Hlavné systémy

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred čistením vzduchovodov vášho domu


Ak je vaším cieľom čerstvý a zdravý vzduch v interiéri, môžete uvažovať o najatí firmy na vyčistenie vzduchotechnického potrubia vášho domu - dlhých kanálov, ktoré prenášajú zohriaty alebo chladený vzduch v celom dome. Kanály vedú z pece a prechádzajú suterénmi, lezúcimi priestormi a stenami, aby sa dostali do každej miestnosti, a ich čistenie zahŕňa vysávanie prachu a zvyškov z nich, ako aj odstraňovanie plesní (ak sú prítomné).

V určitých situáciách čistenie kanálov skutočne zníži škodlivé kontaminanty vo vzduchu, ktorý dýchate, ale podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) to nemusí znamenať výrazný rozdiel v domácnostiach, ktoré nemajú identifikovateľný problém so systémom potrubí. V závislosti od toho, kto vykonáva čistenie, môže v niektorých prípadoch nastať situácia horšie, Čítajte ďalej z piatich prekvapivých dôvodov preskočiť čistenie vzduchovodov - a ako zistiť, kedy sa práca oplatí.

Vo väčšine komunít existujú seriózne a legitímne služby čistenia potrubí, ktoré často ponúkajú profesionálni dodávatelia HVAC, ale táto služba, žiaľ, priťahuje aj veľa podvodníkov. Con umelci môžu rozposielať poštové zásielky alebo sa môžu objaviť vo vašej prahovej ponuke, aby vyčistili vaše kanály za menej ako 100 dolárov. Legitímne služby čistenia potrubí v priemere 500 až 1 500 dolárov, v závislosti od veľkosti domu. Akonáhle sa podvodníci dostanú do dverí, často tvrdia, že v kanáloch nachádzajú pleseň, a potom požadujú viac peňazí na ich odstránenie. Podľa asociácie National Air Duct Cleaners Association (NADCA) môžu títo umelci falošne tvrdiť, že sú členmi NADCA alebo profesionálneho združenia HVAC. Neberte si za to slovo; kontaktujte združenie a spýtajte sa, či je spoločnosť členom.

Prach pochádza z mnohých zdrojov, vrátane mazlíc pre domáce zvieratá, roztočov, sledovaných nečistôt a vháňaného peľu. Aj keď je pravda, že potrubia vo vašej domácnosti môžu obsahovať prach, častice často priľnú k vnútornej strane potrubí a pri prevádzke pece alebo klimatizácie sa nevylúčia. Koberce, čalúnenie a závesy môžu obsahovať vyššie úrovne prachových častíc a len prechádzka po miestnosti môže zamiešať viac prachu, ako malé množstvo, ktoré pochádza z vašich vzduchových kanálikov. Pokiaľ nie je člen rodiny alergický na prach a vy chcete podniknúť osobitné opatrenia nad rámec použitia vákua HEPA, čistenie potrubí nemusí mať vplyv na kvalitu vzduchu v interiéri. V niektorých prípadoch, ktoré sú uvedené nižšie, je čistenie potrubia dobrý nápad.


Bežná obchodná taktika, ktorú používajú podvodníci, je poukázať na vrstvu prachu na návratových registroch (mriežky z mriežky kovu, ktoré zakrývajú kanály pre spätný vzduch). Kým registre spätného vzduchu sú náchylné na zhromažďovanie vrstiev prachu, neznamená to, že vnútro vzduchových potrubí bude podobne naložené prachom. Vzduchové filtre umiestnené za registrami sú navrhnuté tak, aby zachytávali drvivú väčšinu prachu, ktorý sa nasáva do registra spätného vzduchu, takže nikdy nevstúpi do systému HVAC. Výmena vzduchových filtrov, keď sú zaprášené, je najlepšou ochranou pred prachom vstupujúcim do systému. Samotný register sa ľahko čistí vysávaním pomocou kefového nástavca a následným zotretím vlhkou handrou.

Netrénovaní technici alebo podvodníci, ktorí nemajú vhodné vysávacie zariadenie na bezpečné čistenie potrubí, môžu vypudiť prach, ktorý bol predtým prilepený na vnútornú stranu potrubí, a uvoľniť ho do vášho domu. Iba kvalifikovaní technici vykonávajúci inšpekciu a čistenie HVAC môžu bezpečne čistiť potrubia a odsávať vzduch von z domu. Netrénovaný technik môže poškodiť aj niektoré typy potrubí, ako sú izolované a ohybné potrubia, čo vám umožní platiť drahé opravy potrubí.


Ak sa považujete za šikovného, ​​pravdepodobne vás zaujíma, ako sami vyčistiť vzduchové kanály. Každoročne je dobré odstrániť podlahové registre a opatrne vysávať viditeľný prach alebo zvyšky z potrubia priamo pod registrom (zvyčajne je to medzera od 8 palcov do 10 palcov). ale nie pokúste sa zasunúť vákuovú hadicu hlbšie do potrubia. Rovnakým spôsobom, že netrénovaný servisný technik môže poškodiť potrubie alebo uvoľniť viac prachu do vzduchu, môže mať aj dobre vlastník domu význam.

Ako často by ste mali čistiť vzduchové kanály? Jednoducho povedané, len tak pravidelne, ako je vážny problém, napríklad prítomnosť plesní vo vzduchovodoch, čo môže viesť k fúkaniu spór do obytných priestorov vášho domu. To môže vyvolať príznaky alergického typu, vrátane výtoku z nosa, bolestí v krku, podráždenia očí a iných respiračných problémov. Ak spozorujete plesnivý alebo zatuchnutý zápach zakaždým, keď je v peci alebo v striedavom prúde, zavolajte odbornú HVAC alebo spoločnosť na čistenie potrubí. Pleseň rastie vo vlhkých alebo mokrých oblastiach, takže ak je v potrubiach pleseň, musíte ich vyčistiť a musíte nájsť zdroj vlhkosti - možno netesnú trubicu - a opraviť ju.

Medzi ďalšie platné dôvody na čistenie vzduchovodov patrí zamorenie hmyzom alebo hlodavcami v potrubiach a vysoká úroveň prachu alebo zvyškov, ktoré mohli vstúpiť do potrubí, ak podlahové registre neboli pokryté počas projektu prestavby a odpady spadli do potrubí.


Ak vo svojich potrubiach nemáte problém s plesňou a nie sú zamorené, bude vzduch v domácnosti pravdepodobne v poriadku bez vyčistenia potrubí. Výnimka, ako je uvedené vyššie, je, ak je člen rodiny vysoko alergický na prach. Vo väčšine prípadov by na udržanie prachových častíc na prijateľnej úrovni mali postačovať nasledujúce tipy na starostlivosť a údržbu HVAC.