Nástroje a dielňa

Príručka pre kupujúcich: Úžitkové nože


Nemusí to byť ozdobný alebo zložitý nástroj, ale pokorný nástrojový nôž - v podstate čepeľ žiletky zastrčená do robustnej rukoväte - je stále nástrojom MVP v opasok na náradie pre domácich majstrov, krabičke na náradie alebo zásuvke na kuchynské náradie. Často označovaný ako škatuľový nôž (vskutku je skvelý pre obaly), môže nôž rezať kartóny, koberce, linoleum, sadrokartónové dosky, pásové opary a samozrejme tie rozzúrené plastové mušľové obaly, ktoré je takmer nemožné otvoriť inak. Ak už nemáte nôž, pravdepodobne ho budete potrebovať, takže čítajte ďalej. Načrtneme, čo by ste mali vedieť, keď nakupujete jeden, a ponúknite tri modely v behu za najlepší nôž podľa majiteľov domov a domácich majstrov, ako ste vy.

Čepeľ je najdôležitejším aspektom úžitkového noža. Pripevní sa k rukoväti jedným z troch spôsobov: pevné, zatiahnuteľné alebo odlomiteľné.

1. Pevné nože sú najzákladnejšie.

Čepeľ je „pevná“ na svojom mieste; nemôžete ho zasunúť dovnútra alebo von z rukoväte alebo ho upraviť pod iným uhlom. To znamená, že čepeľ je vždy odkrytá, čo zvyšuje pravdepodobnosť náhodného zranenia, ak ju zabudnete po použití znova uzavrieť. Avšak, pretože čepeľ je pevne pripevnená, bez potenciálnej slabosti pružiny alebo iného sťahovacieho mechanizmu majú pevné nože tendenciu byť veľmi robustné a silné, s menšou pravdepodobnosťou krútenia sa čepele počas používania. Vďaka tomu je pevná čepeľ zvlášť vhodná pre náročné práce, ako je rezanie linolea alebo drevených šindľov, ako aj pre úlohy vyžadujúce presné rezanie, ako je orezávanie prebytočného materiálu počas tesárstva alebo iných domácich majstrov.

Skladacie úžitkové nože sú podskupinou nožov s pevnou čepeľou. Rovnako ako pevné nože, čepeľ sa nedá vysunúť alebo vysunúť, aby sa nastavila jej poloha, ale celá čepeľ sa úhľadne zloží späť do rukoväte noža. To znamená, že nôž môžete bezpečne nosiť vo vrecku alebo opasku bez obáv, že sa náhodne nakrájate na odkrytú čepeľ.

2. Zatiahnuteľné úžitkové nože sú vybavené pružinou alebo iným posuvným mechanizmom na privádzanie čepele späť do rukoväte, keď sa nepoužíva.

Toto je najobľúbenejší typ noža pre priemerného do-it-kúzelníka alebo majiteľa domu, pretože je ľahké ho prenášať alebo skladovať v paneli nástrojov bez obťažovania bezpečnostnou čiapkou. Tieto nože majú zvyčajne gombík alebo posúvač, s ktorým palcom manipulujete, aby ste čepeľ odkryli alebo stiahli. Najzákladnejšie verzie sa posúvajú až na doraz a potom sa zaistia na svojom mieste, iné vám však umožňujú rozhodnúť sa, koľko čepele sa má vystaviť pred uzamknutím, aby sa zvýšila všestrannosť. Aj keď je toto mimoriadne bezpečnostné opatrenie najväčšími výhodami zasúvateľných čepelí (pokiaľ si ich pamätáte), nevýhodou je, že vďaka pružinovému mechanizmu existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa počas používania krútia alebo budete hrať.

3. Odlamovacie čepele odstraňujú potrebu nákupu alebo skladovania ďalších čepelí.

Na rozdiel od tradičných jednoduchých čepelí používaných v iných nožoch, odlamovacie čepele majú segmenty. Keď sa vonkajšia čepeľ opotrebuje, jednoducho ju odopnete pomocou klieští a odhalíte pod ňou čerstvú čepeľ. Typický odlamovací nôž má v čepeli osem až 15 segmentov. No z dôvodu nebezpečenstva, že sa segment pri náhodnom použití náhodne roztrhne, sú tieto nože vhodné len pre ľahké až stredné úlohy, ako sú otváranie škatúľ, orezávanie prebytočného tmelu alebo vysušenej farby alebo krájanie izoláciou alebo iným primerane mäkkým materiálom.


Ak chcete bezpečne a efektívne používať nôž, musíte mať rukoväť, ktorá vyhovuje vašim úlohám a pracovnému štýlu.

