Kuchyňa

Tu je dôvod, prečo nie sú všetky krájané dosky rovnaké


Doska na krájanie pôsobí v ktoromkoľvek danom okamihu ako sekanie, povrch na prípravu jedla alebo slúžiaca stanica - niekedy všetky tri. Preto je nevyhnutné, aby toto kuchynské príslušenstvo bez použitia alkoholu bolo vyrobené z odolného materiálu.

Profesionálni kuchári prisahajú na drevo, pretože sú odolnejšie voči nárazu a hygienicky nezávadné ako plasty, jemnejšie na čepele nožov ako bambus a lacnejšie ako mramor alebo žula. Nie všetky druhy dreva sú však vynikajúce možnosti. Pri kúpe doštičky pre domácu kuchyňu vedzte, že určité druhy dreva manipulujú s brúsením lepšie ako iné.

Pokračujte v čítaní a prečítajte si podrobné porovnanie toho najlepšieho dreva na krájanie dosiek a mäsiarskych výrobkov, aby ste si istí, že zachytíte reznú plochu vyrobenú tak, aby vydrží.

Pred rozhodnutím o tom najlepšom dreve pre doštičku alebo mäsiarsky blok zvážte tieto kľúčové atribúty druhu dreva:

  • Tvrdosť Janka: Čím vyššie je hodnotenie tvrdosti dreva (merané v librách alebo lbf), tým je tvrdšie a odolnejšie voči poškriabaniu, zahĺbeniu alebo namočeniu z nožov. Rozhodnite sa pre dreviny ako javor cez mäkké dreviny, ako je borovica; tie prvé majú zvyčajne vyššiu tvrdosť a sú menej náchylné na poškodenie ako mäkké dreviny s nižším hodnotením.
  • pórovitosť: Vyberte drevo s uzavretými zrnami (póry neviditeľné voľným okom), aby ste zabránili vniknutiu kvapaliny alebo baktérií do rezného povrchu a spôsobili rast plesní, deformácie dreva alebo škvrny. Čím menšie póry, tým lepšie. Dreviny s otvoreným zrnom (viditeľné póry), ako je dub a popol, sú zlou voľbou, pretože nasávajú vlhkosť ako špongia a rýchlo sa stávajú živnou pôdou pre baktérie.
  • toxicita: Držte sa dreva, ktoré produkuje jedlé ovocie, orechy, listy alebo miazgy; tieto sa považujú za bezpečné pre potraviny. Exotickým drevám, ako je Purpleheart, by sa malo zabrániť, aj keď sú atraktívne, pretože často obsahujú toxíny, ktoré sa môžu vyluhovať z dreva a do potravín umiestnených na reznej ploche.
  • aktivity: Potravinársky minerálny olej by sa mal nanášať na doštičky na rezanie dreva a mäsiarske bloky, aby sa potlačila prirodzená tendencia dreva zmenšovať sa, deformovať alebo štiepať sa pri znižovaní okolitej vlhkosti. Spravidla by ste mali kondicionovať štvrťročne po vyčistení drevených doštičiek, ale niektoré dreviny sa zmenšujú viac ako iné, takže je potrebné tieto dreviny naolejovať častejšie.
  • náklady: Ceny rezných plôch kúpených v obchode sa značne líšia v závislosti od dreva použitého na ich výrobu. Rezacie dosky obvykle spadajú na spodný koniec týchto rozsahov a mäsiarske bloky na horný koniec. (Prípadne môžete nakupovať tvrdé drevo sami a vytvoriť reznú dosku pre domácich majstrov, ktorá odráža váš vlastný štýl.)

Na základe vyššie uvedených kritérií sme zostavili užší výber najlepších lesov na doštičku. Pozrite sa, ako sa stohujú nižšie.

1. Maple

Mäkký aj tvrdý javor vytvárajú vynikajúce rezné povrchy. Tvrdý javor (1 450 lbf v stupnici tvrdosti Janka) je priemyselným štandardom medzi výrobcami krájacích dosiek: Je odolnejší proti poškriabaniu a nárazom ako buk, teak alebo orech, ale nie je taký tvrdý, že by otupil vaše nože. Toto tvrdé drevo s bezpečným jedlom s uzavretým zrnom má menšie póry ako alternatívy uvedené nižšie, vďaka čomu je lepšie ako pri blokovaní baktérií, vlhkosti a škvŕn. Ale keď vytvára škvrny, je ťažké sa skryť na svojom belavom až žlto-žltom povrchu. Dosky na rezanie javora a mäsiarske bloky tiež stoja drahšie ako buk (20 až 150 dolárov) a zmenšujú sa viac ako teak a orech, keď sa vlhkosť znižuje, takže rezné plochy javora upravujte mesačne až dvojmesačne.

