Natieranie

Ako na to: Match Paint


V priebehu času sa steny v celom dome hromadili duny, nechtové dierky, dokonca aj náhodné miesta, kde nejaká dočasná páska odtiahla kus farby. To je, keď vytiahnete spackling zmes, putty nôž, a touch-up farby.

Nie ste si istí, kam môže ísť ten starý? Alebo možno ste to našli, ale pôvodná farba je príliš stará na to, aby sa dala úspešne použiť. Nezáleží na tom, stále môžete získať prispôsobením toho, čo potrebujete, čipu farby.

Samozrejme, že to nie je jediný čas, kedy sa vedieť, ako zladiť farby, môže hodiť. Rovnaký postup pomáha aj majiteľom domov, ktorí obnovujú pôvodný domov do svojej pôvodnej slávy, kopírujú odtieň viditeľný na Pintereste a rámujú celú farebnú schému celej miestnosti okolo jednej farby v maľbe alebo dokonca vankúša s hodom. Nech je vaša situácia akákoľvek, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete farbu prispôsobiť požadovanej farbe, a to aj bez znalosti značky alebo názvu farby. Aj keď 100-percentný zápas nie je vždy možný, tieto triky by vás mali dostať čo najbližšie k zamýšľanému odtieňu, aby si nikto nevšimol malú nezrovnalosť s výnimkou vás.

METÓDA 1: Eyeball It

Ak absolútna zhoda nie je kritická, môžete si v obchode zvoliť farbu laku a zvoliť takú farbu, ktorá sa najviac podobá farbe, ktorú chcete priradiť. Teraz nebudete pravdepodobne používať túto metódu, keď sa budete snažiť prispôsobiť existujúcu farbu vo vysoko viditeľnej oblasti - povedzme, kde sa zavesila stena galérie v obývacej izbe - je to však úplne prijateľná možnosť, keď chcete len farbu, ktorá sa blíži. Napríklad nemusíte potrebovať presnú robinovu vaječnú modrú farbu, ktorú ste videli maľovanú v rozkošnej škôlke alebo presný odtieň námorníctva, ktorý ste si všimli na maľovanom bufete cez Instagram (vyplatí sa však vyzdvihnúť vzorkovník a čoskoro ho zavesiť na - prízvuková stena alebo kus nábytku určený na maľovanie, aby ste sa pred tým, ako začnete, boli s ním spokojní).

SPÔSOB 2: Aplikácie na porovnávanie farieb

Mnoho väčších spoločností zaoberajúcich sa lakovaním - vrátane spoločností Behr a Sherwin-Williams - ponúka mobilné aplikácie, vďaka ktorým bude prispôsobenie farieb hračkou. Každý funguje trochu inak, ale podstata je rovnaká: Stiahnite si do svojho smartfónu, nasnímajte fotografiu maľovaného povrchu, ktorý chcete porovnať (v prirodzenom svetle, pre dosiahnutie najlepších výsledkov), nahrajte ho do aplikácie a voila! Získate najbližšie farby tohto výrobcu. Bonus: Dokonca si budete môcť zobraziť nápovedu odporúčaných farieb a navrhnúť perfektnú paletu z pohodlia domova.

METÓDA 3: Vytiahnite z látky alebo vlákna

Možno nemáte vzorku farby, ale máte vzorkovník látky, cievku nití, obľúbené tričko alebo vankúš v požadovanej farbe. Stačí, keď túto „vzorku“ prinesiete do svojho miestneho obchodu s farbami a nechajú technikov použiť ich sprievodcu porovnaním farieb, aby našli najbližší farebný odtieň, ktorý sa najviac zhoduje. Takmer v každom obchode s farbami je spektrofotometer, ktorý je zariadením, ktoré rozdeľuje farbu na rôzne vlnové dĺžky a potom ich analyzuje, aby sa stanovila presná kombinácia pigmentových farieb potrebných na obnovenie požadovanej farby. Potom môže technik nálezy priradiť k najbližšej farbe farby tejto značky.

