Dvere a okná

7 Čo je potrebné zvážiť pred začatím inštalácie Skylight


Potrebujete vo svojom živote trochu svetla navyše? Zvážte inštaláciu svetlíka nad interiérovú miestnosť s nedostatkom prirodzeného svetla. Tieto strešné okná prepúšťajú až päťkrát viac svetla ako okno bočnej steny a dostatok tepla. Náklady a zložitosť inštalácie jedného z nich však stojí za to venovať svoj čas vzdelávaniu o štrukturálnych podmienkach, ktoré musíte splniť, a o rozhodnutiach o návrhu, ktoré potrebujete, aby ste získali svetlík, ktorý vám vyhovuje. Faktor v týchto siedmich úvahách o projekte predtým, ako poskytnete dodávateľovi zelené svetlo na inštaláciu svetlíkov.


Pretože svetlíky sú inštalované na línii strechy pod šindle a opláštením, musí byť konštrukcia strechy schopná podoprieť strešné okno. Najprv zvážte rámovanie, ktoré je zvyčajne jedným z dvoch typov:

  • Strechy nalepené na palube, postavené s jednotlivými krokvami vzdialenými až štyri stopy od seba, sú vhodnejšie pre svetlíky, pretože ponechávajú dostatok priestoru na strihanie a uloženie svetlíka medzi krokvy.
  • Zastrešené krovy, pomenované pre prefabrikované trojuholníkové jednotky, z ktorých sú vyrobené, sú menej ideálne. Nosníky nie sú navrhnuté tak, aby sa po inštalácii rezali; môže to narušiť štrukturálnu integritu strechy.

Aj keď je váš inštalačný program ochotný Na pridanie strešného okna do strechy s rámom by ste mohli byť nútení ísť s menšími strešnými svetlami, ktoré nie sú široké viac ako dve stopy, aby sa zmestil obmedzený priestor, ktorý je k dispozícii medzi lúčmi, ktoré tvoria každý priehradový nosník. To nemusí byť dostatočne široké pre vaše potreby, vzhľadom na to, že odporúčaná veľkosť strešného okna je medzi 5 a 10 percentami štvorcových záberov z miestnosti, v ktorej svieti.

Strecha nalepená na palube nie je automatickým zeleným svetlom projektu; sklon strechy by mohol predstavovať výzvu. Tvary štítov so štíhlym, bedrovým a prístreškom sú ideálne, pretože všetky majú sklon, ktorý odvádza dažďovú vodu a trosky smerom nadol od svetlíka. Inak, ak by sa chvíľu nechala stáť, zozbieraná dažďová voda by mohla zaskliť. Ploché strechy sú z tohto dôvodu pre svetlíky zlé.

Svetlíky sa skladajú z dreveného, ​​vinylového alebo kovového rámu, ktorý obsahuje kus priepustný pre svetlo nazývaný zasklenie. Budete mať na výber plastové alebo sklenené presklenie.

Zasklenie skla- čo je dvakrát ťažšie a kdekoľvek od 25 percent do päťkrát drahšie ako plast - je vaša najlepšia stávka. Je to jasnejšia a odolnejšia voči poškriabaniu a nárazom, navyše zabraňuje vyblednutiu, blokuje viac UV lúčov a dodáva sa vo vlastných veľkostiach a tvaroch. Na rozdiel od plastov poskytuje zasklenie tiež dve izolačné možnosti:

  • povlak s nízkou emisivitou (nízka E), ktorý je neviditeľnou vrstvou oxidu kovu na vnútornej sklenenej tabuli
  • medzivrstva argónového plynu medzi dvoma tabuľami, ktorá pomáha udržiavať vnútorné teplo v zime, odvádza vonkajšie teplo v lete a blokuje takmer všetky UV lúče

Ak zvolíte zasklenie skla, nezabudnite zvoliť tvrdené alebo vrstvené sklo, aby ste pri náraze zabránili rozbitiu na ostré kúsky. Najodolnejšie zasklenie je dvojité, pozostávajúce buď z dvoch tabúľ tvrdeného alebo vrstveného skla alebo vonkajšej tabule tvrdeného skla nad vnútornou tabuľou vrstveného skla.

Plastové zasklenie, ktorá sa predáva v silnejšej polykarbonáte alebo slabšej akrylovej odrode, je lacnejšia, napoly ľahšia a menej pravdepodobné, že sa zlomí ako sklo. Ale tiež sa škrabance a ľahšie sfarbujú, blokujú UV žiarenie málo alebo vôbec a zvyčajne sa predávajú iba v štandardných veľkostiach a tvaroch, ako sú ploché, pyramidálne, klenuté alebo kupolovité.

