Ako na to a rýchle tipy

Vyriešený! Kedy, prečo a ako správne používať pilotné diery


Otázka: Viem, že je dobré predvŕtať pred pribitím alebo zoskrutkovaním dvoch kusov dreva spolu, ale nemôžem sa zdať, že sa táto technika dostane na vrchol. Máte nejaké tipy?

A: Áno, vytvorenie toho, čo sa nazýva „pilotné diery“, pomôže zabrániť rozštiepeniu alebo prasknutiu vašich dosiek z dreva alebo MDF, keď prechádzate klincom alebo skrutkujete cez ne. Malé otvory tiež znamenajú, že pri zatĺkaní alebo skrutkovaní do tvrdého dreva, ako je javor a dub, budete používať menšiu silu a počas vkladania zabránite tomu, aby sa spojovací prvok ohýbal alebo naklonil mimo línie. Nakoniec, aj keď začatie s pilotnými otvormi znamená, že budete dvakrát množstvo vŕtania, v skutočnosti vynahradíte viac času na prípravu odstránením problémov, ktoré by mohli spomaliť alebo zastaviť projekt.

Vzhľadom na ich užitočnosť v celom rade projektov je inteligentné študovať správny spôsob, ako vyvŕtať pilotné diery. S nasledujúcimi kľúčovými tipmi a praktikami by sa váš ďalší projekt mal ľahko spojiť.

Skôr ako začnete, označte škvrnu ceruzkou alebo páskou.

Ako sa hovorí staré príslovie: „Zmerajte dvakrát, odrežte jedenkrát.“ Tento vzťah sa môže vzťahovať aj na vŕtanie otvorov pre pilotov: Predtým, ako sa dotknete vrtáka do dreva, urobte si čas a dôkladne zmerajte a označte miesto, do ktorého patrí. (Nepokúšajte sa jednoducho očné gule alebo zmerať a spoliehať sa na prst označiť správne miesto - niektorá z týchto metód je pravdepodobné, že vás nesprávne zarovnané.)

Označte miesto ceruzkou. Alebo ešte lepšie, vytvorte „X“ s maliarskou páskou nad miestom pre váš klinec alebo skrutku. Pás vystuží drevo a poskytne dodatočnú ochranu proti možnému praskaniu.


Vytvorte zarážku, ktorú váš vrták dokáže uchopiť.

Akonáhle ste určili, kam bude pilotná diera ísť, použite špičku nechtu alebo awl a vytvorte na mieste mierny zárez. Takto zabránite vykĺznutiu vášho vrtáka z miesta, keď začnete vŕtať.

Vyberte vrták so správnou veľkosťou.

Kľúčom k vŕtaniu dobrého pilotného otvoru - jedného, ​​ktorý je dostatočne široký na to, aby ste vložili zips ľahko, ale nie natoľko široký, aby sa krútil - sa vyberie vrták správnej veľkosti. Ako všeobecné pravidlo:

  • Ak vytvárate pilotný otvor pre klinec, pravý vrták je o niečo menší ako driek klinca.
  • Ak vytvárate vodiaci otvor pre skrutku, vrták by mal mať rovnakú veľkosť ako telo skrutky bez závitov.

Aj keď existujú grafy znázorňujúce vrtáky s vhodnou veľkosťou pre rôzne veľkosti skrutiek, môžete to urobiť bez porovnávania vrtákov so skrutkami, až kým nenájdete tú, ktorá sa zhoduje. Aby bola práca ľahšia, podržte skrutku v dobrom svetle. Pravý vrták zakrýva telo skrutky, ale nie jej závity. Ak nemáte presnú zhodu, choďte s vrtákom, ktorý je o niečo menší ako telo skrutky.

Upínajte drevené dosky, aby ste ich upevnili.

Ak chcete zabrániť tomu, aby sa horná doska v priebehu vŕtania skĺzla alebo posúvalala tak slabo, môžete ich zovrieť alebo dokonca stlačiť kúsok lepidla na drevo medzi dvoma doskami (bonus: posilňuje sa tým spoj) a potom svorku. Tento dodatočný nástroj necháva obe ruky voľné, aby ste sa uistili, že vaša vŕtačka je úplne kolmá na drevo.

Udržujte vrták kolmo a pomaly vyvŕtajte otvor pre pilota.

Pred vŕtaním do dreva si nasaďte ochranné okuliare, aby ste neboli podráždení pilinami, ktoré letí z pilotnej diery. Potom vložte špičku vŕtačky do zahĺbenia, ktoré ste vytvorili predtým, a držte vrták tak, aby bol vrták kolmý na drevo. Začnite s vŕtačkou nastavenou na nízku rýchlosť. Ak máte istotu, že môžete vŕtačku ovládať, mierne zrýchlite; inak zostaňte na nízkej rýchlosti.


Vedieť, kedy prestať.

Vŕtajte, až kým nebude vodiaca diera rovnaká hĺbka ako dĺžka vašej skrutky alebo klinca. Veľa skúsených do-it-yourselfers môže očné hĺbky, ale ak ešte nie ste tak skúsení, môžete použiť hĺbkovú vŕtačku na označenie vhodnej hĺbky. V štipku môžete dokonca použiť kúsok pásky alebo krútiaci pásik na označenie dĺžky skrutky na vrtáku. Akonáhle narazíte na správnu hĺbku, pomaly vyvŕtajte vrták z diery, pričom vrták udržujte kolmo na drevo. Teraz môžete pokračovať a nainštalovať nechty alebo skrutky.

Dosiahnite drsný pilotný otvor bez elektrického vŕtania.

Kým vŕtačka / skrutkovač umožňuje rýchlu prácu s vŕtaním otvorov pre pilotov a vkladaním skrutiek, nie každý má jednu po ruke. V štipku môžete ešte urobiť otvor pre pilota výberom klinca, ktorý má rovnakú veľkosť ako telo vašej skrutky, a potom ho opatrne zatĺkajte priamo do dreva do vhodnej hĺbky a potom ho vytiahnite späť. Potom pomocou manuálneho alebo elektrického skrutkovača dokončite zvyšok projektu.