Dvere a okná

Vyriešený! Čo robiť s poškodeným uzáverom okna


Otázka: Až do minulého týždňa som sa mohol pozerať z okna mojej kuchyne a pozerať na vtáčieho dvorca vtáčie spevy. Oknu sa však muselo niečo stať, pretože teraz je z vnútornej strany dvojitých tabúľ hmlisté zaparené zrkadlo po sprchovaní, ktoré mi znemožňuje výhľad. Skúsil som si utrieť vnútro aj zvonku okna, ale nemal som šťastie. Čo môžem urobiť pre to, aby bolo moje okno opäť jasné?

A: Biele okno je pravdepodobne výsledkom rozbitej pečate okna. Na rozdiel od okien s jedným oknom v minulosti sú dnešné okná vybavené dvoma alebo tromi sklenenými tabuľami oddelenými vzduchovým priestorom, ktoré sú potom úplne utesnené okolo okrajov gumovým elastickým tmelom, ktorý udržuje vlhkosť mimo. Tieto typy okien, ktoré sú oficiálne známe ako izolovaná sklenená jednotka (IGU), sa tiež nazývajú dvojskla, multipane alebo termopane. Vrstva vzduchu medzi tabuľami môže tiež obsahovať inertný plyn, ako je argón alebo kryptón, aby sa ďalej znížil prenos vonkajšieho tepla alebo chladu cez okno.

Viditeľná kondenzácia je najbežnejším znakom poškodeného tesnenia okna.

Ak dôjde k zlyhaniu tesnenia okna, môže vlhký vzduch preniknúť medzi tabuľami a vytvárať hmlu, ktorú vidíte. Ak neurobíte nič, hmla sa môže zmenšiť alebo zhoršiť v spojení so zmenami počasia a kolísajúcimi úrovňami vonkajšej vlhkosti. Teraz, keď je tesnenie porušené, problém však pretrváva a ak okno obsahovalo inertný plyn, jeho zlepšený izolačný faktor je teraz preč. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli, prečo zlyhajú plombovanie okien, aké sú vaše možnosti opravy a čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko zlyhania plomb v iných oknách.

Skreslenie skla je tiež znakom zlyhania pečate.

Na IGU, ktoré sú naplnené inertným plynom, sa tabule môžu po zlyhaní tesnenia a úniku plynu mierne sklopiť dovnútra alebo dokonca prasknúť. Ak položky mimo okna vyzerajú nezvyčajne skreslene, aj keď medzi tabuľami nie je kondenzácia, je to pravdepodobne známka toho, že tesnenie okna zlyhalo.


Okná, ktoré dostávajú veľa slnečného svitu, sú vystavené zvýšenému riziku zlyhania pečate.

Keď horúce slnko svieti na okno, sklo sa rozťahuje a vytvára tesnenie. Sklo sa cez noc opäť ochladzuje a sťahuje. Tento proces je známy ako „solárne čerpanie“ a v priebehu času môže opakovaná expanzia a kontrakcia (spolu s tvrdením materiálu tesnenia) spôsobiť zlyhanie tesnenia. Z tohto dôvodu tesnenia v oknách, ktoré dostávajú najviac slnečného svitu - na západnej a južnej strane domu - často zlyhávajú pred oknami na východnej a severnej strane domu.

Tesnenia okien môžu zlyhať z iných dôvodov.

Čokoľvek, čo poškodí tesniaci materiál, môže spôsobiť zlyhanie tesnenia. To okrem iného zahŕňa:

  • Chybná inštalácia okna, ktorá vedie k tlaku na sklenené tabule.
  • Usadenie domu, ktorý vytvára tlak na tabule.
  • Poškodenie materiálu tmelu tepelnou pištoľou používanou na odstraňovanie farby alebo laku z okenného rámu.
  • Silné vetry, ktoré vyvíjajú tlak na sklenené tabule.
  • Použitie chemikálií, ako sú odstraňovače náterov, ktoré môžu rozpúšťať tesniaci materiál.

Najlepším spôsobom, ako zaistiť jasný výhľad, je výmena IGU.

Toto by mal zvyčajne urobiť dodávateľ, ktorý chápe, ako sa okno rozpadá. Krídla (rám, ktorý drží tabule) sa odstránia a potom sa rozložia, aby sa IGU vytiahla. Do krídla sa potom namontuje nová náhradná IGU (objednaná od výrobcu okna) a krídlo sa znova zloží a vráti späť do okna. Ak nie je známy výrobca okna, IGU sa môže odstrániť a previezť k výrobcovi skla, ktorý vykoná výmenu IGU. Druhá možnosť spočíva v nastúpení do okna až do výmeny. Náklady na výmenu IGU môžu bežať od 100 do 600 dolárov alebo viac, v závislosti od veľkosti a kvality okna a mzdové náklady môžu pridať ďalších 150 až 500 dolárov.

Ak je okno v záruke, zavolajte výrobcu a opravte rozbité tesnenie okna.

V závislosti od kvality okna to môže byť zaručené kdekoľvek od troch do 15 rokov a ak pečať zlyhá v tomto čase, výrobca často poskytne nový IGU. Niektorí výrobcovia majú svojich vlastných technikov, ktorí prídu domov a nahradia IGU, zatiaľ čo iní pošlú nový IGU, a potom je majiteľ domu na háku, aby zaplatil dodávateľovi za jeho prácu. Pripomína sa, že záruka sa bude vzťahovať na IGU, iba ak je pečať chybná. Ak niektorá technológia vyjde a zistí zlyhanie pečate z akéhokoľvek iného dôvodu, záruka je neplatná.

Môže byť jednou z možností odmlžovanie okna.

Niektoré spoločnosti zaoberajúce sa opravou okien ponúkajú odmrazovacie služby pre okná so zlyhaním pečate. Odmrazovanie zahŕňa vyvŕtanie malého otvoru na vonkajšej strane sklenenej tabule, vstreknutie chemikálie medzi tabuľami na vyschnutie kondenzácie a potom pripojenie vákua k otvoru a odstránenie čo najväčšieho množstva vzduchu pred uzavretím otvoru. Toto je dočasná oprava a nie je zaručené, že okno nebude znova rýchlo zahmlievať, pretože tesnenie je stále poškodené. Táto služba beží približne 60 až 100 USD.

Ak je okno staré, zvážte výmenu celého okna.

Výmena iba jednotky IGU je najlepším riešením, ak je zvyšok okna v dobrom stave, ale ak je ťažké okno otvoriť z dôvodu veku alebo deformácie alebo ak je opotrebovaný hardvér, môže byť najlepšie mať celú vec vymeniť. V závislosti od kvality sa v náhradnom okne spustí 175 až 650 dolárov alebo viac. Mzdové náklady na inštaláciu náhradného okna zvyčajne dosahujú 200 až 400 dolárov na jedno okno. Nadšený kutil so základnými stolárskymi znalosťami môže často nainštalovať náhradné okno a ušetriť tak náklady na prácu.

Vykonaním niekoľkých bezpečnostných opatrení zabránite rozbitiu okien.

Každé izolované okno bude mať úžitok z malej starostlivosti. Nasledujúce tipy pre zdravý rozum pomôžu tesneniam okien vydržať dlhšie.