Steny a stropy

Postup: Odstránenie textúry zo stien


Textúrovanie stien je časom uznávaný spôsob pridávania charakteru k stene alebo zakrývania takých nedokonalostí, ako sú nekonzistentnosti pri sádrokartónových tapetách - nie každý však miluje hrebene a vírenia zrážok alebo mäkké vlnky pomarančovej kôry. Našťastie, ak dávate prednosť rovným povrchom, je možné sa zbaviť starého textúrovaného povrchu, aj keď to má tendenciu byť chaotický, časovo náročný projekt. Predtým, ako si oblieknete pracovné odevy a vyberiete škrabku, mali by ste poznať tieto dve metódy, ako odstrániť textúru zo stien v závislosti od toho, či sú vaše steny natreté alebo nie.

 1. Textúra steny, ktorá ešte nebola natretá, sa dá zvyčajne odstrániť pomocou namáčanie a zoškrabovanie.
 2. Maľovaná textúra vyžaduje opláchnutie povrchu pomocou sadrokartónu zlúčenina, Farba pôsobí ako tmel proti vode, takže namáčanie by nebolo účinné pri zjemňovaní textúry. Proces odtučňovania vyžaduje tiež jemný dotyk, takže musíte byť trpezliví a nechať niekoľko hodín alebo viac na stenu.

Ak ste pripravení vyhrnúť si rukávy, máme návod, ako previesť steny od textúr po úplne hladké. Pokračujte v čítaní a nájdite spôsob odstránenia textúry steny, ktorý vám vyhovuje.


METÓDA 1: Namočte a zoškrabte nenatretú textúru

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Plátno na kvapky
- 3 palcová maliarska páska
- Ochranné okuliare
- 2-galónový rozprašovač
- 10 palcový lepiaci nôž na suchú stenu
- Rebrík
- Maska proti prachu
- Brúsna podložka na sadrokartónové dosky
- Brúsna obrazovka pre sadrokartónové dosky
- Jasné pracovné svetlá

 1. Ak chcete pripraviť a chrániť, zakryte podlahu plachtovinou a lepiacou páskou nahor.
  Vyvarujte sa umelohmotným handričkám, ktoré sa môžu stať vlhkou pod suchou stenou. Pásku zo soklovej lišty, okenného obloženia a obloženia dverí pomocou maliarskej pásky 3'-šírky. Noste ochranné okuliare a staré oblečenie - pravdepodobne budete chcieť zlikvidovať tieto chĺpky, keď budete hotoví.
 2. Naplňte pumpičkový rozprašovač vodou a rovnomerne nastriekajte celú stenu, aby sa textúra zjemnila.
  Možno budete musieť striekať stenu dvakrát alebo trikrát, aby ste ju dostatočne nasýtili. Stenu dajte asi 15 minút, potom nechajte textúru otestovať prstom. Keď je textúra dostatočne mäkká, aby ste ju odtrhli až na sadrokartón pod ňou, je čas naškrabanie.
 3. Začínajúc v hornej časti steny zoškrabajte zmäknutú textúru.
  Postavte sa na pevný schodový rebrík, aby ste sa dostali na vrchol a pokračujte v práci s 10-palcovým nožom na sádrokartónové dosky. Ak chcete odstrániť textúru bez zašpinenia sadrokartónu, držte čepeľ približne 30 stupňov k stene a pomocou dlhých pomalých ťahov oškrabte čokoľvek, čo vám najviac vyhovuje. Ak nôž dosiahne odpor, zastavte; túto plochu opäť nastriekajte a vyčkajte, kým textúra nezmäkne dostatočne.
 4. Pokračujte v striekaní a zoškrabovaní, kým neodstránite všetku textúru.
  Je to v poriadku, ak na stene zostávajú tenké škvrny; v nasledujúcom kroku ich zosypete. Pred pokračovaním nechajte stenu úplne zaschnúť, čo môže trvať až 24 hodín.
 5. Stenu zbrúste hladko pomocou brúsnej doštičky so sadrokartónovou doskou, ktorá je vybavená brúsnou sitom pre sadrokartónové dosky.
  Noste ochrannú masku proti prachu, pretože aj malé zvyšky škvŕn môžu vytvárať veľké množstvo prachu zo sadrokartónu. Je to tiež dobrý nápad použiť jasné svetlo na osvetlenie steny pri brúsení, aby ste videli malé škvrny zmesi. Keď vaša stena vyzerá dobre pri jasnom pracovnom svetle, bude to vyzerať úžasne, keď bude maľovaná pri normálnom svetle.

