Steny a stropy

Ako: Vyčistiť tapetu


Vyzerá vaša tapeta trochu unavená? V priebehu času môže prach a vlhkosť zafarbiť, takže papierové steny sú špinavejšie ako deň, keď boli zakryté. Tapety v kuchyni sa môžu natrieť sprejmi na varenie, dymom a odparenými olejmi, čím sa vytvorí lepkavý povrch, na ktorom sa prach ľahko prilepí a zatieni stenu. Medzitým sa tapety v kúpeľni, kde je vystavená vysokej vlhkosti a striekajúcej vode, môžu v miestach skvrnitosti a plesniam. ak veľmi nasýtené povedzme, z úniku alebo prasknutia potrubia môže voda presakovať aj cez steny a uvoľňovať triesloviny z podkladového dreva, čím sa zafarbí vaša tapeta.

Našťastie môžete odieranie a špinu odstrániť pomocou niekoľkých relatívne jednoduchých metód opísaných nižšie. Nezabudnite vziať do úvahy váš špecifický typ obkladov stien a to, čo zvládne, a potom pokračujte v čítaní, aby ste sa naučili, ako efektívne čistiť tapetu.


Pred vykonaním hĺbkového čistenia zistite, aký typ tapety máte. Vinylová tapeta je najobľúbenejšia, ale tapety sa reštartujú vďaka novým materiálom a technológiám. Ako také existuje viac možností, z ktorých každá má svoj vlastný súbor aspektov čistenia v závislosti od životnosti materiálu. Týchto sedem je vedieť.

 • vinyl: Táto paleta tapiet je najbežnejšia v domácnostiach kvôli jej cenovej dostupnosti a všeobecnej odolnosti. Staršie alebo lacné verzie môžu mať „umelý“ alebo plastický vzhľad, hoci novšie vinylové papiere môžu napodobňovať kameň, drevo a iné prírodné povrchy. Navrhnuté tak, aby vydržali 10 až 20 rokov, sa vinylové tapety často vyskytujú v kuchyniach a kúpeľniach, pretože sú dosť odolné voči poškodeniu vodou a špinou - a to vďaka rovnakej trvanlivosti vydrží aj hlbšie čistenie ako väčšina typov tapiet.
 • sklolaminát: Sklolaminát, tiež známy ako tapeta zo „sklenenej tkaniny“, je extrémne odolný obklad stien, ktorý je tiež odolný voči ohňu. Môže sa použiť na opláchnutie trhliniek na stene alebo na úplné pokrytie stropu alebo stenyjemný dekoratívny vzor. Vďaka 30-ročnej životnosti je to drahá, ale vysoko výkonná možnosť. Rovnako ako vinyl dokáže spracovať mydlo a vodu, ako aj neabrazívne čistiace kvapaliny, aby odstránil škvrny. Najlepšie zo všetkého je, že je vysoko odolný, odolný voči vyblednutiu a časom šetrí peniaze znížením nákladov na opravy a údržbu.
 • celulóza: Tradičné historické značky - vrátane historických značiek, ako je Morris & Company (založená dizajnérom Williamom Morrisom) - sa skladajú hlavne z celulózy, rastlinných vlákien získaných z drevnej buničiny. Farby majú tendenciu postupne slabnúť a sú náchylné na poškodenie vodou. Novšie technológie kombinujú celulózu a bavlnené vlákno a vytvárajú tekuté tapety, priedušný a ekologický obklad stien, ktorý sa nanáša ako farba, ale ponúka viac možností textúry. Tapety všetkých druhov rastlín by sa nemali čistiť tvrdými chemikáliami ani vystavovať vysokej vlhkosti.
 • Fabric: Reliéfne, textúrované a textilné tapety sú dnes čoraz populárnejšie. Môžu byť tiež veľmi drahé, najmä ak sa používajú kvalitné materiály, ako je hodváb, ľan, zamat alebo rafia. Tkaniny sa líšia v odolnosti voči vode, takže pri čistení textilných tapiet sú opatrné. Pre najlepšiu starostlivosť používajte radšej suchý prach a vysávanie ako tekuté čistiace prostriedky. V prípade akýchkoľvek trvalých škvŕn kontaktujte výrobcu alebo odborníka.
 • Bamboo: Tapeta z bambusu je rastlinná, udržateľná a ekologická. Odporuje tiež určitým mikroorganizmom a umožňuje dýchanie stien. Môže sa však poškodiť vodou, a preto sa neodporúča pre oblasti s vysokou vlhkosťou, ako sú napríklad kuchynské backsplash a kúpeľne. do nie očistiť vodou.
 • Hybrid: Netkaná tapeta je zmesou prírodných a syntetických vlákien. Tento hybridný materiál umožňuje stenám dýchať a je ekologický. Je tiež drahšia a neumývateľná, preto je nevyhnutná každodenná údržba a prach.
 • odnímateľná: „Dočasná“ tapeta, vyrobená z vysokovýkonného vinylu alebo tkaného polyesteru (alebo ešte ekologickejších možností), ponúka flexibilný domáci dizajn. Nájomcovia a majitelia domov môžu odlupovať podklad a pritlačiť lepidlo na stenu. Lepivý povlak s nízkou lepivosťou funguje najlepšie s pololesklými, saténovými alebo škrupinovými lakmi (skôr než matnými). Pri umiestnení v oblastiach s nízkou vlhkosťou môže odnímateľná tapeta trvať niekoľko rokov.

