Kuchyňa

Dos a nerobia čistenie kuchynských skriniek


Väčšinu času čistenia kuchyne pravdepodobne trávite so zameraním na veľké umývadlo, pulty a podlahy - ale vaše skrinky si tiež vyžadujú pravidelnú pozornosť, najmä dvere. To je miesto, kde sa malé kvapky oleja na varenie, striekance potravín a pary usadzujú a potom priťahujú a zadržiavajú prach, čo vedie k špinavým, matným alebo pruhovaným povrchom.

Našťastie, aj keď trochu únavné, čistenie kuchynských skriniek nie je ťažké, ani to nevyžaduje páchnuce alebo potenciálne toxické chemikálie. Či už sú vaše skrinky natreté alebo upravené drevo, vyzdvihnú sa spolu s niekoľkými bežnými domácimi predmetmi a trochou tuku na lakte. Len dajte pozor, aby ste nepoškodili ich povrch príliš horlivo. Tu je návod, ako robiť svoju prácu správne.

Abrazívne čistiace prostriedky a kefy nechajte na umývadle; drsné čistenie môže poškodiť povrchovú úpravu alebo farbu kuchynských liniek. Namiesto toho si pripravte vlastný jemný čistič zmiešaním jednej časti jemného mydla na umývanie riadu s dvoma dielmi horúcej vody alebo rovnakého pomeru destilovaného bieleho octu k horúcej vode. (Vyhrievaná voda pomáha zmäkčiť grunge a mastnotu, takže ju budete môcť ľahšie zotrieť.) Nalejte čistiacu zmes do sprejovej fľaše a ste pripravení ísť.

Čistiacu zmes nastriekajte na handričku z mikrovlákna alebo mäkkú handru, až kým nebude navlhčená, ale nezmáčaná. Príliš veľká vlhkosť môže poškodiť farbu alebo povrchovú úpravu skriniek. Teraz utrite všetky dvere skrinky zhora nadol a venujte zvýšenú pozornosť obloženiu alebo odlievaniu, pri ktorých dochádza k hromadeniu prachu a špiny. Nezabudnite tiež utrieť rukoväte a gombíky a vnútorná strana dverí skrinky. Podľa potreby naneste na látku viac čistiaceho roztoku, ale nikdy nenechajte látku dostatočne navlhčiť, aby kvapkala. V prípade potreby vytlačte prebytok do umývadla.

Niektoré skrinky majú ozdobené čalúnenie alebo hlboké drážky, ku ktorým hadr jednoducho nemá prístup. V týchto prípadoch ponorte starú zubnú kefku do čistiaceho roztoku a pomocou zubnej kefky jemne vyčistite tieto ťažko dostupné miesta. Nezabudnite na oblasti okolo úchytiek alebo gombíkov skrinky a na okraje dverí skrinky, ktoré môžu byť ťažko dosiahnuteľné handrou.

Aj keď je váš čistiaci roztok bezpečný pre hotové alebo maľované drevo, ako aj pre laminát, nie je určený pre pánty vašej skrinky. Nechcete, aby vám čas strávený čistením kuchynských skriniek zanechával zhrdzavený hardvér. Namiesto toho použite suchú handričku z mikrovlákna na odstránenie prachu a špiny z kovu. Ak existuje obzvlášť mastné alebo výstredné miesto, na látku nastriekajte iba jednu kvapku alebo dva čistiace roztoky, vydrhnite špinavé miesto a kov utrite dosucha.

Po vyčistení skriniek ich znova prejdite čistou handričkou mierne navlhčenou teplou vodou. Tým sa odstráni akýkoľvek pretrvávajúci čistiaci roztok alebo špina. Rovnako ako v prípade vášho čističa je najlepšie pracovať zhora nadol, aby ste nezanechali žiadne kvapky.

Ak necháte skrinky po vyčistení vyschnúť na vzduchu, môže dôjsť k poškodeniu povrchovej úpravy alebo farby. Namiesto toho použite mäkkú handričku na vysušenie všetkých vlhkých povrchov a povzbudenie lesku.

Ak sú vaše skrinky vybavené sklenenými vložkami, striekajte čistú handričku octovou zmesou alebo komerčným čistiacim prostriedkom na sklo a sklo dôkladne utrite po oboch stranách. Vo všeobecnosti je pomerne ľahké odstrániť zo skla postriekané sušené potraviny, mastnotu a iný kuchynský grunge, ale budete ho musieť celkom odstrániť, ak ho budete chcieť úplne odstrániť. Na sklo nepoužívajte žiadne drsné látky a po dokončení ich utrite dosucha.

Ak škvrny, sušené grunge alebo mastnota zostanú na vašich skriniach aj po dokončení čistenia kuchynských skriniek, budete musieť pridať ďalší krok. V malej miske zmiešajte jednu časť jedlej sódy s dvoma dielmi vody. Na znečistenú škvrnu vložte pastu čistou suchou handrou. Nechajte pastu sedieť niekoľko minút a potom ju utrite navlhčenou utierkou a jemne ju utrite, až kým grunge nezmizne. Miesto znova utrite navlhčenou handričkou a potom osušte handrou z mikrovlákna alebo mäkkou handrou.

Najmenej dvakrát do roka idú ďalej ako čistenie kuchynských skriniek “ povrchy, Úplne vyprázdnite skrinky a potom utrite police, vnútornú časť zásuviek a vnútornú časť skrinky spolu s vonkajšími povrchmi skriniek pomocou rovnakých čistiacich prostriedkov a postupov, ako je uvedené vyššie. Pred vrátením predmetov do skriniek zvážte, či sa oplatí ich uchovať. Vyhoďte alebo darujte čokoľvek, čo už nepotrebujete alebo nepoužívate, a zbavte sa silne štiepaných jedál, popraskaných hrnčekov, plastových skladovacích kontajnerov s chýbajúcimi viečkami a ďalších zbytočných šancí a koncov, ktoré sa hromadia v najhlbších výklenkoch kuchynských skriniek.