Historické domy a ďalšie

Všetko, čo potrebujete vedieť o domoch Tudorovcov, potom a teraz


Ak ste vyrastali na americkom predmestí, pravdepodobne ste oboznámení s architektonickým štýlom Tudor, ktorého typizujú domy so štukovým exteriérom zvýrazneným tmavohnedou ozdobou a zakončeným strmou šikmou sedlovou strechou. Možno však nebudete vedieť, že tieto domy 20. storočia sú očarujúce, že sú to „falošné“ Tudorovia alebo Tudorovské revivaly, inšpirované drevenicami postavenými pred 400 až 500 rokmi, počas panovania Tudorovská dynastia v Anglicku.

V skutočnosti boli v Spojených štátoch približne v rokoch 1900 až 1940 postavené desiatky tisíc majestátnych domov tudorovského štýlu - okamžite rozoznateľných pre svoju veľkú veľkosť, strmé strechy a hrázděné exteriéry. Ich odlišné atribúty ich zaraďujú medzi najľahšie identifikovateľné. obytné štýly a, keďže boli postavené tak, aby vydržali, mnohé sú stále v okolí, čo má významný vplyv na naše komunity.

Ak hľadáte na kúpu jedného z týchto veľkých domov, ktoré sa trápia, alebo vás fascinujú architektonické vlastnosti, postupujte podľa nich. Doplníme vás o vzniku a vývoji domov Tudor a ponúkneme vám spoľahlivé rady o tom, čo sa týka vlastníctva a udržiavania jednej z týchto krás v starom svete.

Alebo skočte do niektorej z nasledujúcich sekcií:

 1. Starý anglický tudorovský štýl
 2. American Tudor: The Revival
 3. Ako spoznať dom Tudorovskej obnovy
 4. Menšie domy Tudorovcov
 5. Kde nájdete domy Tudorovcov
 6. Predtým, ako prerobíte tudorovský dom ...
 7. Tudorové prvky v novej výstavbe

Starý anglický tudorovský štýl

Pôvodný tudorovský štýl vznikol v Anglicku na konci 15. storočia a trval do začiatku 16. storočia, čo sa časovo zhodovalo s panovaním britských panovníkov (vrátane Henryho VIII.), Ktorí privítali z Tudorovho domu (kráľovské velšské pôvody).

Šľachta z tohto obdobia po stredoveku vybudovala pôsobivé domy z tehlového alebo kamenného panstva plné stoviek okien krídla a ozdobených komínových komínov, ako je to znázornené vyššie v dodatkoch z 15. storočia na hrade Hever. Medzitým si obyvatelia vyvinuli skromnejší architektonický štýl. Vtedy bol obyčajný vidiecky dom alebo statok najprv zarámovaný výhradne z dreva. Staviteľ potom medzi trámy vložil tkané tyčinky známe ako wattle. Použitím mazanca (zmes hliny, piesku a trusu) vyplnil medzery okolo prútia a utesnil stenu, aby vytvoril steny takmer také tvrdé ako betón. Akonáhle bola stena suchá, bol dážď často natieraný bielym vápnom a štruktúrne dreviny boli utesnené dechtom, aby boli chránené pred hnilobou. Táto stavebná technika, známa ako drevina, umožňovala viditeľnosť drevín zvnútra aj zvonka domu a vytvorila známe hnedo-biele exteriéry, ktoré dnes spájame s domami v tudorovskom štýle.

Vo variácii tohto spôsobu konštrukcie častejšie obyčajní obyvatelia často integrovali úseky tehly medzi drevami a pridané okná vyrobené z malých sklenených tabúľ držaných pohromade kovom alebo drevom.

Od 16. storočia sa krby s komínmi stali bežnými bytmi v obyčajných domoch a interiér sa tak stal komplexnejším. Namiesto spoliehania sa na jednu veľkú miestnosť s ústredným krbom na teplo a varenie, domy Tudor môžu mať teraz viac miestností, ktoré slúžia na rôzne účely, každá s vlastným krbom ako zdrojom tepla. Veľké krby často obsahovali inglenooks, kde ľudia mohli sedieť, aby sa udržali v teple. A teraz, keď sa dym mohol odvádzať cez komíny a nie cez dieru v streche, tieto štruktúry by mohli obsahovať druhé poschodia as nimi schodiská vyrobené z ručne vyrezávaných drevín. Tieto izby v horných poschodiach - zvyčajne posteľové komory - mali všeobecne stropy s odhalenými lúčmi.

