Kuchyňa

Vyriešený! Ako osviežiť páchnuce chladničky


Otázka: Zakaždým, keď otvorím chladničku, dostanem kňučanie, ktoré nedokážem identifikovať. Už som vyčistil všetky staré zvyšky, ale tento nejasný nepríjemný zápach zostáva. Čo môžem urobiť?

A: Identifikácia, zneškodnenie a následná úprava čerstvých vôní chladničky vyžaduje detektívnu prácu. Príčina týchto zápachov je jednoduchá: baktérie. Tieto mikróby prospievajú organickým látkam a vlhkosti, ktoré sú bohaté na chladničku a mrazničku. Chladenie spomaľuje bakteriálny rast a súvisí s kazom potravín, ale jedlo sa v priebehu času stále rozkladá a stáva sa živnou pôdou pre baktérie prenášané vzduchom, kvasinky a plesne. Podniknutie krokov na zníženie rastu baktérií a po riadnom čistení môže vymazať minulý zápach a minimalizovať budúce vône.

Vyprázdnite chladničku, aby ste si dobre prečítali jej obsah.

Pre pretrvávajúci zápach budete musieť dôkladne vyčistiť potenciálne baktérie naložené potraviny. Najskôr vypnite chladničku jej odpojením alebo vyklopením spínača na ističi alebo poistkovej skrinke. Môžete tiež zmeniť teplotu na najteplejšie nastavenie, takže chladnička nebude v prevádzke, keď sa čistíte.


Vykonajte kontrolu vône kvôli čerstvosti.

Začnite hľadaním zvyškov s podozrivým zvyškom, varením jedla, mlieka, morských plodov, mäsa a plesnivých alebo prezretých plodov, ktoré sa skrývajú v zásuvkách s chrumkavejším povrchom - pri hľadaní toho, čo kompostovať alebo premiešať.

Na usmernenie likvidácie potravín by ste mohli použiť dátumy predaja alebo spotreby, ale viete, že neexistujú žiadne federálne nariadenia týkajúce sa označovania dátumu - namiesto toho spoločnosti robia vlastné testy a robia čo najlepšie na základe najvyššej kvality a chuti potravín. Zrná, sušené fazule a konzervované potraviny môžu vydržať aj po dátume exspirácie, to isté nemusí platiť pre mliečne výrobky a vajcia. Ako vodítko používajte nos a oči. Kyslosť, štipľavý zápach, zmeny v štruktúre a viditeľná pleseň sú príznaky kazenia. Ak si nie ste istí, požiadajte člena rodiny alebo priateľa o druhý názor.

Aby ste zabránili budúcemu zápachu, používajte na skladovanie potravín radšej sklenené obaly ako plastové a vždy skontrolujte, či sú správne zapečatené.


Vnútornú časť chladničky dôkladne očistite jedlou sódou alebo, v zlých prípadoch, bieliacim roztokom.

Na páchnucu chladničku nemôžete použiť iba akýkoľvek druh čistiaceho prostriedku. Pokrmové mydlo má často vôňu, ktorá skôr maskuje ako eliminuje zápach potravín. Vonné čistiace spreje môžu tiež ovplyvniť chuť a vôňu jedla. Najlepším riešením je držať sa s jedlou sódou absorbujúcou zápach alebo s bieliacim roztokom ničiacim baktérie.

  • Pri čistení chladničky zvyčajne utrite všetky zvyšky alebo drobky vlhkou handrou alebo papierovou utierkou. Potom zmiešajte jeden kvart horúcej vody s dvoma polievkovými lyžicami jedlej sódy a špongiu dajte do všetkých políc, zásuviek, stien chladničky a tesnení dverí. Spečené zvyšky ošetrite pastou na sódu na pečenie a po niekoľkých hodinách nastaveného času vyčistite starú zubnú kefku. Nakoniec utrite celú chladničku čerstvou vodou a čistou špongiou, aby ste odstránili všetku sódu do pečiva, potom ju osušte čistou handrou.
  • Ak ste mali dlhý výpadok energie alebo cítite potrebu zbaviť klíčkov, zamiešajte jednu polievkovú lyžicu bielidla do galónu teplej vody a pomocou tohto bieliaceho roztoku utrite všetky povrchy chladničky. Opláchnite povrchy čistou vodou a čistou vlhkou špongiou. Potom ich osušte handrou alebo čistou utierkou.

Skontrolujte a vyčistite aj mrazničku, aby ste odstránili nepríjemný zápach.

V mrazničke často nalepíme zvyšky, ktoré nebudeme jesť ihneď. Ak je však teplota príliš nízka alebo ak bolo jedlo skladované príliš dlho, tieto predmety môžu zhromažďovať popáleniny mrazničky a ľad môže absorbovať pachy z mrazničky aj chladničky. Všetky ľadové predmety, ktoré vyzerajú nejasne, zahadzujte ľadovými kryštálmi. Po vyčistení starého jedla skontrolujte, či nie sú vetracie otvory v chladničke, aby bol zabezpečený dobrý prietok vzduchu. Potom vyčistite podnos na ľad a zariadenie na výrobu ľadu (dve prostredia bohaté na vlhkosť, ktoré si baktérie môžu vytvoriť aj doma) podľa týchto krokov:

  1. Pred čistením mrazničku vypnite.
  2. Vyberte nádobu na ľad a hodte starý ľad do umývadla naplneného buď teplou mydlovou vodou alebo 50/50 roztokom vody a bieleho octu. Dôkladne utrite nádobu na ľad čistou handrou a potom všetok roztok opláchnite čistou vodou a osušte uterákom. Ak je váš kôš na ľad vhodný do umývačky riadu, umyte ho v dezinfekčnom cykle, aby ste ho úplne vyčistili.
  3. Nakoniec dezinfikujte výrobník ľadu zmesou jednej lyžice bielidla a jedného galónu vody. Špongiou dajte do vnútra mrazničky aj do nádoby na ľad zriedeným bieliacim roztokom. Všetko bielidlo opláchnite špongiou navlhčenou čerstvou vodou.

Na 30 minút vyfúknite vonnú chladničku.

Pretože je to uzavretý a pevne uzavretý priestor, zápach sa zachytí a nasiakne do stien a políc. Po vyčistení všetkého jedla a zhnitého ľadu z chladničky a mrazničky dajte jednotke čas na to, aby vytekala. Po odpojení chladničky odložte dvere a nechajte prúdiť vzduch najmenej pol hodiny.

Tip: Nenechávajte potraviny podliehajúce skaze pri izbovej teplote dlhšie ako jednu až dve hodiny. Namiesto toho preneste viac chúlostivých potravín a mrazeného tovaru do prenosného chladiča, kým chladnička chladí.

Vyčistite cievky kondenzátora chladničky.

Keď sa chladiaci mechanizmus chladničky zapráši, je časom menej účinný a môže dokonca vydávať zápach horenia. Našťastie čistenie cievok chladničky je také jednoduché ako poznať ich umiestnenie a spôsob, ako k nim získať prístup. Najskôr odpojte chladničku (časom by sa táto úloha mohla časovo zhodovať s hĺbkovým čistením). Ak sú cievky umiestnené pod chladničkou, vyberte prednú mriežku; ak sú za vašou chladničkou, odklopte chladničku od steny pre ľahší prístup. Potom pomocou kefy na čistenie cievok (dostupné na Amazone za 14,20 USD) odstráňte všetok prach a častice jedla, ktoré nájdete, a všetok uvoľnený prach vysajte. Vymeňte mriežku alebo vráťte chladničku späť na svoje miesto.

Deodorizácia prirodzene.

Najobľúbenejšou metódou dezodorizácie chladničky je otvorená škatuľka sódy na pečenie umiestnená na polici. Aj keď určite môžete použiť sódu na pečenie, existujú aj ďalšie položky, ktoré prirodzene absorbujú zápach:

  • čerstvá káva
  • aktívne uhlie
  • pol palca hromady necentrovaného steliva pre mačiatka
  • pokrčené noviny (tip: hodený papier po dni alebo dvoch)

Ak chcete parfumovať chladničku po absorbovaní zápachu, namočte bavlnenú podložku do vanilkového extraktu. Vložte podložku nasiaknutú vanilkou na plytkú misku do chladničky na 24 hodín a potom ju vyberte.

Alebo si zapíšte komerčný čistič a absorbér zápachu v chladničke.

Ak chcete dosiahnuť dobré čistenie povrchu, zakúpte netoxický sprej do chladničky, napríklad Traeger All-Natural Cleaner (k dispozícii na domácom sklade za 14,99 dolárov). Postupujte podľa vyššie uvedených tipov na čistenie a potom striekajte vnútro chladničky týmto čistiacim prostriedkom, utrite povrchy papierovými utierkami alebo čistou handrou.

Môžete si kúpiť aj dezodoranty špecifické pre chladničky. Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na škatuľu na sódu s jedlom, umiestnite jeden zo zápachu dezodorátora Arm & Hammer do zápachu Busterz (k dispozícii v domácom depe v 3 baleniach za 5,01 dolárov) na zadnú stranu chladničky. Alebo zvážte vyzdvihnutie kockov s chladničkou (k dispozícii na Amazone za 6,24 dolárov), ktoré obsahujú aktívne uhlie. Na rozdiel od priemerných brikiet z dreveného uhlia sú tieto kocky navrhnuté tak, aby neobsahovali prach a vydržali až šesť mesiacov so zaručenou bezpečnosťou potravín.

Nastavte svoju chladničku na 40 ° Fahrenheita.

Zničenie potravín môžete znížiť udržiavaním chladničky na ideálnej teplote 40 stupňov Fahrenheita (nízka, ale nie dosť nízka na to, aby zamrzla tekutina a vznikla) ​​a vždy, keď sa vrátite domov, odložte svoje rýchlo sa kaziace výrobky.