Interiérový dizajn

Vyriešený! Ako dlho vydrží vianočný stromček?


O: Naša rodina chce tento umelý vianočný strom nahradiť tento rok skutočným stromom a deti teraz chcú ísť nakupovať. Obávam sa, že strom pred suchom vyschne, ak si kúpime príliš skoro. Ako dlho vydrží vianočný stromček?

A: Skutočný vždyzelený strom bezpochyby urobí slávnostný a voňavý doplnok vášho domova, ale väčšina stromov za posledné týždne, nie mesiace. Vlhká stonka a konáre vyschnú a ihly prechádzajú z žiarivo tmavo zelenej na hnedú, potom začnú padať. Našťastie, ak sa rozhodnete pre výber, prípravu a starostlivosť o strom opatrne, môžete ho nechať vyzerať krásne dlhšie - možno aj do nového roka.

Čerstvo nakrájaný vianočný stromček v priemere trvá až štyri týždne, ak ho ošetrujete správne.

Áno, ak ste osoba, ktorá si ráda kúpi čerstvý strom deň po Deň vďakyvzdania, môže sa skutočne dostať na Vianoce za predpokladu, že podniknete opatrenia na starostlivosť o rezaný strom:

  • Umiestnite strom do stojana v kovovom, plastovom alebo betónovom stojane so stojanom (15 až 25 dolárov v domácich centrách).
  • Naplňte stojan jedným litrom studenej vody z kohútika na každý centimeter stonky (napr. Použite galon vody pre strom so stonkou so štvorcovými palcami) do dvoch hodín od jeho návratu domov.
  • Sledujte hladinu vody denne a podľa potreby pridajte ďalšie množstvo vody, aby sa spodná časť palca kmeňa ponorila. Požiadavky na zalievanie sú zvyčajne najvyššie počas prvého týždňa, kedy je strom hore a v nasledujúcich týždňoch klesá.

Život vášho stromu môžete predĺžiť na päť týždňov, ak:

... spýtajte sa vopred na dátum rezania stromu.

Vianočné stromčeky sa rezajú od polovice novembra do polovice decembra, takže sa neočakáva, že všetky stromy, ktoré nájdete na predaj, boli čerstvo vyrezané. Ak kupujete vopred narezaný strom, opýtajte sa, kedy boli stromy na pozemku vyrezané. Vyberte si ten, ktorý zostúpil nedávno (pokiaľ možno do týždňa), aby si zachoval svoj vzhľad počas celej sezóny.

... vyberte jedľa alebo cypřiš cez smrek alebo borovicu.

Ako dlho vydrží vianočný strom sa bude líšiť v závislosti od konkrétnych vždyzelených ihličnatých druhov. Najčastejšie vianočné stromčeky dostupné na stromových farmách alebo v miestnych domácich a záhradných centrách patria jedľa, cypřiš, borovica a smrek. Jedľa a cypřiš majú tendenciu si ponechať väčšinu svojich ihličiek štyri alebo päť týždňov, zatiaľ čo borovica a smrek s väčšou pravdepodobnosťou stratia veľký objem ihiel do dvoch alebo troch týždňov.

… Skontrolovať ihly.

Pred zakúpením stromu, na ktorý máte oko, zoberte ho do kmeňa a traste ním, aby ste pozorovali objem a farbu ihiel, ktoré odpadnú. Ak je strom čerstvý, malo by z neho vypadnúť iba niekoľko hnedých ihličiek; početné zelené ihličky sú náznakom toho, že strom už vyschol.

… Nechajte ho baliť pred tým, ako ho dostanete domov.

Mnoho netušiacich ľudí prepravuje neviazané vianočné stromčeky vo vnútri nákladného automobilu, aby sa dostali domov a zistilo, že na ceste padajú početné vetvy ohnuté a ihly. Ak budete svoj strom ťahať domov sami, skôr než ho doručíte, požiadajte ho, aby ho dal cez balíkovací stroj, ktorý ho zabalí do ochrannej siete alebo povrazu, a zároveň kondenzuje jeho veľkosť bez poškodenia stonky alebo konárov. Ak jedete domov v aute na rozdiel od nákladného automobilu, pevne zviazajte balík s lanom na strešné nosiče. Po umiestnení stromu do stojana na strom odstráňte sieťovinu.

… Odveďte kmeň stromu pred vložením do vody.

Ak bol váš strom vyrezaný pred viac ako šiestimi až ôsmimi hodinami (opýtajte sa obsluhy v mieste zakúpenia presne vtedy, keď bol vyrezaný), na bunkách dreva v spodnej časti kmeňa sa vytvorí vrstva živice, ktorá ho utesní. a zabránenie absorpcie vody. Na opätovné otvorenie buniek tak, aby strom mohol absorbovať vodu, použite pílku na odrezanie pol palca dreva od spodnej časti kmeňa stromu predtým, ako ho umiestnite do stojanu na strom.

... vyhnúť sa prísadám.

V priebehu rokov majitelia domov priviedli vodu do svojich stromových porastov so všetkým, od kvetinových konzervačných látok až po práškové bielidlo a rozdrvený aspirín, aby udržali svoje stromy čerstvé. Neexistuje však dôkaz, že takéto prísady predlžujú životnosť stromov; v skutočnosti môžu skutočne brzdiť zadržiavanie vody a spôsobiť rýchlejšie vysychanie stromu. Na uhasenie smädu vášho stromu je potrebná iba voda z vodovodu.

... chráňte strom pred horúčavou.

Ak chcete zachovať vlhké ihly a živý zelený odtieň, umiestnite strom v interiéri pri teplote najviac 70 stupňov Fahrenheita a mimo priame slnečné svetlo. Podobne sa vyhnite umiestneniu stromu blízko krbu, radiátora alebo ohrievača priestoru, pretože teplo z týchto zdrojov môže predčasne vysušiť a zhnednúť strom.

... investovať do vlhkomera.

Ak zabudnete pravidelne monitorovať a doplňovať vodu do stojanu stromov alebo nesprávne hodnotiť aktuálnu hladinu vody a nepridávať ju dostatočne, môže dôjsť k predčasnému vysušeniu. Monitor vlhkosti (napr. Evergreen Elf, 22,99 dolárov na Amazone) namontovaný na spodnej časti stojanu na strom môže automaticky snímať hladinu vody v stojane a rozsvietiť alebo pípať, keď je hladina nízka, čo signalizuje, že je čas na doplnenie vody. ,

... použite miniatúrne LED stromové svetlá.

Vianočné LED svetlá, najmä tie, ktoré sú miniatúrne (5 mm dlhé), spotrebúvajú menej energie a generujú menej tepla ako väčšie žiarovky. Zdobenie vášho stromu týmito energeticky úspornými svetlami zníži sušenie a udrží ho čerstvý a zelený dlhšie.