Staroanglická architektúra Tudor obsahovala vysoké, viacvrstvové okná, štíhle stĺpy a týčiace sa veže a kamenné komíny, ktoré sa tiahli ďaleko nad strechou domu. Štýl bol veľkolepý a pôsobivý, ale zber obrovských drevín potrebných na vybudovanie rámu domu bol namáhavý a časovo náročný a do polovice 16. storočia sa pôvodný tudorovský štýl v Anglicku začal strácať.


American Tudor: The Revival

Tudorský štýl, ktorý sa na tri storočia takmer zabudol, sa objavil v Spojených štátoch začiatkom 20. storočia, ale bol postavený pomocou rovnakých metód na zarámovanie dreva, aké sa používajú na stavbu iných domov v dobe bez potreby ťažkých trámov. Američania prijali tudorovský štýl a stavali nové domy, ktoré spájajú niektoré zo starých prvkov dizajnu s modernými technikami stavby domov.

Bratranci domu Stick v štýle Tudor Revivals sa vyhýbali pôvodnej hrazdovej stavbe a často uvádzali tehlové alebo kamenné múry na prvom poschodí a horné poschodia boli zarámované a pokryté dýhou štukových a dekoratívnych drevených trámov. V plánoch sa bežne nachádzali priečne štíty, ako aj typické znaky Tudoru, ako sú strmé strechy a štítové okná so stĺpikmi z olovnatého skla. Tradičná došková strecha však bola nahradená bridlicou. V interiéri boli zabudované také prvky v tudorovskom štýle, ako sú dekoratívne trámové stropy, klenuté dvere, omietky a podrobné drevené schodiská.

Tieto domy Tudor Revival, známe tiež ako „Mock Tudor“ a „Jacobean“ (po škótskom kráľovi Jamesovi), používajú na vonkajšej strane prúžky dosiek, ktoré sú roztrúsené štukovým alebo murovacím obkladom, aby napodobnili historický hrazdový efekt. Popularita Tudorovho obrodenia dosiahla svoj vrchol v 20. rokoch 20. storočia, ale postupne sa zhoršovala, keď Veľká depresia prehnala celý národ. V čase, keď prišla druhá svetová vojna, výstavba Tudor Revival skončila a bola nahradená menšími a skromnejšími domami.


Ako spoznať dom Tudorovskej obnovy

Tradičné domy Tudor sú zvyčajne veľké a nachádzajú sa na veľkých pozemkoch, niektoré až také ako polovica mestského bloku. Ľahko sa rozpoznajú podľa nasledujúcich funkcií:

 • Strmé strechy a rôzne štíty.
 • Dva alebo tri príbehy vysoké.
 • Obdĺžnikový dizajn.
 • Hrubú vonkajšiu fasádu, ktorá sa používa v spojení so štukovým alebo dekoratívnym murivom.
 • Konzolový (previslý) druhý príbeh siahajúci cez veľkú verandu.
 • Vysoké okná s viacerými oknami v tvare štvorca alebo diamantu; niektoré sú olovnaté sklo.
 • Vysoko zdobené tehlové komíny.
 • Robustné železné dvere, ktoré prepožičiavajú stredoveký vzhľad.
 • Farby opláštenia zeme (hnedé, hnedé, leštené).
 • Doškové strechy (zriedkavé).
 • Asymetrické pôdorysy.
 • Interiéry s (faux) exponovanými stropnými trámami nad hlavou.
 • Zväčšené, farbené drevené detaily, vrátane poťahov a čalúnenia.
 • Móla alebo previsy, ktoré vznikajú, keď druhé poschodie presahuje rozmery prvého (rys sa stal populárnym v mestách, kde bola stopa v prvom poschodí obmedzená vonkajšou ulicou.)

