Trávnik a záhrada

Tento trávnik by mohol byť číhajúci pod snehom vo vašom dvore


Po dlhej zime sú návraty spevákov a farebné postriekanie skorých kvitnúcich cibúľ vítaným príznakom jari, ale iné príznaky nie sú také vítané. Pleseň na snehu, takzvaná, pretože sa darí pod vrstvou snehu a nevníma sa až do jari, je trávniková huba, ktorá má za následok škvrny odumretej trávy v inak zdravom trávniku. Huby plesní môžu nielen vyvolať u ľudí alergie a astmatické záchvaty. Ak bola vaša tráva vlani na jeseň svieža a zelená, ale po príchode teplejších tempov sú viditeľné mŕtve miesta, váš trávnik je obeťou snehových plesní. Ďalej sa dozviete, čo spôsobuje pleseň na snehu, ako ju ošetriť a ako znížiť riziko opakovania, aby ste mohli svoj trávnik oživiť.

Ružová forma na sneh (Microdochium nivale) a sivá forma snehu (Typhula incarnata) spôsobujú huby odolné voči mrazu, ktoré môžu rásť na všetkých druhoch trávnatej trávy v oblastiach vystavených chladným, mokrým a zasneženým zimám. Tieto dva druhy húb, ktoré spôsobujú tvorbu snehu, sú prítomné prakticky vo všetkých pôdach, ale poškodenie, ktoré spôsobia, je mierne odlišné.

 • Šedá snehová forma, ktorá je identifikovaná mŕtvymi škvrnami so svetlosivým alebo belavým „bieleným“ vzhľadu, sa často nachádza na časti trávnika pod veľkými snehovými snehmi. Drift sa topí pomalšie ako okolitý sneh, takže tráva pod nimi zostáva vlhká a vlhká, čo podporuje rast plesní. Šedé škvrny od snehu sú nepravidelného tvaru a môžu mať priemer niekoľko centimetrov alebo niekoľko stôp. Kým sivá snehová pleseň môže zabiť korene trávy, ak pôda zostane vlhká niekoľko mesiacov, vo väčšine prípadov zabíja len povrchové listy a tráva sa často z koreňov vyhrieva, keď sa počasie zahreje.
 • Ružová forma na sneh ničí nielen steblá trávy, ale aj ich korene, čo vedie k kruhovým mŕtvym škvrnám s ružovkastými alebo hrdzavými okrajmi. Pleseň z ružového snehu môže začať rásť vždy, keď je tráva studená a vlhká (okolo 40 stupňov Fahrenheita alebo nižšia), či už počas dlhej mokrej jari alebo obzvlášť mokrého pádu. Keď ružová plesňová forma začne na jeseň rásť, môže sa ňou dariť celú zimu pod vrstvou snehu, čo vedie k rozsiahlemu poškodeniu trávy. Náplasti spôsobené ružovou plesňou majú priemer obvykle menej ako 12 palcov, ale na trávniku sa môžu objaviť početné škvrny. Tráva nebude dorásť do škvŕn spôsobených ružovou plesňou.

Zatiaľ čo na všetkých trávnikoch v oblastiach s chladnou zimou sa môže vyskytnúť snehová pleseň, určité faktory môžu vašu trávu vystaviť zvýšenému riziku:

 • Keď sa vyskytne skorý sneh, topí sa rýchlo, pretože pred zemou je ešte stále pomerne teplo. Zachytáva vlhkosť na povrchu pôdy, udržuje vlhkú trávu a chlad a vytvára ideálne prostredie na začatie rastu snehových plesní.
 • Suché lístie na zemi vytvára vlhkú pokrývku organických látok, keď sa začnú rozkladať. To umožňuje získať plesne od húb.
 • Podobne ako spadnuté lístie aj dlhá tráva na povrchu pôdy poskytuje pokrývku organickej hmoty na povrchu pôdy, udržuje ju vlhkú a vytvára živnú pôdu, kde môžu huby prosperovať.
 • Nízke plochy v trávniku, ktoré zadržiavajú vodu, sú vynikajúcimi miestami na tvorbu plesní. Stála vlhkosť je jednou zo zložiek, ktoré musí plesňová forma rozvíjať.
 • Snehy alebo veľké hromady vytvorené odhadzovaním príjazdovej cesty a chodníkov zvyšujú riziko vzniku plesní. Na jar sa tieto drifty a hromady topia pomalšie a nasýtia pôdu pod ňou - ideálne prostredie pre plesňové formy.
 • Hnojenie trávnika pri neskorom jeseni podnecuje rast trávy, ale ak sa aplikuje šesť týždňov pred silným snehom alebo mrazom, môže byť tráva stále zelená, keď má byť spiaca. Keď zelená tráva zamrzne alebo je pokrytá snehom, steblá stvrdnú a zjemnia, čo zvyšuje riziko vzniku plesní.
 • Osadené trávniky s ťažkou doškovou hmotou (hrubá vrstva mŕtvej trávy, ktorá sa usadzuje na úrovni zeme) sú náchylné na plesňovú sneh. Thatch chráni pôdu pred vyschnutím a tiež dodáva dostatok organických látok, kde sa môže vyvinúť snehová pleseň.

Plesňové huby prestanú rásť, keď sú teploty trvalo nad 55 stupňov Fahrenheita a pôda vyschne. V tom okamihu odhrňte mŕtvych škvŕn a znovu nasaďte škvrny novým trávnym semenom. Aplikácia fungicídu na trávnik v tomto okamihu sa neodporúča - poškodenie je už hotové - až do budúcej zimy alebo na jar nedôjde k žiadnemu novému poškodeniu. Kľúčom k zachovaniu sviežeho trávnika bez plesní je viac prevencie ako pri odstraňovaní škôd po skutočnosti.

Najlepší spôsob, ako udržať trávnik svieži a zdravý, je v prvom rade zabrániť rastu plesní. Nasledujúce kroky udržia huby na uzde.

 • Vyhnite sa hnojeniu do šiestich týždňov od prvého očakávaného sneženia vo vašej oblasti, aby váš trávnik mohol spať. Obrovské steblá trávy sú suché a dehydratované - oveľa menej pohostinné pre plesňové formy.
 • Koste trávnik do výšky 1½ palca na jeseň, keď tráva zožltne a prestane rásť, čo znamená, že spí.
 • Pred rozložením na trávniku vysypte suché listy.
 • Dopadajte trávniky pomocou doštičkového zhŕňača, ako je napríklad 15-palcový nastaviteľný zhŕňač Ames (dostupný od Amazonu). Najlepším spôsobom, ako ovládať doštičku, je vyhrabať ju dvakrát alebo trikrát do roka, počas aktívneho obdobia rastu vášho trávnika v lete a na jeseň.
 • Naplňte miesta vo vašom dvore hornou pôdou, aby ste skôr povzbudili vodu k odtoku, než aby ste sedeli v týchto oblastiach.
 • Aplikujte preventívne fungicídne trávniky, ako je fungicíd Scotts DiseaseEx Lawn Fungicide (dostupný od Amazonu), neskoro na jeseň, tesne pred príchodom prvého ťažkého snehu. Pôsobí to ako zábrana proti mrazu tolerantnej forme snehu.