Kuchyňa

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred vložením drevených podláh do kuchyne


Je ťažké poraziť prírodnú krásu drevených podláh, ale pre kuchyňu to nie je tradičná voľba z dôvodu vyššieho rizika poškodenia vodou a premávky v tejto miestnosti. Drevené podlahy v súčasnosti v dnešných kuchyniach v súčasnosti trendujú, takže ak ich zvažujete pre svoj domov, budete chcieť byť informovaní o druhoch, inštalácii a údržbe, aby ste znížili možnosť poškodenia.

Okrem dobrého vzhľadu sa drevo stáva obľúbenou podlahou pre kuchárske priestory, aby sa vytvoril vizuálny hladký povrch medzi kuchyňou a priľahlou jedálňou alebo veľkou miestnosťou. Mnoho majiteľov domov dáva prednosť tomuto súdržnému vzhľadu pred pocitom odlišných podláh v susedných izbách. Drevo má naviac teplý, mäkký pocit pod nohami, na rozdiel od keramických alebo porcelánových dlaždíc, ktoré môžu byť nepohodlne studené na holých nohách alebo na kolenách detského dieťaťa. Pretože je kuchyňa tak zaneprázdnená a náchylná na prostredie, je dôležité pred jej inštaláciou do tejto miestnosti zvážiť potenciálne nevýhody dreva.

Keď je drevo nasýtené, môže to napučať, deformovať sa alebo dokonca štiepať, takže aj malý únik z umývačky riadu, ktorý bude nejaký čas nezistený, môže poškodiť časť podlahy z tvrdého dreva. Striekanie sem a tam, najmä ak sa rýchlo utrie, predstavuje menšie riziko. Zvážte zvyky vašej rodiny. Ak sú škvrny zriedkavé a ostražitý je stav vašich kuchynských spotrebičov, mala by sa podlaha z tvrdého dreva udržiavať v poriadku - pokiaľ im dávate polyuretánový tmel každé štyri až šesť rokov, aby ste udržali vysokú úroveň odolnosti voči vode.


Počet atraktívnych možností podláh vo vašom miestnom obchode na vylepšenie domácnosti môže byť mätúci. Preto nezabudnite vybrať druh, ktorý je dostatočne odolný, aby vydržal intenzívny prenos typický pre kuchyne. Každodenné príchody a deje v pouličných topánkach, ako aj pohyb stoličiek a stoličiek by mohli poškriabať alebo prelomiť drevenú podlahu. Ak vytiahnete hlavný spotrebič zo steny, aby na ňom mohol pracovať technik, môže tiež marťovať drevené podlahy a zanechávať hlboké škrabance. (Našťastie existuje niekoľko účinných spôsobov, ako opraviť škrabance na drevených podlahách, ale často len minimalizujú ich vzhľad a namiesto toho, aby vaše drevené podlahy robili znova 100 percent.)

Odvetvie drevených podláh používa stupnicu Janka na hodnotenie tvrdosti rôznych druhov dreva - čím vyššie je hodnotenie, tým tvrdšie je drevo. Ak sa chcete dozvedieť hodnotenie tvrdosti dreva, ktoré zvažujete, prečítajte si stupnicu Janka od National Wood Flooring Association. Drevo s hodnotou Janka vyššou ako 1500, ako napríklad hikorianka alebo brazílsky orech, odolá zvýšenej premávke v kuchyni lepšie ako mäkší druh dreva, ako je biely jaseň alebo buk.

Či už si vyberiete profesionálneho dodávateľa alebo máte zručnosti na kladenie podlahy, drevo musí mať pred inštaláciou aklimatizáciu pred dosiahnutím najlepších výsledkov. Väčšina drevených podláh je uložená v škatuliach v nevykurovaných skladoch, kde sa klíma často veľmi líši od teploty a vlhkosti obydlí. Ak nainštalujete drevenú podlahu skôr, ako sa aklimatizuje, môže sa mierne zvučať alebo zmenšovať a vaša podlaha by mohla skončiť s medzerami medzi doskami. Aklimatizácia zahŕňa skrížené ukladanie dosiek vo vašej domácnosti kdekoľvek od jedného do troch týždňov, v závislosti od druhu. Odporúčané aklimatizačné obdobia nájdete v inštalačných a záručných informáciách výrobcu.


Najjednoduchší spôsob, ako nainštalovať drevené podlahy, je nákup hotových dosiek, ktoré poskytujú hotovú podlahu ihneď po pribití. Čo sa týka kuchýň, nedokončené podlahy nie sú uprednostňované. Predkonštruované dosky majú obvykle mierne skosené hrany, ktoré dodávajú podlahe konečný vzhľad, ale tieto skosenia vytvárajú medzi doskami malé stopy, ktoré umožňujú roztekanie škvŕn medzi doskami.

Aj keď si to vyžaduje ďalšiu prácu, vyberte si do svojej kuchyne nedokončené dosky, ktoré sú úplne ploché. Po inštalácii dosiek by sa mal celý povrch obrúsiť, zafarbiť a potom utesniť. Toto poskytuje rovnomerne hladký povrch, utesňuje medzery medzi doskami a lepšiu ochranu podlahy pred rozliatím.

Dobrý tmel robí rozdiel medzi drevenou podlahou, ktorá odoláva premávke a rozliatiu v kuchyni, a podlahou, ktorú ľahko poškodia škvrny od vody. K dispozícii sú tesniace materiály na vodnej aj na olejovej báze, ale pre použitie v kuchyni bude poskytovať najvyššiu ochranu kvalitný olejový tmel, napríklad polyuretán na báze matného oleja na báze Varathane (dostupný od The Home Depot). Nevýhodou pri nanášaní oleja na báze oleja sú dlhšie doby schnutia, niektoré vyžadujú až 24 hodín, než budete môcť chodiť po podlahe.


Či už sa rozhodnete vložiť novú drevenú podlahu do svojej kuchyne, alebo ste sa presťahovali do domu, kde je už nainštalovaná, vám nasledujúce tipy na údržbu a údržbu pomôžu udržať jej vzhľad dobre.

  • Rozliate škvrny ihneď utrite.
  • Na čistenie omrvín a domácich maznáčikov použite handričku z jemného bavlneného prachu. Ak dávate prednosť zametaniu, použite metlu s mäkkými gumovými štetinami, ktoré nebudú poškriabať povrch podlahy, ako napríklad LandHope's Non-Scratch Broom (k dispozícii od Amazonu).
  • Nepoužívajte čistič na parnú podlahu, ktorý by mohol povrch poškodiť.
  • Na spodok kuchynských stolov a stoličiek položte mäkké podložky na nábytok, aby ste zabránili poškriabaniu alebo prepadnutiu drevenej podlahy.
  • Často kontrolujte pod umývadlom a okolo umývačky riadu a chladničky, či nevyteká. Ak zistíte netesnosť, zavrite vodu do kuchyne a zavolajte inštalatéra.
  • Na ochranu drevených podláh v oblastiach s vysokou premávkou používajte voľne koberce a podlahové rohože. Koberce tiež absorbujú malé škvrny skôr, ako sa dostanú na podlahu.
  • Ak musíte umývačku riadu, sporák alebo chladničku premiestniť, položte na podlahu tenkú preglejku a namiesto jej posúvania cez drevenú podlahu posuňte zariadenie na preglejku.