Interiérový dizajn

Vyriešený! Ako vysoko visieť záclony


Otázka: Konečne nahrádzam ošetrenie okien v mojej obývačke. Aby som si však mohol zvoliť správnu súpravu a dĺžku, musím sa rozhodnúť, ako vysoko visia záclony. Čo odporúčaš?

A: „Správna“ výška na zavesenie záclon je väčšinou módna, nefunguje a módy sa postupom času menia. Aj keď bolo kedysi populárne zavesiť záclony priamo nad hornú časť okna, dnes je oveľa pravdepodobnejšie vidieť, že záclony sú umiestnené o niekoľko centimetrov vyššie, čo je dôvodom toho, že zvýšená výška môže vaše okná vizuálne napnúť, takže strop sa zdá byť vyšší a priestor sa javí väčší.

Ak sú vaše okná klenuté, zapustené alebo sklonené, odpoveď je jednoduchá: Odtiene alebo závesy kaviarne zavesené na tyčiach umiestnených vo vnútri (tie, ktoré sú umiestnené v horných rohoch okenných rámov), vyzerajú najlepšie. Ale pri použití nástenných tyčí na zakrytie štandardného okna máte väčšiu flexibilitu v tom, ako vysoko visíte záclony. Mali by vám pomôcť nasledujúce pokyny týkajúce sa návrhu interiéru.

Závesné závesy umiestnite najmenej 4 až 6 palcov nad hornú časť okien.

Za predpokladu, že vybavujete obývaciu izbu alebo spálňu s priemernou výškou stropu (8 stôp), by bolo podľa návrhu interiérových dizajnérov namontovať závesovú tyč asi pol metra nad hornú časť rámu okna - ešte vyššie, ak by celkový priestor medzi hornou časťou okna a stropnou čiarou je menší ako 12 palcov. To pridáva veľa drámy do miestnosti.

Ak chcete dosiahnuť vysoké stropy, majte záclony do vzdialenosti 8 palcov od vrchu okna.

Izby s vysokými stropmi (10 alebo viac stôp vysoké) majú často medzi oknom a stropnou líniou viac ako jednu nohu alebo nemajú vôbec žiadne miesto. Oba scenáre prichádzajú s výzvami. V jednom by zdvíhanie závesovej tyče o viac ako 8 palcov len preto, že máte priestor, mohlo vyzerať trápnejšie; na druhej strane nemáte priestor na hranie, pretože okná sa tiahnu až k stropu. Najlepším krokom je zavesenie záclon do 8 palcov od horného okraja okna. Pre veľmi vysoké okná, ktoré sú populárne v mnohých moderných domácnostiach, to znamená umiestniť tyč čo najbližšie k stropu - v skutočnosti by ste mohli nainštalovať tyče určené na zavesenie na strop.


Prehodnotte, či máte klenuté alebo priečne okno v závislosti od množstva svetla a súkromia, ktoré si prajete.

Veľké okno pokryté samostatným priečnym oknom môže vrhať kľúč na vaše plány pokrývajúce okno. Ale v skutočnosti predstavuje dve možnosti:

  1. Zaobchádzajte s priečnikom a väčším oknom ako s jednou jednotkou a zaveste závesy 4 až 6 palcov nad hornú časť priečnika. Poskytuje to najviac súkromia a tieňa, ale znižuje drámu priechodu.
  2. Závesy zakrývajte tesne nad hlavným oknom, aby sa priečka nezakryla. Toto prepúšťa viac svetla a ukazuje architektonické detaily, najmä v prípade klenutých priečok. Vezmite na vedomie, že toto nastavenie nie je vždy praktické, ak je problémom ochrana osobných údajov.

Ako vysoko visíte opona, ovplyvňuje dĺžku, ktorú potrebujete.

Zatiaľ čo móda kedysi určovala spodnú hranicu „povodňovej úrovne“ pre záclony - takú, ktorá visela tesne za okenným parapetom, dostatočne krátka, aby sa v povodni nezmočila - dnes štýl vyžaduje, aby sa záclony buď zavesili na ½ palca. z podlahy alebo mierne kaluže. Vyberte si dĺžku podľa toho, ako často si prajete otvárať a zatvárať závesy:

  • Puddling je najlepšie rezervovaný pre závesy, ktoré zostávajú otvorené, pretože budete musieť látku prepracovať pri každom pohybe. Ďalšia 1 až 3 palce dlhá poskytuje príjemnú kaluže tkaniny, zatiaľ čo ďalších 6 palcov tkaniny vytvára očarujúci bazén.
  • Závesy, ktoré sa len dotýkajú podlahy alebo sú nad ňou vzdialené viac ako ½ palca, sú najlepšie pre aktívne okná.

Niekedy nie je možné alebo žiaduce zavesiť záclony až na podlahu. Možno máte radiátor alebo veľmi hlboký parapet, alebo možno váš gauč alebo iný veľký kus nábytku musí ustúpiť až k oknu. V týchto situáciách pokračujte a zaveste závesy, ktoré sa buď dotýkajú okenného parapetu - to je spoločná dĺžka okien kaviarní zavesených nad umývadlom v kuchyni - alebo zakrytie nadol nad radiátorom alebo inou prekážkou.

Keď ste pri tom, namontujte závesové tyče, aby sa predĺžili 3 až 6 palcov alebo viac za každú stranu rámu okna.

Výška nie je jediné číslo, ktoré ovplyvňuje nárazové clony v miestnosti. Rovnako ako chcete zvýšiť záclony, ktoré pritiahnu oko a vytvoria miestnosť, ktorá bude vyzerať vyššia, zavesíte záclony 3 až 6 palcov za rám okna, aby sa okno samo javilo väčšie. Ak však vaše okná zdobia ozdobné lišty, záclony môžete ešte viac rozmiestniť, aby ste ich mohli predviesť.

Dĺžku záclonových tyčí obmedzte maximálne na jednu tretinu šírky okna.

Napríklad v okne so šírkou 54 palcov by ste mohli rozšíriť svoje plachtové tyče až na 9 palcov na každej strane (54 vydelené tromi rovnajúcimi sa 18, takže vaša udica môže byť dlhá až 72 palcov).

Nezabudnite však: Čím dlhšia je vaša záclonová tyč, tým viac látky vyžaduje, aby záclony po zatváraní atraktívne zakrývali. Naplánujte kombinovanú šírku vašich záclonových panelov tak, aby bola medzi dvomi a dvomi a pol násobkami šírky okna, aby ste mali dostatok materiálu na plnosť.