Kuchyňa

Must-Dos (a 4 definitívne vzorky) pri čistení rúry


Avid domáci kuchári dali svoje rúry na overdrive nielen počas prázdnin, ale počas celého roka. To, čo na jedálenskom stole nepristane, sa často navíja v komore rúry - na stenách rúry, streche, podlahe, stojanoch alebo na skle - ako striekance potravín alebo zvyšky. Ak budú zanedbané, zostanú suché a stvrdnú až do bodu, ktorý sa dá utrieť mydlovou handrou. Hĺbkové čistenie rúry sa potom stáva nevyhnutnou prácou najmenej každé tri až šesť mesiacov, aby nedošlo k spáleniu jedla, čo by mohlo mať negatívny vplyv na chuť vášho jedla alebo, čo je horšie, vznietiť sa pri ďalšom použití. Ale predtým, ako vezmete handru a najbližší čistiaci prostriedok po ruke do špinavej rúry, preštudujte si správny a nesprávny prístup k tomu, aby ste svoju rúru nepoškodili.

Prečítajte si príručku rúry, aby ste zistili, ktoré komponenty sú bezpečné na čistenie a ktorým sa treba vyhnúť, aby ste predišli nesprávnemu fungovaniu rúry. Spravidla vyhýbajte vykurovacím prvkom na streche a podlahe rúry; čistenie by mohlo poškriabať prvok alebo, ak je ešte teplé, môže spôsobiť iskru alebo plameň. Podobne dbajte na to, aby ste vyčistili pružné tesnenie rúry (umiestnené na vnútornej strane dvierok rúry), aby nedošlo k poškodeniu tesnenia rúry, ktoré by zabránilo úniku tepla z rúry.

Ak si radšej kúpite ako čistič rúry, prečítajte si príručku rúry a identifikujte kompatibilné komerčné výrobky. Čistiace prostriedky na báze chemikálií sú bezpečné na použitie v niektorých konvenčných peciach, ale nie v samočistiacich peciach, kde by mohli korodovať špeciálny smaltovaný povlak. Čistiace prostriedky na pece, ktoré boli zakúpené v obchode, vyrobené z netoxických, biologicky rozložiteľných zložiek (napr. Carbona Biodegradable Oven Cleaner, ktorý je k dispozícii na Amazone), predstavujú bezpečnejšiu, ekologickejšiu alternatívu k toxickejším chemicky čisteným čistiacim prostriedkom.

Domáce čistiace prostriedky pre rúry zmiešané zo spížových sponiek predstavujú voľnú, prirodzenú (a nepoškodzujúcu rúru) možnosť čistenia pre majiteľov domov, ktorí sú oddaní kuchyni bez chemikálií. Pripravte čistiaci prostriedok, ktorý je najvhodnejší pre komponenty rúry, ktoré je potrebné vyčistiť:

  • Stojany na rúry: Popadnite škatuľu sódy na pečenie (stačí, aby ste na stojany posypali vrstvu ôsmich palcov) a fľašu s rozprašovačom naplnenú bielym octom; nekombinujte ich, kým nebudete pripravení na čistenie.
  • Steny rúry, strecha, podlaha a okenné sklo rúry: Pomocou lyžice skombinujte dva šálky jedlej sódy, tri štvrtiny šálky vody a ak je to potrebné pre vôňu, osem až 16 kvapiek éterického oleja do roztierateľnej pasty vo veľkej mise.

Pred čistením rúry ju vypnite a úplne vychladnite, aby ste sa počas čistenia nespálili. Z rúry vyberte všetky panvice, hrnce a stojany na rúry, aby ste počas čistenia mali ľahký prístup na strechu, podlahu a steny jednotky. Podobne odstráňte z komory rúry všetky voľné zvyšky potravín alebo veľké kúsky zvyškov potravín jemným zoškrabaním špachtľou.

Pred čistením ušetrite lakťový lak nanesením čistiaceho prostriedku na domácich majstrov pred každým čistením a nechajte ho určitý čas nasiaknuť. Ak tak urobíte, uvoľní sa špina a odstráni sa potreba silného čistenia v čase čistenia rúry. Pri nasadení rukavíc dodržiavajte režim predbežného namočenia vhodný pre zložku rúry, ktorú musíte vyčistiť:

  • Stojany na rúry: Položte stojany vedľa seba do prázdnej vane alebo veľkej kuchynskej drezy, posypte každý stojan vrstvou jedlej sódy s hrúbkou ôsmich palcov a potom opláchnite octom z rozprašovacej fľaše. Keď sóda na pečenie prestane peniť, naplňte nádobu alebo umývadlo dostatočným množstvom horúcej vody, aby ste ponorili stojany, a nechajte ich cez noc.
  • Steny rúry, strecha, podlaha: Použite rukavicu na rozloženie domáceho čističa rúry na všetky viditeľné vnútorné povrchy rúry, vyhnite sa tak iba vyhrievacím prvkom na streche a podlahe. Nechajte pastu na pečenie sódy sedieť v rúre šesť až osem hodín.
  • Sklo rúry na pečenie: Akýkoľvek zvyšok domáceho čističa rúry rovnomerne rozložte na sklo na vnútornej strane dvierok rúry. Počkajte 15 minút na zotrvanie.