  • Rukoväte z kovu alebo zo sklenených vlákien sú najtvrdšie. Lacies z dolárového obchodu budú pravdepodobne mať nekvalitné plastové rukoväte, ktoré sú naozaj vhodné len na jednoduché úlohy, ako je otváranie krabíc.
  • Tvar rukoväte robí rozdiel. Nože s pevnou čepeľou majú spravidla pomerne rovné držadlá, zatiahnuteľné nože majú často ergonomicky tvarované držadlá, ktoré zaisťujú pohodlie a ľahšie ovládanie počas dlhých pracovných sedení. Medzi exponovanou čepeľou a rukoväťou by tiež malo byť určité vyklenutie alebo zahĺbenie, aby sa vaše prsty neposúvali dopredu na čepeľ. To neznamená, že bezpečnosť môžete považovať za samozrejmosť; Vždy je múdre ďalej chrániť svoje ruky nosením pracovných rukavíc pri používaní noža.
  • Komora na čepeľ zvyšuje pohodlie. S úložným priestorom v rukoväti pre ďalšie čepele, keď dôjde k výmene čepele, stačí len vložiť priehradku a získať prístup k novému.
  • Mechanizmus rýchlej výmeny uľahčuje výmenu nožov. Staré nože pre nože vyžadujú, aby ste odskrutkovali a oddelili dve polovice rukoväte, aby ste vymenili čepeľ, a to vyžaduje veľa pevných nožov. Dnes nájdete úžitkové nože, najmä zasúvateľné, s tlačidlom rýchlej výmeny, vďaka ktorému je výmena starej čepele za novú rovnako jednoduchá ako stlačenie uvoľňovacieho tlačidla, vytiahnutie opotrebovanej čepele a zasunutie novej čepele na svoje miesto. Pred pokračovaním v práci však vždy skontrolujte, či je nová čepeľ pevne zaistená na svojom mieste; budete počuť kliknutie a budete cítiť, že sa zachytí, keď je bezpečné.
  • Špeciálne čepele? Žiaden problém! Niektoré rukoväte nožov sú vybavené základnou britvou, špeciálne čepele na rezanie kobercov alebo linolea a ryhovacie drážky v plastu alebo dreve, rovnako ako zahnuté čepele a dokonca čepele so zaoblenými špičkami na lisovanie cez hrubé materiály s menším nebezpečenstvom pošmyknutia a zranenia. ,

Niekoľko ďalších konštrukčných prvkov vyzdvihuje skutočne dobrý nôž nad zvyškom balenia.

  • Závesný otvor vám umožní nôž niesť na šnúre alebo ho zavesiť na uskladnenie.
  • Nožnice na šnúry sú malé štrbiny na vrchu noža, ktoré umožňujú rýchlu prácu pri rezaní povrazu alebo šnúry.
  • Bezpečnostný štít poskytuje o niečo väčšiu ochranu medzi rukou a čepeľou.
  • Spona na opasok, ktorá udržiava váš nôž po ruke.
  • Ďalšie funkcie - ako napríklad skrutkovač, odstraňovač drôtov, otvárač na fľaše a pripevňovače nožov na motúzy - robia z náradia univerzálny nástroj.

Vo vašom miestnom stredisku pre vylepšenie domácnosti nájdete široký výber nožov, ale títo traja dostanú skvelé recenzie od spokojných majiteľov.


NEJLEPŠÍ NÁZOV KAŽDÉHO UŽITIA: Vreckový nôž Gerber EAB Lite (7,97 dolárov)

Pre jednoduchý nôž s pevnou čepeľou, ktorý môžete nosiť vo vrecku a použiť ho na malé rezacie úlohy (otvorenie kartónovej škatule alebo blistrového balenia, strihanie šnúr, crafting, škrabanie prebytočnej farby), je ťažké poraziť vreckový nôž Gerber EAB Lite. , ktorý získal na Amazone 4,6 z 5 hviezdičiek. Vyrobený z robustnej nehrdzavejúcej ocele, napriek tomu je veľmi tenký, pri zatvorení meria iba 2,8 palca a váži iba 2,5 unca. Je skladací, s hlbokou drážkou pre bezpečnosť prstov a ľahko sa oddeľuje pri výmene čepele. Má dokonca priložený klip na peniaze.

K dispozícii na Amazone.


NEJLEPŠÍ RETRACTABLE BLADE KNIŽNOSŤ: Nôž WORKPRO s rýchlo otvárateľným výťahom (7,99 dolárov)

Ak je vaším mottom „bezpečnosť ako prvý!“, Je WORKPRO Stiahnuteľný nôž na použitie. Jeho ergonomická rukoväť má protišmykové vložky pre pohodlné a bezpečné držanie a čepeľ sa nastaví do troch polôh, takže môžete určiť, koľko exponovanej čepele potrebujete. Akonáhle bude nôž otupený, budete späť v práci s rýchlou výmenou noža, vďaka ktorej bude výmena čepelí hračkou. Spokojní zákazníci sa tiahnu po pevnej konštrukcii, ľahkej priľnavosti gumy na kryte a rýchlych výmenách čepelí, pričom si na Amazone vyťažia za výťahový nôž WORKPRO Quick-Open s výsuvom priemerne 4,2.

K dispozícii na Amazone.

Nôž NAJLEPŠIE ZLOŽENIE NÁKLADOV: Nôž na skladanie FC (13,99 dolárov)

S pevnými čepeľami z uhlíkovej ocele odolnými proti preťaženiu, ktoré prerezávajú takmer čokoľvek, je to perfektný nôž pre každodenné použitie - niet divu, že recenzenti Amazonu to dajú 4,7 z piatich hviezdičiek. Môže sa pochváliť protišmykovou rukoväťou na ochranu prstov, mechanizmom rýchlej výmeny pre rýchlu a ľahkú výmenu nožov a po stlačení tlačidla sa zloží, keď ste pripravení ju uložiť. Jeden šťastný majiteľ ocenil odnímateľný kryt čepele a tlačidlový zámok, ktorý udržuje čepeľ bezpečne v otvorenej alebo zatvorenej polohe.

K dispozícii na Amazone.