Hlavné systémy

9 tipov na riešenie problémov s pecou od profesionálov


Teraz, keď je zima takmer tu, je čas na popový kvíz: Ráno sa zobudíte a na psej vode je ľad. Čo robíš?

Ak ste s tým mali problémy, je čas na rýchlu lekciu o riešení problémov s pecami. Tu je deväť ľahkých úloh, ktoré môžete vykonať sami, skôr ako zavoláte opravára, aby ste sa pokúsili dostať svoju plynovú pec - najobľúbenejší typ krajiny - a začať znova vykopávať teplo.

„Znie to jasne, ale je to pravda: Mnoho ľudí nemá správne nastavený termostat,“ hovorí Bobby Difulgentiz, riaditeľ produktového manažmentu spoločnosti Lennox International. Prvým krokom pri riešení problémov s pecou je preto opätovné skontrolovanie, či je termostat správne nastavený. "Mnoho termostatov musí byť fyzicky nastavených na" Heat ", hovorí Difulgentiz. Tento prepínač sa môže ľahko pohnúť, napríklad počas prašania. Taktiež odporúča skontrolovať, či je nastavená hodnota teploty, ktorá sa skutočne zapne v peci.

Nechajte pec asi minútu, aby sa spustil ventilátor a teplo. Ak stále nie je zapnutý, nastavte termostat na 90 stupňov Fahrenheita. Počas odstraňovania problémov sa tak nebude opakovane zapínať a vypínať.


Poruchy týkajúce sa filtrov sú pravdepodobne jedným z najbežnejších problémov s pecou, ​​predovšetkým preto, že majitelia domov zabudujú na filtre, hovorí Difulgentiz.

Filtre čistia vzduch smerovaný do pece a zohriaty vzduch posielaný späť do domu. Znečistený, upchatý filter obmedzuje prúdenie vzduchu a nakoniec spôsobuje, že sa v peci vytvára teplo a tlak. Novšie a účinnejšie pece sú citlivé na problém a často sa vypnú skôr, ako znečistený filter spôsobí ďalšie problémy. V prípade ostatných jednotiek bude pec v prevádzke aj naďalej, ale s menším tepelným výkonom a zníženou účinnosťou.

Ako viete, či je to problém vašej pece? Najprv skontrolujte, či vo filtri nie sú viditeľné nečistoty. Nepokúšajte sa šetriť a čistiť a znovu používať lacné filtre hardvéru, hovorí Mike Bonner, technik a inštruktor kúrenia a chladenia s 35 ročnými skúsenosťami, ktorý teraz ponúka užitočné rady v spoločnosti Gray Furnace Man. Postrekovali ich olej, ktorý zachytáva nečistoty a po nasýtení už nie sú účinné. "Odporúčam, aby majitelia domov vymenili svoje filtre raz mesačne," hovorí Bonner. "Mesačná rutina bude oveľa ľahšie zapamätateľná ako každé dva mesiace - a je to dôležité."

Ďalším spôsobom, ako zistiť, že môžete mať zlyhanie filtra: Vypočujte si píšťalku. Ak pec nemôže dostať dostatok vzduchu cez filter, ťahá vzduch akýmkoľvek otvorom. Pískavý zvuk je znakom problému.

Niektoré termostaty sú zapojené do elektrického systému domu, zatiaľ čo iné používajú batérie. Aký je váš výkon? Tí, ktorí používajú batérie, niekedy začnú blikať symbolom slabej batérie, keď potrebujú výmenu, ale signál je často bez povšimnutia, hovorí Bonner.

Musíte vedieť, či pec dostáva elektrinu, takže skontrolujte. Väčšina termostatov má prepínač pre ventilátor, ktorý hovorí „Zap“ alebo „Auto“ (čo znamená, že ventilátor sa zapne, keď sa zariadenie zapne). Prepnite prepínač do polohy „Zapnuté“. „Ak sa ventilátor zapne, potom viete, že do pece máte elektrinu. Ak to tak nie je, viete, že máte ďalšie problémy, “hovorí Bonner.

