Steny a stropy

Všetko, čo potrebujete vedieť o formovaní obuvi


Spárovanie so soklovou lištou a zafarbené alebo natreté tak, aby zodpovedalo vášmu čalúneniu, je formovanie topánok (známe aj ako „základná topánka“) malý, tenký prúžok formovania, ktorý dodá vašej izbe konečný vzhľad. Lisovanie obuvi dodáva dekoratívny nádych a zároveň pokrýva všetky medzery, ktoré by mohli ležať medzi spodnou časťou soklovej lišty a podlahou. Nie všetky typy soklovej lišty sú vhodné na inštaláciu tvarovania obuvi, takže čítajte ďalej, aby ste zistili, či je tento tenký lem pre vás ten pravý - plus, ako ho bezchybne nainštalovať.

Vysoké soklové lišty boli populárne počas obdobia gréckeho obrodenia začiatkom polovice 18. storočia, ale myšlienka pridať formovanie obuvi k základným doskám sa začala v Európe a Spojených štátoch počas viktoriánskej éry konca 18. Storočia. To bolo, keď hromadná výroba dreveného obloženia uľahčila výrobu výliskov. Tvarovanie obuvi, takzvané, pretože je umiestnené na „úrovni obuvi“, bolo zachytené, pretože to vyzeralo dobre a tiež pomohlo zapečatiť hmyz a nečistoty.

Hlavným cieľom tvarovania podlahovej dosky a obuvi je dnes zakrývať menej atraktívny prechod medzi spodkom steny a podlahou. Samotná soklová lišta pokrýva väčšinu medzery, ale pretože je väčšia ako tvarovanie obuvi, je pomerne tuhá a nevyhovuje dobre nerovnej podlahe. Dokonca aj po inštalácii soklovej lišty sa medzi soklovou lištou a podlahou často objavia malé medzery. To je miesto, kde prichádza tvarovanie obuvi. Vďaka svojej malej veľkosti je mierne ohybný, čo umožňuje jeho inštaláciu na rovnú podlahu, čím získa profesionálny hotový vzhľad.

Jedinou výzvou na inštaláciu tvarovania obuvi je to, že spodná časť soklovej lišty musí byť rovná, aby mohla prijať tvarovanie. Napríklad, ak chcete nainštalovať štandardné formovanie obuvi s výškou ¾ palca, spodná ¾ palca soklovej lišty by mala byť rovná, aby formovanie obuvi pohodlne sedelo. Niektoré ozdobené podlahové lišty sú vybavené drážkami, zošikmeniami a krivkami v dolných ¾ palcoch, čo by zabránilo tomu, aby sa formovanie topánky prispôsobilo lícovaniu so základnou doskou.


Ak ste sa pozerali na povrchovú úpravu základovej dosky, pravdepodobne ste objavili aj štvrťročné kolo. Ako už názov napovedá, tento typ výlisku je jedna štvrtina okrúhlej hmoždinky (rozdeľte hmoždinku dole uprostred, potom ďalšie polovice rozdeľte a budete mať štvrťkruh). Kým štvrťkruhové môžu byť inštalované pozdĺž spodnej časti soklovej lišty, stolárski tesári a majitelia domov majú tendenciu uprednostňovať elegantnejší vzhľad formovania obuvi, ktorý je vyšší a užší ako jeho zakrivený náprotivok.


Štandardné formovanie obuvi, dostupné v obchodoch pre domácich majstrov, ako sú The Home Depot a rebríčky, sa dodáva v šírkach od 7 do 16 palcov do 1/2 palca a pohybuje sa od výšky 3 palca do 1 palca. Vyrába sa tiež v rôznych materiálových variantoch, ktoré zodpovedajú rôznym typom podlahových dosiek.

