ktoré by ste chceli mať stále v prevádzke, a skúste nájsť rovnováhu medzi tým, čo je nevyhnutné pre vaše pohodlie a bezpečnosť, a tým, čo umožňuje váš rozpočet. Teraz si zapíšte počet wattov, ktoré každý potrebuje, aby mohol začať. Najlepšie je pozrieť sa na príručky pre konkrétne zariadenia, ale môžete ich ovládať podľa týchto pravidiel:

  • Svetlá zvyčajne vyžadujú na spustenie 60 až 200 wattov.
  • Chladnička potrebuje asi 600 wattov.
  • Prenosný ohrievač môže potrebovať až 1 500 wattov.

Medzi ďalšie náležitosti, ktoré by ste mohli zvážiť, patrí mikrovlnná rúra, otvárač garážových brán, domáci bezpečnostný systém a dokonca aj čerpadlo na odpadovú vodu.

Veľkosti prenosných generátorov sa merajú vo wattoch, ale veľkosti záložných generátorov sa často merajú v kilowattoch (a jeden kilowatt sa rovná 1 000 wattom). Ak nakupujete posledný menovaný, vydelte svoj výpočet číslom 1 000. Majitelia domov s potrebami v rozsahu 5 000 až 7 000 wattov by mohli robiť to najlepšie s prenosným generátorom, ktorý je často k dispozícii na kúpu v obchodoch zameraných na vylepšenie domácnosti - tu nájdete naše odporúčania pre najlepší prenosný generátor. Medzitým môžu mať tí, ktorí si spočítali svoje potreby na 12 000 wattov alebo viac, záujem o záložný generátor s veľkosťou najmenej 12 kilowattov. Konzultácia s renomovaným elektrikárom dvakrát skontroluje vašu matematiku pri výpočte záťaže a skontroluje elektrický panel a obvody vášho domu, aby ste sa uistili, že vyberiete správnu veľkosť.

Pro tip: Majte na pamäti, že väčšie nie je vždy lepšie. Výber generátora, ktorý vyhovuje vašim základným potrebám (t. J. Najdôležitejším spotrebičom), zníži množstvo paliva, ktoré potrebujete na celoročné uloženie v garáži alebo prístrešku na náradie.

S ďalšími správami od Donny Boyle Schwartzovej.