2. Buk

Toto tvrdé drevo s uzavretou zrnitou hmotou, ktoré meria 1 300 lbf na stupnici tvrdosti, nepoškodzuje nože a ponúka hviezdne škrabance a nárazovú odolnosť prekonanú iba tvrdým javorom. Vďaka malým pórom je takmer rovnako účinný ako javor (a účinnejší ako teak alebo orech) pri odvádzaní baktérií, vlhkosti a škvŕn. Jeho krémová až ružová alebo hnedá farba však ľahšie vykazuje škvrny ako teak alebo orech. Tieto rezné povrchy sú vo všeobecnosti najlacnejšie (15 až 100 dolárov), ale zmenšujú sa viac ako ktorékoľvek z ostatných troch drevín, takže koste doštičku mesačne.

3. Teak

Teak sa vyznačuje tvrdosťou 1 070 lbf a lepšie odoláva škrabancom a nárazom ako orech, ale menej ako buk alebo javor. Ale ako tropické tvrdé drevo s uzavretým zrnom, náklady na teaky sú najvyššie (25 až 500 dolárov) a majú vysoký obsah oxidu kremičitého, takže časté rezanie na teakovej rezacej ploche bude nútiť čepeľ čepele. Teak sa zmenšuje menej ako ktorákoľvek z ďalších troch možností dreva na krájanie dosiek, takže môžete získať jeho kondicionovanie štvrťročne až dvakrát ročne. Vďaka veľkým pórom je náchylnejší na baktérie, vlhkosť a škvrny ako orech, javor alebo buk. To znamená, že oranžovo-hnedý až tmavohnedý odtieň drevených masiek odolných voči potravinám škvrny lepšie ako javor, ale nie rovnako ako orech.

4. Orech

Najmenší z uvedených tvrdých drevín s uzavretým zrnom, orech je nepravdepodobný, aby otupil čepeľ nože, ale ľahšie sa poškriabe alebo zahĺbi ako ostatné lesy vzhľadom na jeho nižšiu tvrdosť 1010 lbf. Stredné až veľké póry tohto dreva bezpečného pre potraviny ponúkajú väčšiu odolnosť voči baktériám a vlhkosti ako teak, ale menej ako javor alebo buk. Tiež sa zmenšuje menej ako javor alebo buk, takže kondicionovanie bude iba dvojmesačnou až štvrťročnou prevádzkou. Bohatý odtieň drevených masiek v čokoládovej farbe navyše prepožičiava každodenné škvrny a prepožičiava doska špičkovému vzhľadu, ktorý sa zhoduje s vyššou cenovou značkou od 20 do 200 dolárov.


V kategórii drevených doštičiek nájdete dve odrody dizajnu: koncové a hranové. Tieto škrty nie sú len na predstavenie; Každý vzor sa môže pochváliť inou úrovňou trvanlivosti.

  • Štyri až pätnásťkrát drahšie ako povrchy s okrajovými zrnami, doštičky na rezanie koncových zŕn a mäsiarske bloky sa vyrábajú spojením narezaných drevených dosiek tak, že krátke konce dosiek tvoria rovný povrch, ktorý smeruje nahor. Rezný povrch vyzerá ako šachovnicová doska obsahujúca konce 2 × 4. Pretože krátke konce drevených dosiek sú vláknitejšie a majú otvorenú štruktúru drevených buniek, rezná plocha doštičky s koncovými zrnami je na vašom noži mäkšia, jemnejšia a tiež poskytuje vášmu nožu lepšiu priľnavosť počas rezania. Drobné priehlbiny sú zvyčajne iba dočasné, pretože otvorená štruktúra drevených buniek reznej plochy umožňuje samo-uzdravenie, t. J. Pruženie späť do tvaru po vytvorení drobných odtlačkov.
  • Rezné plochy na hranách zŕn sa vyrábajú spájaním rezaných drevených dosiek tak, že bočné okraje dosiek tvoria rovný povrch, ktorý smeruje nahor. Vzor na povrchu pripomína sériu dlhých, štíhlych pásikov ako strany 2 × 4. Aj keď sú tieto doštičky a mäsiarske bloky ťažšie, a preto pri rezaní ponúkajú väčšiu stabilitu ako povrchy koncových zŕn, vďaka svojej jednoduchšej konštrukcii sú podstatne lacnejšie ako dosky koncových zŕn. Rezná plocha je však tvrdšia a má menšie množstvo, takže je pravdepodobné, že vaše nože budú časom nudné. Má tiež menšiu schopnosť samoliečiť sa, takže je pravdepodobnejšie, že bude ukazovať orezové značky.