Podlahy a schody

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred výberom a inštaláciou mramorovej podlahy


Krásna mramorová podlaha začala svoju cestu do našich domovov ako vápenec. Milióny rokov intenzívneho tepla a tlaku metamorfózy vytvorili hustý pestrofarebný kameň, ktorý sa dá vyleštiť do vysokého lesku. Mramor sa teraz ťaží na celom svete a je vysoko cenený ako prírodný produkt pre dosky a podlahy. Leštený mramor odráža svetlo, aby miestnosti vyzerali priestrannejšie a zároveň dotyk elegancie.

Aj napriek tomu je tento mramor odolný a ľahko udržiavateľný. Zistíte, že je často inštalovaný vo „mokrých“ prostrediach, ako sú kuchyne a kúpeľne, kde je možné časté postriekanie vodou jednoducho utrieť bez toho, aby došlo k poškodeniu. Ak teda uvažujete o začlenení tejto úžasnej podlahy do vášho domáceho dizajnu, prečítajte si ďalej, aby ste sa dozvedeli, aké typy mramoru sú k dispozícii, ako si vybrať ten najlepší pre váš rozpočet, a získať tipy pre domácich majstrov, ak by ste sa rozhodli sami vyriešiť inštaláciu.


Mramorové podlahové dlaždice majú rôzne farby a vzory povrchov. Kontrastné farebné línie prechádzajúce povrchom sú známe ako žilkovanie, ktoré môže byť ťažké a výrazné alebo jemné a sotva viditeľné. Aj keď existuje viac ako sto druhov mramoru, existujú tri hlavné kategórie, z ktorých každá je určená podľa vzhľadu.

 • Carrara: Tento populárny biely mramor sa používal pred storočiami v starovekom Grécku a Ríme, objavoval sa v mohutných stĺpoch a prepracovaných sochách. Dnes sa mramorové podlahové dlaždice Carrara nachádzajú v obmedzených odtieňoch, od svetlo až po teplú bielu a jeho povrchové vlastnosti sú stredne až svetlo šedo žilkované.
 • Calacatta: Biely mramor podobný Carrare je Calacatta bližšie k čistej bielej farbe a má tmavošedú žilku, ktorá vytvára kontrastný vzhľad.
 • breccia: Ak chcete získať viac farby a tepla v mramorovej podlahe, zvážte Breccia mramor, ktorý je dodávaný v rade hlbších odtieňov, vrátane teplého zlata, opálenia, tmavohnedej farby a červenej. Tmavo šedá a čierna žilka v brušnom mramore má tendenciu sa objavovať v ozdobených krúživkách a často obsahuje dokonale okrúhle obrysy, ktoré sa podobajú bublinám uviaznutým pod povrchom.

Vyššie uvedené typy mramoru môžu byť upravené na vysoký lesk alebo matný vzhľad v závislosti od toho, čo je pre dané miesto najvhodnejšie.

 • Leštený mramor: Najpopulárnejšou možnosťou mramorových podláh je vysoko lesklý vzhľad, ktorý sa dosiahne brúsením povrchu strojom na leštenie kameňa. Leštenie vynára žilku z mramoru a dodáva podlahe žiarivý luxusný vzhľad. Pri správnej údržbe (pozri nižšie) si leštený mramor udrží reflexný povrch po mnoho rokov.
 • Honovaný mramor: Tento druh povrchovej úpravy je iba mierne leštený, stačí na vytvorenie hladkého hladkého povrchu, ale nie na vytvorenie lesku. Honovaný mramor ponúka trvanlivý povrch s jemným matným povrchom, z ktorých niektorí považujú viac za zem ako bleskovo leštený mramor.

Mramorové podlahy sa dodávajú v obkladoch rôznych veľkostí, od malých štvorcov s rozmermi 2 až 2 palce po veľké dosky s rozmermi 6 až 8 stôp. Na obytné účely sú mramorové dlaždice zriedka väčšie ako 2 stopy na 2 stopy, pretože väčšie dosky, ktoré sú veľmi ťažké, si vyžadujú špeciálnu inštaláciu. Veľké dosky sa zvyčajne nachádzajú iba v komerčných a verejných budovách. Hrúbka dlaždíc sa pohybuje od ¼ palca po ¾ palca pre obytné dlaždice, zatiaľ čo komerčná mramorová doska môže byť hrubá až 2 palce.

Kvalita sa tiež líši v závislosti od dizajnu povrchu a hustoty. Aj keď neexistuje žiadny priemyselný štandard, niekoľko faktorov vás môže upozorniť na kvalitu dlaždíc.