SPÔSOB 4: Urobte fotografiu

Aj bez použitia farebnej aplikácie pokračujte v fotografovaní pomocou telefónu (opäť, zatiaľ čo objekt alebo miestnosť je osvetlená prirodzeným svetlom) a túto fotografiu prineste do svojho obľúbeného skladu farieb. Ich farbu si budú môcť veľmi dobre prispôsobiť so svojím spektrofotometrom v obchode. Nezabúdajte na to, že okrem obočia je táto možnosť najpravdepodobnejšia z dôvodu kolísania farebného zobrazenia na fotoaparátoch telefónu. Ak však nie ste dokonalý zápas, mali by ste dosiahnuť uspokojivé výsledky.

SPÔSOB 5: Porovnanie s farebnými štiepkami

Chcete sa prispôsobiť tej bledožltej, jasne modrej alebo búrkovo-šedej stene alebo nábytku? Potom choďte do svojho obľúbeného lakovne a zozbierajte výber štetcov v blízkosti odtieňa, ktorý sa snažíte vyrovnať. Dajte čipy domov a zaveste ich na povrch, ktorého farbu chcete duplikovať, a potom pozorujte na viacerých svetlách vrátane denného svetla a lampy. Víťazom sa stane ten, ktorý sa najviac hodí na čip.

SPÔSOB 6: Zaradenie farebnej zhody

Ručné analyzátory farieb - jedným z najobľúbenejších modelov je Colour Muse, ktoré sa predáva za zhruba 60 dolárov na Amazone - teraz môže použiť ktokoľvek av rámci rozpočtu väčšiny domácich majstrov. Tieto malé prístroje, ktoré pracujú v tandeme s aplikáciou, sa dajú ľahko a rýchlo používať: pritlačte senzor na farebný predmet - nech je to maľovaná stena, vzorka látky, dokonca aj povrch niečoho prirodzenejšieho ako list - a senzor robí zvyšok. Izolovaním farby blokuje všetky zdroje vonkajšieho okolitého osvetlenia (ktoré sa mení počas dňa) a používa svoje vlastné konzistentné vnútorné svetlo na dosiahnutie presného čítania. Dajte mu minútu a získate analýzu makeupu farby. Väčšina z týchto zariadení, vrátane Color Muse, vám tiež umožňuje porovnávať farby, vytvárať palety a prehliadať „inšpiratívne galérie“ v zodpovedajúcej mobilnej aplikácii gadgetu.

METÓDA 7: Vystrihnite si vlastnú vzorku

Ak všetko ostatné zlyhá a potrebujete dokonalý zápas s už natretou stenou, odoberte vzorku a odneste ju do obchodu s farbami. Pomocou ostrého úžitkového kotúča urobte malý štvorec na časti natretej sadrokartónovej steny, ktorá nie je príliš strašne nápadná. Na dosiahnutie najlepších výsledkov budete potrebovať čip s veľkosťou najmenej jeden palec.

V obchode s farbami budú zamestnanci používať svoj spektrofotometer na analýzu čipu a jeho prispôsobenie najbližšej farbe svojej značky. Uvedomte si však, že pretože väčšina veľkých značiek farieb vynakladá maximálne úsilie na to, aby sa vyhla duplicite použitím patentovaných receptúr, možno sa vám nepodarí dosiahnuť 100-percentnú zhodu, aj keď by ste sa mali mať dosť blízko blázon, takmer každé oko.

Akonáhle budete mať novú farbu, nezabudnite na miesto, kde ste odobrali vzorku. Použite spackle na vyplnenie akýchkoľvek prehĺbení alebo drážok, vyhladenie škrabkou alebo matnou čepeľou a pred natieraním steny ho nechajte úplne vyschnúť.


Pozri si video: How to Match a Paint Color. Ask This Old House (Jún 2021).