Menšie domy Tudorovcov

Z dôvodu nákladov na výstavbu veľkorysého domu Tudor Revival boli menšie domovy doby, niekedy nazývané aj „Tudorské chalupy“, postavené v tradičnom chalupárskom štýle, ale zahŕňali rôzne tudorské znaky, ako napríklad:

 • Jeden a pol príbehu so štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom.
 • Strmé uhly strechy, niektoré so strešnými čiarami, ktoré siahajú len pár metrov od zeme.
 • Jediný vysoký okrasný komín.
 • Cihlová alebo kamenná vlečka s dekoratívnou hrázdenou fasádou nad prvým príbehom.
 • Vysoké okná s viacerými tabuľami.
 • Doškové strechy (zriedkavé).
 • Kamenné alebo tehlové vstupy.
 • Interiérové ​​detaily dreva.

Kde nájdete domy Tudorovcov

Počas svojho vrcholu popularity sa väčšina veľkých tudorovských domov postavila na severovýchode a na stredozápade. Mnohé z nich boli zrekonštruované a nájdete ich v historických štvrtiach, spolu s ďalšími veľkolepými štýlmi svojej doby, vrátane kráľovnej Anny a viktoriánskej. Malé tudorské chaty sa nachádzajú v rovnakých komunitách, ale mnohé z existujúcich boli doplnené o nové opláštenie, ktoré pokrýva pôvodnú dekoratívnu drevinu, čo sťažuje identifikáciu pôvodného štýlu.

Slávne príklady tudorov

Zatiaľ čo veľké domy Tudor Revival existujú v mnohých komunitách, najznámejšie príklady tohto architektonického štýlu sú skôr komerčné než bytové. Nasledujúce budovy boli krásne udržiavané.


BUDOVANIE ADAMOV

Adamsova budova, ktorá sa nachádza v Quincy v štáte Massachusetts, bola postavená v USA a je jednou z prvých budov Tudor Revival, ktoré sa majú postaviť v USA. Je jedným z najznámejších príkladov tudorovského dizajnu. V budove sa nachádzali obchodníci na prízemí, zatiaľ čo v horných poschodiach poskytovali obytné byty. Postavený John Quincy Adams II, vnuk prezidenta John Quincy Adams, štruktúra bola tak masívna, že musel byť postavený v dvoch etapách. Budova Adams má charakteristické znaky tudorského štýlu, vrátane dekoratívneho hrazdenia, strmej strechy s viacerými štítmi a vysokých ozdobených komínov.

ASTOR HOME PRE DETI

Veľké panstvo, ktoré postavil podnikateľ z New Yorku a filantrop Vincent Astor v roku 1914, bolo navrhnuté tak, aby vyhovovalo deťom, ktoré sa zotavovali z choroby. Dom Astor (nazývaný tiež „Malý červený školský dom“), ktorý sa nachádza na veľkom 18-hektárovom pozemku v Rýnskom mori v New Yorku, bol v priebehu desaťročí starostlivo zrekonštruovaný, zostal verný detailom a zarobil si miesto v národnom registri Historické miesta. Vyznačuje sa výraznou strechou s vysokým sklonom a ozdobenými komínmi, ktoré sa týčia nad vrcholom. Jeho tehlová fasáda a pôsobivé vysoké okná sú viditeľnými znakmi architektúry Tudor Revival.

SÚVISIACE: Máte radi staré domy? Toto sú pre vás AirBnB

Predtým, ako prerobíte tudorovský dom ...

Tudor Revivals je dnes populárnou architektonickou voľbou, najmä pre majiteľov domov, ktorí hľadajú historickú estetiku. Mnoho veľkých domov Tudor už bolo zrekonštruovaných, a ak ste na trhu spoločnosti Tudor na kľúč, môžete zaplatiť 1 milión dolárov alebo viac, v závislosti od miesta.

Tudorovia, ktorí potrebujú serióznu TLC, však môžu mať zľavnenú cenu v suteréne nižšiu ako 100 000 dolárov, v závislosti od miesta a stavu poruchy. Nezabúdajte však, že prestavba veľkého domu Tudor je pre mnohých nákladovo neúnosná (aj keď ste guru pre domácich majstrov). Dokonca aj keď je hotový, jeho jedinečný dizajn bude predstavovať problémy s údržbou a údržbou kvôli niektorým z ich najpútavejších prvkov, menovite bridlicových striech, omietkových stien a vysoko neefektívnych okien z olovnatého skla.

