Ako na to a rýchle tipy

Ako: Vyčistite porcelánový drez


Udržiavanie neposkvrneného porcelánového drezu dodá vašej kúpeľni alebo kuchyni pôvab a lesk - nehovoriac o hodnote vášho domova. Táto keramika na báze skla sa vypaľuje pri vysokých teplotách a potom sa používa na poťahovanie kovového alebo liatinového základu. Hoci je porcelánový povrch neporézny, jeho glazúra je náchylná na zafarbenie a denné opotrebovanie.

  • V kúpeľniach, porcelánové drezy môžu postupom času klesať v dôsledku mydlovej peny a vody s vysokým obsahom minerálov. Škvrny hrdze sú ďalším problémom, najmä ak vaša voda obsahuje vyššie hladiny železa. Dajte si pozor aj na nehody s farbami na vlasy a lakmi na nechty, ktoré obsahujú chemikálie, ktoré môžu poškodiť alebo odstrániť povrchovú úpravu z porcelánu.
  • V kuchyniach, škvrny od potravín sú primárnym problémom porcelánu, preto okamžite vyčistite kávové usadeniny, čajové vrecká a zvyšky potravín. Dajte si pozor aj na umiestnenie strieborného tovaru priamo do umývadla, pretože sa môže časom poškriabať a skórovat povrch. Z dôvodu ochrany vložte do umývadla mäkkú podložku alebo odkvapkávačku riadu.

Ak si napriek týmto preventívnym opatreniam všimnete nejaké zafarbenie, vyskúšajte nižšie uvedené metódy, ako vyčistiť porcelánový drez, pričom každý z nich rieši trochu závažnejšiu úroveň zafarbenia alebo odierania rôznymi výrobkami a technikami. Ak máte starožitný alebo farebný porcelánový drez, použite neabrazívne čistiace prostriedky, nepoužívajte bielidlo a ak máte nejaké otázky, kontaktujte výrobcu alebo inštalatéra. Najlepšie pravidlo: Nečistite porcelánový drez ničím, čo by poškriabalo sklo.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- neabrazívna špongia
- Mydlo na umývanie riadu
- Priateľ pre strážcov barov (tekutý)
- Biely ocot
- Bielidlo (IBA pre biely porcelán)
- Kyslíkové bielidlo alebo peroxid vodíka
- Ocot alebo citrónová šťava
- Námorná želé
- Papierové uteráky
- Sprejová Flaška
- Utierka na riad

KROK 1: Jemne očistite tekutým mydlom a osušte.

Porcelánové umývadlo jemne očistite teplou vodou, tekutým mydlom a špongiou. Z povrchu odstráňte všetky zvyšky jedla, mydla alebo zubnej pasty. To vám umožní identifikovať akékoľvek škvrny alebo oderu, ktoré si vyžadujú hlbšie čistenie. Umyte všetky zvyšky mydla a osušte utierkou.

KROK 2: Preskočte pranie a odfarbenie odstráňte pomocou bielidla na bielom porceláne a peroxidu vodíka na farebných umývadlách na porcelán.

Drsné čistenie môže porcelán poškodiť, takže vaša prvá línia útoku by mala byť najmenej abrazívna. Na biely porcelán iba, na odstránenie škvŕn možno použiť bielidlo; nikdy nepoužívajte chlórové bielidlo vo farebných alebo historických porcelánoch, pretože by mohlo poškodiť povrchovú úpravu. Pre biely aj farebný porcelán je dobrou alternatívou tekuté kyslíkové bielidlo, napríklad peroxid vodíka. Práca môže trvať dlhšie, ale je menej leptavá a šetrnejšia k životnému prostrediu.

Nalejte bieliaci výrobok vhodný pre váš typ porcelánu do sprejovej fľaše. Prikryte drez vrstvou papierových utierok. Na uteráky nastriekajte bielidlo alebo kyslíkové bielidlo, nechajte ho dôkladne vsiaknuť a nechajte ho stáť 30 minút až hodinu. Biele papierové utierky zlikvidujte a drez úplne opláchnite čistou vodou.

Ak sa obávate umiestnenia akéhokoľvek bielidla na starožitný umývadlový drez, použite radšej biely ocot. Pridajte do rozstrekovanej fľaše nezriedený biely ocot a striekajte umývadlo, potom použite neabrazívnu špongiu a krúživé pohyby na čistenie porcelánu. Dôkladne opláchnite vodou. Ak sa škvrny úplne nezrušia a vy sa rozhodnete vyskúšať kyslíkové bielidlo, najprv odstráňte všetky stopy octu, aby ste zabránili škodlivým vedľajším účinkom kombinácie octu a bielidla.

KROK 3: Zaobchádzajte s hlbšími škvrnami s jemným brusivom.

Ak sa pri používaní bielidla necítite dobre, skúste škvrnu zdvíhať jemným brúsivom. Všimnite si, že na trhu existuje veľa abrazívnych čistiacich prostriedkov a nie všetky sú určené na porcelán. Jednou z bezpečných a účinných tekutín je priateľ barov (k dispozícii na Walmart, 2,47 dolárov za 26 uncí). Vystreknite malé množstvo do umývadla a povrch jemne očistite neabrazívnou špongiou. Jeho kyselina šťaveľová odstráni škvrny, ale nezabudnite produkt používať opatrne, inak hrozí jeho zafarbenie a poškriabanie.

Zdvíhajte kovové škvrny trochou kyslej alebo námornej želé.

Pomocou týchto metód riešite zvlášť strieborné predmety a oranžovo-červenú hrdzu. Pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy alebo bieleho octu priamo do kovovej škvrny - nemiešajte kyseliny. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a sledujte farbu škvrny. Nepoužívajte drhnutie. Odstráňte vodou. Na škvrny od hrdze použite námornú želé (k dispozícii na Amazone, 7,29 dolárov za 16 oz). Na zafarbenú plochu naneste tenkú vrstvu, pozorne ju monitorujte a opláchnite ihneď, ako si všimnete zmenu farby škvrny. Naval želé sa používa predovšetkým na odstránenie hrdze z kovu, takže buďte opatrní a opláchnite ju rýchlo z porcelánu, akonáhle škvrna povznesie.