Po predbežnom namočení každej súčasti rúry budete musieť použiť rôzne čistiace nástroje a pohyby stierania pre každú súčasť, aby ste ich dostali do čistoty. Začnite s povrchom, ktorý vyžadoval najmenšiu dobu namáčania (t. J. Sklo okna rúry), potom pokračujte k povrchom komory rúry a dokončite stojanmi, ktoré vyžadovali najdlhšie namáčanie.

  • Sklo rúry na pečenie: Pomocou vlhkej handričky z mikrovlákna jednosmerným pohybom utrite na sklo uvoľnený špina, aby ste nezanechali lesk bez pruhov. Ak chcete odstrániť zvyškovú sódu na pečenie, opláchnite sklo okna vodou a utrite dosucha.
  • Steny rúry, strecha, podlaha: Pomocou vlhkej špongie najprv utrite bočné steny rúry zhora nadol a potom opakujte tento pohyb na zadnej stene tak, aby popolček spadol na dno rúry. Stierku a potom dno komory utrite zozadu dopredu. Špongiu opláchnite čistou vodou a opakujte, kým nezostane žiadna sóda do pečiva, potom utrite dosucha.
  • Stojany na rúry: Vypustite vaňu a posúvajte sa kolmo na rošty každého stojana na rúru a vydrhnite každý stojan handrou, aby ste sa zbavili uvoľnených zvyškov. Pred vrátením do rúry opláchnite a osušte stojany.

Ak je vaša rúra vybavená samočistiacou funkciou, ktorá prepúšťa vysoké množstvo tepla alebo pary do vnútra rúry, aby sa uvoľnili zvyšky tvrdeného jedla, zvážte spustenie samočistiaceho cyklu namiesto manuálneho prania, keď je rúra silne znečistená. Nezabúdajte, že samočistiaci cyklus môže spôsobiť, že vaša rúra bude mimo prevádzky od pol hodiny do šiestich hodín, v závislosti od modelu, uvoľní páliace pachy alebo výpary do kuchyne alebo dokonca kráti tepelnú poistku alebo vyhorí. vykurovacie teleso, ak sa hromadí príliš veľa tepla. Takže chcete naplánovať samočistiace cykly dostatočne pred alebo po usporiadaní veľkých večerí a používať ich nie viac ako päťkrát do roka. Ak chcete túto funkciu používať, vykonajte samočistiaci cyklus podľa príručky rúry. Po ukončení cyklu utrite uvoľnené zvyšky z povrchov rúry vodou navlhčenou handrou.

Ak si počas pečenia alebo pečenia v rúre všimnete tekutinu alebo zvyšky jedla z hrnca alebo panvy v rozliatí rúry na prednú časť dna rúry, okamžite si dajte rúru bez prstov, otvorte dvierka rúry a posypte jedlou sódou. priamo nad rozliatím alebo pozostatkom, aby sa zabránilo fajčeniu.

Ak rozliatie nie je na prístupnom mieste rúry, alebo ak už vaša rúra fajčí v dôsledku horenia rozliatím, vypnite ho a nechajte ho úplne vychladnúť. Potom otvorte dvierka rúry, odstráňte všetok odpad z komory rúry pomocou klieští a zvyšky utrite špongiou navlhčenou mydlovou vodou.

Mnohí nič netušiaci majitelia domov lemujú spodnú časť rúry plechom z hliníkovej fólie, aby pomohli zachytiť rozliate jedlo a vyhnúť sa šikmej podlahe rúry. Pravda však je, že hliníková fólia môže odrážať teplo alebo blokovať teplo v elektrických aj plynových rúrach, čo vedie k nedostatočnému alebo nadmerne tepelne upravenému jedlu. Horšie je, že sa môže roztaviť na dno rúry a trvalo poškodiť rúru.

Ak chcete ušetriť úsilie pri čistení rúry, môžete položiť na podlahu rúry rohož rúry bez obsahu chemikálií vyrobenú zo sklenených vlákien alebo iných žiaruvzdorných materiálov (napr. Vložky do grilu Magic Magic, ktoré sú k dispozícii na Amazone). miesto. Tieto možnosti ponúkajú vyššiu tepelnú odolnosť ako fólia, čo z nich robí bezpečnejšiu alternatívu na ochranu podlahy pred rozliatím, pokiaľ ich umiestnite tak, aby sa nedotýkali vykurovacích prvkov.