METÓDA 2: Obal na zakrytie maľovanej textúry

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- 2-palcový oceľový tmel
- Kladivo
- Plátno na kvapky
- 3 palcová maliarska páska
- Ochranné okuliare
- Brúsne špongie
- handry
- Vopred zmiešaná univerzálna zmes na sadrokartónové dosky
- vedrá s 5 galónmi (2)
- Vŕtačka s lopatkovým vrtákom
- Maliarsky valček s veľkým zdriemnutím
- Valčeková klietka
- Valčeková panva
- Predlžovacia tyč (voliteľné)
- 10 palcový lepiaci nôž na suchú stenu
- Poklepaním na panvicu
- Rebrík
- Maska proti prachu
- Jasné pracovné svetlá

 1. Vyberte základovú dosku zo steny.
  Nasunutím 2-palcového oceľového stieracieho noža za základovú dosku a jeho jemným zvednutím smerom von by sa mal tento trik urobiť. Možno budete musieť klepať na hlavu tmelu nožom kladivom, aby ste ho pomohli zakliniť medzi soklovú dosku a stenu, aby ste soklovú lištu odfúkli.
 2. Chráňte seba a zvyšok miestnosti pred padajúcou textúrou steny.
  Podlahu prikryte plachtovinou (nepoužívajte plast, pretože môže byť klzká). Použite 3'-širokú (alebo širšiu) maliarsku pásku na odlepenie okna a obloženia dverí maliarskou páskou. Noste ochranné okuliare a staré oblečenie, ktoré môžete po ukončení zneškodniť.
 3. Ak je farba lesklá, jemne obrúste povrch maľovanej textúry.
  Aj keď sádrokartónová zmes, ktorú budete nanášať, sa zvyčajne dobre prilepí na natreté povrchy, je dobré odstrániť lesklý lesk z lesku. Vo väčšine prípadov nie je farba steny lesklá a tento krok budete môcť preskočiť.
 4. Utrite povrch steny čistou vlhkou handrou.
  Tým sa odstráni všetok prach alebo nečistoty, ktoré by mohli byť na stene, čo vám umožní začať čistou paletou.
 5. Naberte približne pol galónu vopred zmiešanej zmesi sadrokartónu do vedra s objemom päť galónov a pridajte trochu vody.
  Na vmiešanie zmesi použite vrták vybavený lopatkovým vrtákom, až kým nedosiahne konzistenciu páleného cesta. Miešajte, až kým nebude hladký a bez hrudiek. Skutočné množstvo, ktoré zmiešate naraz, nie je také dôležité ako získanie správnej konzistencie. Akonáhle sa dostanete na kĺb po aplikácii zlúčeniny, môžete zmiešať väčšie šarže.
 6. Nariedenú zmes nalejte do veľkej valčeka na maľovanie a naviňte ju na stenu.
  Nasýtený valec so silným vlasom nasiaknutý do riedenej zmesi a podľa potreby pomocou predlžovacieho stĺpa rovnomerne stočte na stenu, začnite na jednej strane a pracujte vo vertikálnych riadkoch so šírkou dvoch stôp. Je to náročná a chaotická práca - valec bude ťažký a zmes odkapáva všade. Naneste dostatok zmesi, aby ste štedro zakryli existujúcu textúru.
  • Poznámka: V tomto bode je dobré najať pomocníka - jeden z vás môže hodiť zmes na stenu a druhý môže hladký povrch, ako je to opísané v ďalšom kroku.
 7. Vlhkú textúru vyhlaďte 10-palcovým nožom na sádrokartónové dosky, počínajúc spodnou časťou steny a ľahkým ťahaním nahor.
  Prebytočná zmes sa bude na vašom noži hromadiť, takže je dobré držať pásku s lepiacou páskou v druhej ruke a prebytok zoškrabať do panvice. Skimming je naučená technika a budete rozvíjať pohyby rúk, ktoré pre vás budú pracovať najlepšie.
 8. Udržujte mokrý okraj.
  Rovnako ako pri maľovaní získate lepšie výsledky tým, že nenecháte jeden riadok zmesi vyschnúť pred tým, ako preveziete ďalší riadok. Sadrokartónová zmes má tendenciu tvrdnúť a tuhnúť, ak suché kúsky zmesi prichádzajú do styku s vlhkou zmesou, takže pracujte rýchlo, nie viac ako dva metre, aby ste zabránili preskakovaniu vlhkej zmesi po už suchých oblastiach.
  • Poznámka: Nevypúšťajte nadbytočné množstvo zoškrabanej zmesi zo steny späť do vedra s čerstvou zmesou. Zlikvidujte ho v inej vedre a pri zbere používajte iba čerstvú zmes.
 9. Nechajte zmes úplne vyschnúť, od 24 do 48 hodín, a ak je to potrebné, naneste druhú odstredivú vrstvu.
  Čas zasychania sa bude líšiť v závislosti od vlhkosti v miestnosti. Na väčšine textúrovaných stien je druhý plášť zriedka potrebný, ale ak má vaša stena hlbokú štruktúru, ako sú údolia a vrcholy textúry štetcov, môže sa na pokrytie úplne použiť druhý povlak. Ak nanášate druhú vrstvu, medzi vrstvami piesok nepremiešajte.
 10. Dokončenú stenu obrúste hladkou špongiou na brúsenie sadrokartónu.
  Použite mierny tlak a piesok v kruhoch. Nepoužívajte brúsnu podložku na sadrokartónové dosky, pretože povrch je teraz zložený zo 100% sadrokartónu a okraje brúsnej doštičky sú pravdepodobne vyblednuté a zanechávajú stopy, ktoré budú viditeľné pod farbou. Pri osvetľovaní steny používajte jasné pracovné svetlá.