Pridanie horného okna môže znamenať veľa svetla a menšie súkromie. To znamená, že môžete vytočiť jas, oslnenie a teplo v miestnosti - dokonca aj získať súkromie - tónovaním zasklenia farebnou okennou fóliou alebo inštaláciou tieňa pod vnútornú tabuľu zasklenia svetlíka. Tónovacie okná vytvárajú jemnejšie osvetlené prostredie v interiéri a môžu navyše pomôcť svetlovodu blokovať UV žiarenie, ak má plastové zasklenie alebo sklo, ktoré nie je nízke-E. Výrazne to však znižuje percento viditeľného svetla, ktoré svetlík vysiela, a pretože okenný film na strešnom svetle je nepraktické odstrániť z dôvodu jeho výšky, ak je vôbec snímateľný, zaväzujete sa v miestnosti rok na nižšiu úroveň prirodzeného osvetlenia. -kolo.

Odtiene svetlíkov, ktoré prichádzajú do motorizovaných odrôd s diaľkovým ovládaním alebo ručne ovládaných odrôd, ktoré je možné kresliť otvorenými alebo zavretými akordom, pomôžu vášmu svetlovodu preniesť maximálne množstvo viditeľného svetla pri otvorení alebo stlmení a ochladiť miestnosť, keď je čiastočne alebo úplne zatvorená.

4. Niektoré svetlíky prepúšťajú vzduch a svetlo.

Svetlíky sa dodávajú v stálych odrodách, ktoré vždy zostávajú uzavreté a vetrané odrody, ktoré môžete otvoriť alebo zatvoriť podľa vlastného uváženia. Pretože pevné svetlíky prenášajú iba svetlo a sú navrhnuté tak, aby udržiavali teplo a zadržiavali vlhkosť, sú spravidla energeticky účinnejšie a menej náchylné k únikom. Nepodporujú cirkuláciu vzduchu, čo z nich robí lepšiu voľbu pre miestnosti, ktoré sú už dobre vetrané. Odvetrávané svetlíky, ktoré zahŕňajú ručne ovládané odrody, ktoré môžete otvárať alebo zatvárať pomocou ručnej kľuky alebo motorizované možnosti, ktoré môžete ovládať pomocou diaľkového ovládača, zvyšujú riziko úniku a straty tepla alebo nahromadenia. Dopúšťajú však čerstvý vzduch a prirodzené svetlo, čo ich robí obzvlášť užitočnými v upchatých miestnostiach, ako sú podkrovia.

Pri zisťovaní polohy svetlíka sa usaďte v konkrétnej miestnosti, ktorú chcete osvetliť. V ideálnom prípade by to malo byť jedno priamo pod strechou - napríklad temne dokončené podkrovie alebo hosťovská izba. Váš inštalatér sa potom zacvičí na časti strechy nad touto miestnosťou, ktorá spĺňa požiadavky na minimálny sklon v špecifikáciách výrobcu vášho svetlíka. (Všeobecne platí, že chcete nainštalovať strešné okno na svahu o päť až 15 stupňov vyššie, ako je vaša zemepisná šírka.)

Smer strešného okna je rovnako dôležitý. Svetlíky orientované na sever sú ideálne, pretože poskytujú nepretržité celoročné osvetlenie. Vyhnite sa umiestneniu svetlíkov, kde by bol váš výhľad blokovaný stenami vyššej budovy v blízkosti alebo inými prekážkami. Veľké stromy v blízkosti svetlíka môžu byť žiaduce iba pre majiteľov domov v horúcom podnebí, ktorí potrebujú viac tieňa.


Dostupnosť svetlíkov s lemovaním (kovové pásy používané na ochranu svetlíka pred poveternostnými vplyvmi) umožňujú pre domácich majstrov so stolárstvom a strešnou strechou zvládnuť inštaláciu svetlíka s nižšími nákladmi od 150 do 500 dolárov. Ale pre priemerného kutilstva, zložitosť inštalácie a riziká pádu alebo spôsobenia úniku strechy spôsobujú, že profesionálna inštalácia stojí za vyššiu cenu 650 až 3 500 dolárov. Inštalácia svetlíka zahŕňa odstránenie šindľov strechy, prerezanie otvoru do strechy, úpravu rámovania tak, aby sa vošlo na strešné okno, inštaláciu lemovania a strešného okna a opravenie častí strechy a stropu nad a pod svetlíkom.

Inštalácia strešného okna do existujúcej strechy si vyžaduje presmerovanie určitých častí vašej strechy, takže odštartujte tento projekt až do výmeny strechy. Okrem toho počkajte na jasný deň, kým sa tento projekt začne - nechcete, aby vás dážď skĺzol na strechu alebo presakoval cez strešný otvor a do vášho domu.

Pomocou týchto tipov zaistite, aby sa váš svetlík celý rok žiaril: