Ako na to a rýchle tipy

Pri čistení nikdy nekombinujte bielidlo a ocot - tu je dôvod


Hromadné nečistoty, špina, pleseň a plesne si vyžadujú silné čistiace prostriedky pre domácnosť. A je pravdepodobné, že máte dve najúčinnejšie bielidlá a ocot v čistiacej skrinke. Tieto čistiace prostriedky, ktoré sa používajú samostatne, sú bezpečné a účinné v kuchyni, kúpeľni aj mimo nej. Kombinujú sa však zámerne alebo náhodne a vytvárajú toxický, potenciálne smrteľný produkt. Pokračujte v čítaní faktov o tom, čo sa stane, keď zmiešate bielidlo a ocot a ako vám správne používanie týchto čistiacich prostriedkov môže pomôcť vyhnúť sa nebezpečnej, až príliš častej chybe.

Chlórové bielidlo je užitočné pre jeho dezinfekčné a zjasňujúce vlastnosti, zatiaľ čo ocot je známy svojimi dezinfekčnými, odstraňovačmi škvŕn a dezodorizáciou. Niet divu, že ľudia by ich mohli zmiešať v nádeji, že vytvoria silný univerzálny čistiaci prostriedok - len aby sa dostali oveľa viac, ako vyjednali, a nič z toho nie je dobré.

Účinnou látkou v chlórovom bielidle je alkalická (a.k.a zásaditá) chemická zlúčenina chlórnan sodný. Keď sa práškové alebo tekuté chlórové bielidlo zmieša s kyselinou, v tomto prípade sa ocot (kyselina octová) - chlórnan sodný zmení na kyselinu chlórnanovú, ktorá emituje plynný chlór do okolitého vzduchu. Plynný chlór je vysoko toxický - natoľko, že počas prvej svetovej vojny sa jeho silný variant použil pri vykopávkach na vyradenie spojeneckých vojsk. Plyn vydáva extrémne štipľavý zápach, a hoci vo veľkých objemoch vyzerá žlto-zelená, v malom množstve je neviditeľný.

Vystavenie plynnému chlóru môže spôsobiť tieto príznaky:

 • Pálenie, začervenanie alebo pľuzgiere.
 • Pálenie v očiach, nose a krku horí
 • Tesnosť hrudníka
 • Ťažké dýchanie
 • Nevoľnosť a zvracanie
 • Dlhodobá expozícia môže viesť k pľúcnym edémom (t. J. Hromadeniu tekutín v pľúcach), čo môže byť fatálne.

Všeobecne je úroveň expozície plynu a závažnosť symptómov najvyššia, keď sa bielidlo s plnou silou (t.j. nezriedené) zmieša s octom. Riziko vystavenia plynnému chlóru však pretrváva, keď sa vo vode zriedené bielidlo zmieša s octom.

Ak sa domnievate, že ste boli vystavený plynnému chlóru, CDC vám odporúča opustiť oblasť expozície, odstrániť exponovaný odev, dôkladne umyť kožu mydlom a vodou a vyhľadať lekársku pomoc.


Aj keď zámerne nekombinujete bielidlo a ocot, môžu sa vyskytnúť prípady, keď by ste mohli náhodne zmiešať čistiace prostriedky počas každodenných domácich prác. Tu je niekoľko rád, ako udržať tieto dva silné čistiace prostriedky v niektorých najbežnejších situáciách, keď sa to môže stať.

 1. V jednom umývacom cykle používajte ocot alebo bielidlo - nikdy oboje.
  Na odstránenie tvrdých škvŕn alebo rozjasnenie bielych tkanín niektorí ľudia predpripravujú umývateľné predmety v octe a potom hodia pol šálky bielidla do oddeľovača bielizne v práčke. Ale zmes octu v odevoch a bielidla vo vode na pranie môže emitovať plynný chlór do zariadenia a pri odstraňovaní bielizne by ste riskovali expozíciu.
 2. Najskôr vyčistite a vysušte vnútorné komponenty kávovaru a potom pokračujte v čistení vonkajšej strany jednotky.
  Majitelia domov, ktorí používajú rovnaké diely octu a vody na spláchnutie vnútrajšku kávovaru a roztoku jedného čajového lyžičky bielidla a pol galónu vody na čistenie vonkajšej strany zariadenia, by sa mali snažiť nemiešať bielidlo. a ocot.
 3. Pred použitím octu počas prípravy jedla dôkladne umyte a vysušte doštičky.
  Ohrození sú domáci kuchári, ktorí dezinfikujú svoje rezné doštičky pomocou jedného čajového lyžičky bielidla a pol galónu vody a potom sú pri príprave jedla vystavení ocotu.
 4. Pri príprave dezinfekčného prostriedku v kúpeľni vždy naplňte fľašu s rozprašovačom najprv do polovice vodou a druhú polovicu naplňte buď bielidlo alebo ocot.
  Postupy odstraňovania plesní pre domácich majstrov často vyžadujú postrek do vaní alebo sprchovacích kútov s rovnakým dielom vody a buď bielidlo alebo ocot ako posledný krok na odstránenie baktérií a zabránenie rastu nových plesní. V tej istej fľaši je až také ľahké skĺznuť a kombinovať ocot s bielidlom. Vždy najskôr naplňte vodou, aby ste zaistili, že nemáte miesto na pridanie dvoch silných čistiacich prostriedkov dohromady.
 5. Označte všetky nádoby, ktoré obsahujú bielidlo alebo ocot, a udržujte ich (a všetky čistiace prostriedky) mimo dosahu detí.
  Pri doplňovaní neoznačených fliaš s čistiacim prostriedkom do zásobníka môžete neúmyselne pridať ocot do fľaše, ktorá už obsahuje malé množstvo bielidla alebo naopak.

Silne zašpinené povrchy môžu mať úžitok z aplikácie v octe po aplikácii bielidla alebo naopak. Ak chcete bielidlo a ocot používať samostatne, jeden po druhom, úplne opláchnite prvý čistič z povrchu vodou a pred nanesením druhého ho osušte, aby ste zabránili zmiešaniu a vypusteniu plynného chlóru.

Zvážte napríklad špinavé dlaždice alebo sprchové steny. Možno budete chcieť použiť roztok rovnakých dielov chlórového bielidla a vody, aby ste odstránili pleseň z malty a dezinfikovali dlaždice roztokom polovice šálky octu a jedného galónu vody. V tomto scenári spárujte škárovaciu hmotu najskôr bieliacim roztokom, prepláchnite ju čistou vodou, až kým nezostane jeden z bieliacich roztokov, škárovaciu hmotu utierame uterákmi alebo úplne na vzduchu a do dlaždíc naneste roztok octu.