 • Ak je potrebné vymeniť originálne dekoratívne drevené dosky. Je pravdepodobné, že sa v priebehu rokov rozpadli alebo zhnilo. Pokroky v stavebných technikách a materiáloch viedli niektorých majiteľov domov k tomu, aby sa pri aktualizácii hrazdovej konštrukcie obrátili na syntetické drevo a štuky a aby sa vnútorné omietkové steny nahradili sadrokartónovými stenami.
 • Môže byť potrebné preinštalovať tehlové obklady. Tento časovo náročný proces opravy spočíva v mletí a výmene malty v škárach.
 • Interiérové ​​drevo môže vyžadovať odlakovanie a povrchovú úpravu, najmä ak bolo natreté.
 • Tudorské domy môžu vyžadovať, aby elektrikár zabezpečil aktuálnosť kabeláže. Mnoho tudorovských domov bolo v 50-tych rokoch 20. storočia aktualizovaných a boli v tom čase zrekonštruované, ale pokiaľ sa v posledných 20 rokoch káble nezačnú aktualizovať, nemusí stačiť prevádzka moderných spotrebičov.
 • Výmena okien by bola nákladná, ale potrebná na úsporu energie. Mnoho okien v dome Tudorov znižuje celkovú energetickú účinnosť. Výmena starých okien za nové vysoko efektívne modely pomôže, ale očakávajte, že zaplatíte 500 až 1 500 dolárov za okná na mieru (staré okná sú zriedka štandardné veľkosti).
 • Očakávajte, že služby pre tento historický štýl domov budú drahšie. Aj keď je váš dom Tudor kompletne prerobený, buďte pripravení platiť vyššie účty za energie, ako sú typické poplatky, pretože tieto domy majú často až 10 000 štvorcových stôp obytnej plochy na teplo a chlad.
 • Pravidelne kontrolujte tesnosť strechy. Údržba striech je v domoch Tudor často problémom z dôvodu viacerých protínajúcich sa línií strechy (hlavné miesto úniku). Pretože strechy sú strmé, môžete za profesionálnu výmenu strechy zaplatiť 30 000 až 60 000 dolárov.

Tudorové prvky v novej výstavbe

Ak túžite po vzhľade Tudoru, ale nie ste pripravení riešiť projekt obnovy a váš rozpočet zakazuje kúpu úplne obnoveného domu, zvážte začlenenie prvkov štýlu do novo postaveného domu. Aj keď štýl Tudor už nie je stavebným trendom, nájdete plány domov s exteriérmi v štýle Tudor alebo prácu s architektom, ktorý vám pomôže navrhnúť váš vysnívaný dom Tudor. Za obytnú výstavbu vo vašej komunite by ste mohli zaplatiť kdekoľvek od 50 dolárov do 115 dolárov za štvorcový stopa viac, ako je cena za štvorcový stopa, pretože architektonické prvky, ktoré vytvárajú vzhľad Tudorov, vyžadujú vlastnú výstavbu.

Ak chcete vytvoriť vzhľad príbehu a dojem Tudora, budete chcieť vo svojom novom domove pár nasledujúcich prvkov:

 • Strmé čiary strechy.
 • Ozdobné polodrevené rezivo (zvyčajne horné poschodia).
 • Strešné štítové vikýře.
 • Jeden alebo viac vysokých komínov.
 • Obklad z kameňa, štuku alebo tehly medzi doskami z polovice dreva.
 • Paleta s neutrálnymi farbami (hnedá, opálená, biela a smotanová).
 • Samonosná (rozšírená) časť druhého príbehu (často nad hlavným záznamom).
 • Vysoké okná s viacerými tabuľami (olovnaté sklo v tvare diamantu je tradičné).
 • Vnútorné morenie dreva, ako napríklad obklady, vstavané skrinky a knižnice a dekoratívne drevené obklady.
 • Vonkajšie drevené trámy (môžu byť faux).
 • Rozhodnite sa pre tehlové alebo dláždené chodníky a príjazdovú cestu na doplnenie vzhľadu.

S ďalšími správami od Jennifer Stahlkrantz.


Pozri si video: Anonymous (Jún 2021).