Ak máte tapetu s celulózou, tkaninou, bambusom, hybridnou alebo odnímateľnou tapetou, držte sa kroku 1 (nižšie), iba mierne oprášte alebo vysajte steny. Mnoho prírodných vlákien a textílií môže byť poškodených vodou a čistiacimi chemikáliami, preto pred odstránením škvŕny kontaktujte výrobcu.

Výnimkou sú vinylové a laminátové tapety - najodolnejšie zo zväzku. Môžete ich vyčistiť univerzálnymi čistiacimi sprejmi alebo šetrným spôsobom opísaným nižšie. Napriek tomu postupujte opatrne: Pracujte iba s neabrazívnymi chemikáliami (bez práškov) a iba s mäkkými čistiacimi vankúšikmi alebo špongiami (bez čistiacich vankúšikov), aby ste nepoškrabali, neroztrhli alebo inak nepoškodili povrch. nenechajte použite Mr. Clean Magic Erasers alebo akékoľvek iné práčky melamínu, ktoré obsahujú veľmi jemné brúsivá.

Metódy čistenia tapiet

NÁRADIE A MATERIÁLY Dostupné na Amazone
- handrička z mikrovlákna
- Zametač s dlhými rukávmi
- Akumulátorové vákuum s príslušenstvom
- Veľký vedro
- Saponát na riad
- Celulózová špongia
- Gumové rukavice
- Gumová guma
- Biely chlieb
- Bielidlo
- Biely ocot
- Bavlnené vankúšiky
- Qtips

KROK 1: Začnite odstraňovaním povrchového prachu.

Všetky typy tapiet musia byť pravidelne, najmenej každé dva mesiace, pravidelne utierané handrou z mikrovlákna. Na ťažko prístupné miesta blízko stropu pripevnite látku k zametaču s dlhou manipuláciou. Steny môžete vysávať aj pomocou nástennej kefy. Uistite sa, že vákuová hlava nemá štetiny, či jednoducho nasáva prach a nebrúsi stenu. Začnite od stropu a posuňte vysávaciu hlavu dlhou hladkou čiarou po stene.

Tip: Pri vinylových tapetách, ktoré sa budú umývať, vždy pred odstraňovaním škvŕn prach alebo povrch vysajte. Ak ihneď aplikujete vodu a mydlo, všetok prach alebo pavučiny sa stanú bahnitými, čím sa sťaží čistenie.