 • Sieťované dlaždice sú namontované na podložke zo sklenených vlákien. Väčšinou ide o mramorové dlaždice dolného konca, ktoré sú často menej husté a náchylnejšie k poškriabaniu alebo zlomeniu. Dlaždice so sieťkou sú vhodné pre miestnosti s nízkou prevádzkou, ako sú kúpeľne, ale sú menej žiaduce v oblastiach s vysokou premávkou, kde sa môžu rýchlejšie prejavovať známky opotrebenia.
 • Dlaždice nižšej kvality môžu obsahovať vyplnené oblasti. Keď sa pozriete priamo na dlaždicu, nemusíte si všimnúť žiadny rozdiel, ale ak ju otočíte v uhle 45 stupňov, môžete si všimnúť nepravidelné matné škvrny, ktoré naznačujú, že diery na povrchu dlaždíc boli vyplnené živicovou zlúčeninou. , V priebehu času môžu vyplnené oblasti fungovať uvoľnene a ponechať na povrchu otvory, ktoré si vyžadujú oprava.
 • Mramorové dlaždice s hlbokými trhlinami sú vystavené väčšiemu riziku prasknutia pod tlakom ťažkého nábytku alebo zariadení. Keď sa snažíte zistiť kvalitu mramorovej dlaždice, otočte ju a skontrolujte zadnú stranu - ak je na prednej aj zadnej strane viditeľná prasklina, dlaždica môže prasknúť, je na ňu položená niečo ťažké.

Bohužiaľ, faktor sklzu spôsobuje, že leštený mramor nie je vhodný v domovoch so staršími obyvateľmi, ktorým hrozí pád. Ak chcete znížiť faktor sklzu z lešteného mramoru, zvážte použitie kobercov s viacerými plochami s protišmykovou podložkou alebo naneste na povrch podlahy nekĺzavý výrobok, ako je napríklad poľská úprava podlahy Grip podlahou SlipDoctors (dostupná od Amazonu). Protišmykové výrobky sú určené na zvýšenie priľnavosti podlahy bez zníženia jej lesku. Brúsené mramorové podlahy sú prirodzene menej klzké ako leštené mramorové podlahy.

Veľké množstvo pracovnej sily sa venuje ťažbe a dokončovaniu mramorových dlaždíc, takže aj spodný mramor je drahá voľba podlahy. Najdrahšie dlaždice začínajú okolo 5 dolárov za štvorcový stopu a dlaždice vyššej triedy môžu bežať od 10 do 40 dolárov za štvorcový stopa, v závislosti od hustoty a vzorcov žílenia (uprednostňuje sa jemná žilka pred ťažkou žilkovaním). Tiež, čím väčšia je dlaždica, tým sú drahšie náklady na štvorcový meter. Keramické a porcelánové dlaždice, v porovnaní, bežia iba 1 až 3 doláre na štvorcový stopa.

Profesionálna inštalácia môže pridať ďalšie 3 až 7 dolárov na štvorcový stopa, v závislosti od rýchlosti práce vo vašej oblasti a toho, či sú potrebné ďalšie práce. Medzi faktory, ktoré by mohli zvýšiť vaše inštalačné náklady, patria:

 • Odstránenie a likvidácia existujúcej podlahy.
 • Špecializovaná inštalácia, ako napríklad začlenenie dekoratívnych motívov dlaždíc alebo okrajov.
 • Potreba posilniť existujúci podklad. Mramorové dlaždice sú ťažké a ak existujúci podklad nie je štrukturálne dostatočný, bude potrebné ho pred inštaláciou vystužiť.

Rovnako ako v prípade keramických a porcelánových obkladačiek, majitelia domov, ktorí sú oboznámení so základnými postupmi kladenia obkladačiek, môžu ušetriť veľa peňazí inštaláciou vlastných mramorových podláh. Ak ste nikdy nepokladali dlaždice, bude lepšie, ak budete pracovať s profesionálnym nastavovačom dlaždíc. Ak sa rozhodnete DIY projekt, majte na pamäti nasledujúce tipy:

 • Podklad musí byť dokonale rovný, bez škvŕn alebo hrbolkov, ktoré by mohli interferovať s dlaždicami. Ak podlaha nie je rovná, môžete použiť samonivelačnú hmotu na vyplnenie špiny a vyhladenie povrchu.
 • Mramorové dlaždice by sa mali inštalovať na podkladovú vrstvu z cementovej dosky, ktorá odoláva poškodeniu vlhkosti. Bežné podlahové preglejky nie sú vhodné na inštaláciu dlaždíc.
 • Mramorové dlaždice sa dajú do seba pevne spojiť, aby sa dosiahol veľmi hladký vzhľad, alebo si môžete vybrať, či ich chcete nainštalovať s medzerami medzi dlaždicami, a potom vyplniť škáry škárou. Ak pôjdete cestou injektážnej malty, uistite sa, že ste použili nepiesanú škárovaciu škárovaciu hmotu, pretože pieskovaná škárovačka môže poškriabať povrch
  mramoru počas inštalácie.

Zatiaľ čo mramor je odolná podlaha, vyžaduje si trochu osobitnej starostlivosti, aby si udržala svoju krásu.