  • drevo je najbežnejším typom tvarovania obuvi a môžete si kúpiť lacnú (vyfarbiteľnú) tvarovanie píniovej obuvi za 5 až 6 dolárov za osem stôp. Tvarovanie topánok z tvrdého dreva vrátane dubu, popola a vlašských orechov, ktoré môžu byť zafarbené tak, aby zodpovedali vášmu orezávaniu, vedie 6 až 10 dolárov na osem stôp.
  • Drevovláknitá doska so strednou hustotou (MDF) formovanie obuvi je vyrobené z kombinácie živice a pilín a je podobné cene borovice, od 5 do 6 dolárov za osem stôp. MDF je ešte flexibilnejší ako drevo, takže je to dobrá voľba, ak máte pod základnou doskou veľa nerovností, ale keď je vhodný na maľovanie, nezafarbí sa dobre.
  • polystyrén formovanie obuvi je najlacnejšou alternatívou, pri ktorej sa prevádza 2 až 3 doláre na osem stôp a mala by byť natretá. Polystyrén však nie je tak odolný, ako MDF alebo drevo, a pri náraze má tendenciu sa prepadávať.

Inštalácia tvarovania obuvi je pomerne jednoduchý projekt pre domácich majstrov, musíte si však vytvoriť „zvárací kĺb“ (popísané nižšie). Nasledujúce tipy vám pomôžu dosiahnuť profesionálny vzhľad.

  • Používajte správne nástroje. Medzi ne patrí pokosová píla na rezanie výlisku, orezávacia píla na vytvorenie vnútorných rohov a dokončovací klinec (alebo kliešte) na pripevnenie výlisku. Pretože tvarovanie obuvi je malé a ľahko sa poškodí, je to jeden prípad, keď je pred kladivom a klincami vhodnejší konečný klinček alebo kliešte.
  • Štart v rohu a prácu si cestu okolo miestnosti v jednom smere. Zjednodušuje to strihanie zváracích škár, ktoré potrebujete pre vnútorné rohy.
  • Pri pribíjaní na miesto pevne pritlačte lištu na podlahu a na podlahu. Pružnosť výlisku to uľahčuje.
  • Vložte jeden cieľový klinec približne každých 12 palcov pozdĺž základnej dosky. Chyťte spodnú dosku klincami; dávajte pozor, aby ste nechty nevložili do medzery pod soklovou doskou, inak nebude lišta bezpečne pripevnená. Nerobte si starosti s nárazmi do stien, formovanie obuvi sa pripája iba k základnej doske.
  • Pokosové a lepiace vonkajšie rohy. Zmenšovacie rohy znamenajú orezanie koncov dvoch kusov základnej dosky v uhloch 45 stupňov, ktoré sa stretávajú, aby vytvorili roh. Pred pribitím lišty na miesto naneste na každý koniec malú kúsok stavebného lepidla. Kým nechty držia lištu na mieste, lepidlo funguje ako ďalšie poistenie, aby rohy zostali pohodlne.
  • Vyrovnajte vnútorné rohové škáry. Väčšina rohov v miestnosti bude vo vnútri rohov, a hoci by ste mohli byť v pokušení vytvoriť pre nich ďalší pokosový spoj, zmiernené kĺby vo vnútri rohov majú tendenciu k medzere. Namiesto toho sa rozhodnite pre zvislý spoj, známy tiež ako „skosený chrbát“. Hranový spoj sa vytvorí odrezaním prvého kusu obloženia pod uhlom 90 stupňov a jeho inštaláciou tak, aby sa tesne dotýkal v rohu. Nasledujúci kus sa odreže v uhle 45 stupňov a potom sa na manuálne odrezanie dreva za okrajom rezu použije rezačka. To vám umožní umiestniť (prekryť) druhý kus obloženia na prvý kus bez vytvorenia medzery. Vyrovnanie kíbu sa na prvý pohľad môže zdať komplikované, ale akonáhle zvládnete túto zručnosť, budete môcť vytvoriť krásne, profesionálne vyzerajúce kĺby. Je to dobrý nápad pozerať sa na skúseného tesára skôr, ako si to sami vyskúšate; vyhľadávanie YouTube prinesie inštruktážne videá, ktoré vás krok za krokom prevedú procesom.
  • Pred inštaláciou vyfarbujte alebo zafarbujte topánky. Potom vyplňte otvory na nechty a potom podľa potreby pridajte malú náterovú farbu. Môže byť ťažké maľovať alebo povrchovo upravovať malé lišty po podlahe bez toho, aby sa na podlahu natierali farby alebo škvrny.