Podlahy a schody

7 Čo je potrebné vedieť pred výberom laminátových podláh


Laminátová podlaha, ktorá bola prvýkrát predstavená v 70. rokoch, pozostáva z vrstiev syntetického materiálu navrhnutého tak, aby vyzeral ako drevo alebo kameň. Vďaka svojej trvanlivosti a nízkej cene sa rýchlo stala populárnou voľbou a získala povesť ako dostupnú alternatívu k skutočnej veci. Dnešný laminát prešiel dlhou cestou od svojho prvého uvedenia na trh a jeho kvalita a vzhľad sa neustále zdokonaľuje, pričom v súčasnosti existuje viac možností, ako kedykoľvek predtým. Ak chcete zistiť, či je tento materiál vhodný pre váš rozpočet, životný štýl a estetické preferencie, najprv zvážte tieto výhody a nevýhody laminátových podláh.

Všetky laminátové podlahy majú vrstvu jadra navrstvenú obrázkovou vrstvou, do ktorej je vložená digitálne vylepšená fotografia z prírodného materiálu, ktorá napodobňuje všetko od exotických tvrdých drevín po betón až po prírodný kameň - hlavný profesionál. Dodáva sa v rôznych farbách, dĺžkach a šírkach. V týchto dňoch je možné textúru dokonca vytlačiť, aby sa podlaha stala realistickejšou. Niektorí kritici napriek tomu trvajú na tom, že laminát jednoducho nemôže porovnávať s prírodnou krásou skutočného dreva alebo kameňa, bez ohľadu na to, ako vysoko kvalitný.

Laminátové podlahy môžu bežať približne za polovicu ceny drevených podláh, ale rovnako ako v prípade dreva nájdete škálu rôznej kvality. Niektoré vyzerajú realistickejšie ako iné a iné majú menšiu hrúbku rôznych vrstiev, takže je pravdepodobnejšie, že sa opotrebujú skôr ako kvalitnejší produkt. Zvyčajne nájdete možnosti laminátu začínajúce od menej ako 1 dolára na štvorcový stopu a doplnením okolo 5 dolárov na štvorcový stopa.

Napriek technologickému pokroku v laminátových podlahách, stále vyzerá výlučne z obrazovej vrstvy, ktorú nie je možné brúsiť a opravovať, keď sa opotrebuje. Drevo je samozrejme možné oživiť niekoľkokrát za jeho životnosť, čo má potenciál v posledných desaťročiach. Takže zatiaľ čo počiatočná cena by mohla byť pre laminát správna, vedzte, že z dlhodobého hľadiska by mohlo byť lepšie kúpiť drevo. Drevo navyše ponúka vyššiu návratnosť investícií, pokiaľ ide o predajnú hodnotu vášho domu.


Vďaka vedomiu, že laminát sa nedá prirodzene opraviť, vás zaujíma, ako dlho vydrží. Našťastie nad obrázkovou vrstvou je vysoko odolná vrstva proti opotrebeniu, ktorá je navrhnutá tak, aby odolala pešej premávke, blednutiu slnka, poškriabaniu, zahĺbeniu a škvrnám. A ak sa kus poškodí, môžete jednotlivú dosku často vymeniť. Ale v prípade, že nemôžete vytiahnuť nevzhľadnú dosku, môže byť oprava škrabancov alebo zárezov v laminátových podlahách prinajlepšom zložitá a v najhoršom prípade nemožná.

Väčšina výrobcov má hodnotenie AC (kritériá oderu) priradené každému výrobku, v ktorom sú uvedené podrobnosti o konkrétnych použitiach, ktoré najlepšie podajú. Čím vyššie je hodnotenie AC, tým odolnejší bude výrobok. Pri nákupe majte na pamäti tieto čísla, aby ste si vybrali produkt, ktorý dokáže tolerovať požiadavky vašej domácnosti a získať najdlhšiu možnú životnosť:

  • AC1- moderné použitie v domácnosti (napríklad spálne a skrine)
  • AC2-všeobecné použitie v domácnosti (ako sú obývačky a kuchyne)
  • AC3- vysoké použitie v domácnosti alebo mierny komerčný prenos
  • AC4- všeobecná obchodná doprava
  • AC5-husté komerčné aplikácie

Prebytočná voda môže spôsobiť, že laminátová podlaha sa zdeformuje alebo zafarbuje. Okrem zametania a vysávania je potrebné ju starostlivo vyčistiť obyčajne čistou vodou. Pred každým prechodom použite plochý mop a vyžmýkajte vodu. Pre náročnejšie čistenie používajte komerčný čistič laminátov. Roztok na báze acetónu (napríklad odstraňovač laku na nechty) môže pomôcť zvládnuť silné škvrny.


Laminát je obľúbený u domácich majstrov, pretože sa dá nainštalovať pomerne ľahko na štrukturálne zdravé podklady. Neexistuje žiadne lepidlo, pretože laminátové dosky nie sú prilepené k podlahe. Skôr laminát spočíva na potrebnom podklade a spája sa so susednými kusmi pomocou spojovacích prvkov typu snap-and-lock alebo pero-drážka. Izbu si môže urobiť cez víkend mierne šikovný majiteľ domu. Ale buďte opatrní: Jedným z najväčších problémov pri inštalácii je poškodenie okrajov dosiek, vďaka ktorým sú viac náchylné na presakovanie vody.

Na úplné pokrytie záruky výrobcu laminátu môže byť potrebná odborná inštalácia. Ak plánujete úlohu DIY, prečítajte si podmienky záruky vášho produktu pred nákupom.