KROK 2: Hlboká čistá tapeta (iba vinylové alebo laminátové typy) s mydlovou vodou.

V vedre zmiešajte 1 galón vody s ¼ šálky jemného mydla alebo kastrálneho mydla. Potom namočte mäkkú, neabrazívnu špongiu do mydlovej vody a zvonte ju, až kým nebude vlhká a utrite tapetu.

Ak je vaša tapeta v kuchyni, táto mydlová zmes by mala prerezať väčšinu mastných škvŕn, ale možno nie všetko, čo sa usadilo. Nemusí to riešiť sfarbenie spôsobené poškodením vodou alebo plesňami. Zaznamenajte si akékoľvek hlbšie škvrny a odolajte nutkaniu drhnúť. V ďalšom kroku 3 sa budeme zaoberať týmito pretrvávajúcimi škvrnami. Doteraz nechajte steny suchou rukou na vzduchu alebo na rukách.


KROK 3: Odstráňte škvrny, škvrny a poškodenie vodou.

Najskôr určte druh škvrny a potom môžete nechať odstrániť správny proces odstránenia.

 • Pre malé oblasti zafarbenia povrchu z ceruzky alebo špinavých odtlačkov prstov na vinylovej tapete: Použite gumu alebo kúsok obyčajného bieleho chleba. Jednoducho utrite gumu alebo chlieb zľahka cez značku, až kým nezmizne.
 • V prípade tvrdých škvŕn vo vode mastné škvrny väčšie ako bejzbal alebo všeobecné sfarbenie väčšiny druhov tapiet: Pred pokusom o riešenie doma kontaktujte výrobcu. (Platí to pre všetky typy tapiet okrem vinylu, ktorý vydrží chemikálie odstraňujúce škvrny, ako je napríklad bielidlo.) Ak je tapeta stará alebo nepoznáte výrobcu, nezabudnite najskôr otestovať všetky roztoky na odstránenie škvŕn. Začnite oblasť za nábytkom alebo blízko podlahových dosiek, kde sa skryjú akékoľvek sfarbenie. Pomocou Q-tip naneste bieliaci roztok na malú plochu, nechajte ho stáť päť až 10 minút a potom ho utrite navlhčenou špongiou. Ak test náplasti odhalí čistejšiu a jasnejšiu tapetu, môžete pokračovať v odstraňovaní škvŕn.
 • Pre škvrny na vinyle spôsobené poškodením vodou: Či už ide o pleseň alebo triesloviny, vyskúšajte bieliaci alebo biely ocotový roztok. Začnite slabším roztokom a podľa potreby pridajte viac bielidla alebo octu. Zmiešajte ¼ šálky bielidla s 1 šálkou vody. Najskôr otestujte roztok s Q-špičkou na malom nenápadnom mieste na stene, kde by sa zakryli akékoľvek zmeny farby; ak sa zdá, že funguje do piatich až 10 minút, pokračujte. Namočte do zmesi mäkkú špongiu alebo vatový tampón a zaokrúhlite prebytočnú vodu. Špongiu naneste na škvrnu a nechajte ju päť minút sedieť. Zostávajúce bielidlo odstráňte čistou navlhčenou špongiou a vysušte uterákom.
 • Na špinavé alebo mastné škvrny na laminátových tapetách: Použite ½ šálky bieleho octu zmiešaného s 1 šálkou vody. Špongia tohto roztoku na zafarbenú časť steny a leštenie v rovnakom smere ako tapeta. Utrite povrch špongiou namočenou v čistej vode. Uterák je suchý.
 • Pre akékoľvek škvrny hlbšie ako povrchový prach nachádzajúci sa na tapetách z tkanín a prírodných vlákien: Najskôr kontaktujte výrobcu alebo odborníka na tapety. Metóda odstránenia škvŕn bude závisieť od typu a veku škvrny, ako aj od presného materiálu tapety.