Stále ste nenašli problém? Nasleduje ďalší krok pri riešení problémov s pecou: Prejdite na ističový panel vášho domu a vyhľadajte obvod, ktorý riadi pec. Hľadáte, či je hodený do polohy „Vypnuté“ alebo či je uprostred, pretože bol prerušený váš istič. (Na niektorých paneloch prepínač zobrazuje červenú farbu.)

Niektorí elektrikári robia zlú prácu pri označovaní - alebo správne označovaní - spotrebičov v dome. Nevidíte tu uvedenú pec? "Hľadáte prepínač, ktorý sa zdá byť v inej polohe ako všetky ostatné," hovorí Bonner. "Aby ste to napravili, vyhoďte to a potom ho znova zapnite."

Pece majú ďalší spínač, jednoducho známy ako „spínač pece“. Je to výkonový spínač, ktorý často vyzerá ako bežný spínač svetla. Môže byť umiestnená buď na jednotke alebo - pretože elektrikári často pracujú pred inštaláciou pece - na stene v blízkosti. Tento prepínač je často neoznačený. Ak je správne nainštalovaný, je prepínač v hornej polohe „zapnutý“. Bohužiaľ, tento prepínač sa môže niekedy zamieňať so spínačom svetla a náhodne sa vypne. Hodiť tento prepínač a dať pár minút, pretože niektoré pece majú niekoľko minút meškanie.

Pece postavené okolo roku 1990 alebo neskôr majú malé okno, cez ktoré prechádza svetlo. Toto svetlo vám môže nielen povedať, či má pec výkon, ale môže tiež blikať kódom, aby ste vedeli, čo sa deje.

Ak ste otočili vypínač pece a znova ho zapli, všimnite si postupnosť blikajúceho svetla. Potom otvorte prístupové panely pece (zvyčajne sú to dva). Vo vnútri bude kľúč, ktorý vám povie, čo kód znamená. Tento význam bude užitočnou informáciou, ak technikovi oznámite, či sa pec po výmene panelov nespustí.

„Ak má vaša pec kontrolné svetlo - nič menej ako 20 rokov nebude, v príručke používateľa nájdete pokyny, ako odbremeniť pilota,“ hovorí Bonner. Mal by to byť schopný skromne schopný vlastník domu. Máte však čo do činenia s ohňom, takže nerobte nič, čo by vám nebolo príjemné.

Ak všetko ostatné zlyhá, skontrolujte plynový ventil pece a uistite sa, že nebol nejako prepnutý do polohy „Vypnuté“. Každá plynová pec má „plynový kohút“, ktorý musí byť umiestnený do šiestich stôp pece, hovorí Bonner. Toto sa zvyčajne nikdy nedotkne, ale môžete to skontrolovať. Iný spôsob dvojitej kontroly: Ak máte viac ako jedno plynové zariadenie, zistite, či funguje. Ak je, viete, že plynovod do domu je v poriadku.

Kedy by ste sa teda mali vzdať riešenia problémov s pecou sami a zavolať kavalériu? Tento bod sa líši pre každého majiteľa domu. "Keď sa budete cítiť nepríjemne, zavolajte niekomu," hovorí Bonner.

Oz prevencie sa oplatí vyliečiť libru: Lennox's Difulgentiz odporúča, aby niekto vyšiel dvakrát do roka na jar, aby skontroloval klimatizáciu skôr, ako dostane tréning, a na jeseň, aby sa ubezpečil, že pec funguje efektívne: „Typicky nie je to také drahé, “hovorí o takýchto návštevách údržby. „Je dobré robiť to, s takou položkou s vysokým dolárom vo vašom dome.“ Približne za 100 dolárov technik zavrhne systém, naolejuje motory, vykoná bezpečnostnú kontrolu a vyčistí plameňovú tyčku na novšom. pece, aby ste sa uistili, že je v nich plameň.

Bonner dodáva: „Ak je vaša pec umiestnená v práčovni, určite by som ju každý rok opravovala, pretože v práčovni máme chlór a fosfáty a rôzne chemikálie. Dostanú sa do plameňa a plameň ich chemicky zmení “a výsledné chemikálie môžu poškodiť vnútornosti pece, napríklad výmenník tepla. V práčovni je tiež značné množstvo chĺpkov. Ak sa tepelný výmenník rozbije, oxid uhoľnatý by mohol uniknúť do domu, upozorňuje Bonner.