Nástroje a dielňa

Sprievodca pre kupujúcich: Lepidlá na drevo


Vďaka svojim jedinečným vzorom obilia a prírodným odtieňom získava drevo chválu za krásny stavebný materiál. A tiež za to, že sa dá relatívne ľahko stavať. Jeho mäkký, porézny povrch uľahčuje spájanie kusov pomocou klincov alebo skrutiek alebo lepidla.

V skutočnosti, častejšie než ne, správne spojenie dreva znamená použitie kombinácie spojovacích prvkov - to znamená, že medzi kúsky dreva nanesiete trochu lepidla na drevo skôr, ako ich zoskrutkujete, aby ste spevnili.

Pri zvažovaní ďalšieho projektu spracovania dreva alebo opravy venujte zvýšenú pozornosť tomu druhu lepidla na drevo, ktorý naň vyzdvihnete. Všetky lepidlá na drevo nie sú rovnaké a existuje správna voľba, ktorá pomôže zachovať integritu a lesk vášho lesku a tiež vytvorí najsilnejšie možné spojenie. Pri vážení možností si vždy položte tieto otázky:

  • Spájate dva povrchy alebo vyplňujete medzeru?
  • Má dlhopis trvať, alebo je to dočasná oprava?
  • Zostanú lepené alebo vyplnené povrchy vo vnútri, alebo bude musieť lepidlo prežiť vo vonkajších podmienkach?

Vaše potreby, ako sú určené týmito otázkami, pomôžu zúžiť typ lepidla na drevo, ktorý sa najlepšie hodí pre váš konkrétny projekt spracovania dreva. Táto príručka vás bude informovať o vašich možnostiach - každej receptúre, jej silných stránkach a potenciálnych nevýhodách - ako aj najlepších lepidlách na drevo na základe čestných recenzií od spotrebiteľov.


Pri nakupovaní lepidla pre obchod s vylepšením domácnosti uvidíte celkom rýchlo, že to nie je len tak jeden druh drevného lepidla - existuje päť hlavných odrôd. Väčšina lepidiel na drevo sú syntetické polyméry alebo živice, ktoré sú pevnejšie ako samotné drevo, s jedinou výnimkou skryť lepidlo, ktorý je vyrobený zo živočíšneho kolagénu. Okrem makeupu sa tieto gleje líšia aj trvanlivosťou spoja, flexibilitou, toxicitou a vodotesnosťou (niektoré môžu dokonca ovplyvniť povrchovú úpravu dreva viac ako iné).

1. Polyvinyl-acetát (PVA) je gumový syntetický polymér, ktorý vytvára pružnú trvalú väzbu.

Toto lepidlo na drevo je netoxické (s výnimkou požitia), rozpustné vo vode (riedené miešaním v malom množstve čistej vody) a je ideálne pre celý rad projektov, najmä pre neštrukturálne väzby dreva a dreva. Biele odrody PVA sú určené na použitie v interiéri, zatiaľ čo žlté odrody (tiež nazývané „tesárske lepidlo“) sú formulované na vonkajšie použitie. Ak potrebujete lepidlo odolné voči vode, na etikete vždy skontrolujte, či nie je vodotesné.

PVA zanechá zvyšky, ktoré ovplyvňujú povrchovú úpravu dreva - najmä dub. Ďalšou nevýhodou je, že PVA neakceptuje morenie dreva veľmi dobre. Ak sa pokúsite zafarbiť zaschnuté lepidlo, bude to vyzerať nerovnomerne. Pred vyschnutím odstráňte prebytočné lepidlo špičkou Q alebo špongiou. Najlepšie výsledky dosiahnete pritlačením kusov dreva pomocou svorky, kým lepidlo nezaschne. Ak upnutie nie je možné - napríklad, ak chcete prilepiť drevenú zátku do otvoru pre skrutku - na niekoľko minút pridajte tlak ručne. Potom nechajte prúdenie vzduchu (z otvoreného okna alebo ventilátora) vytvoriť silné spojenie. Vedzte, že lepidlá PVA sú v podstate trvalé; Po zaschnutí nie je možné lepidlo vrátiť alebo odstrániť kvôli opravám.

2. Polyuretán je syntetická plastová živica, ktorá vytvára pevné a trvalé väzby.

Polyuretán, ktorý sa používa na všetky povrchové úpravy od farieb po drevené podlahy, je tiež hlavnou zložkou mnohých lepidiel na drevo. Tieto lepidlá na drevo vynikajú pri spájaní zŕn dreva na koncové konce, napríklad, ak potrebujete spojiť dva kusy pružných, trvanlivých spojov formujúcich korunku. Polyuretán je aktivovaný vlhkosťou, čo znamená, že sa pri tvrdnutí spolieha na vlhkosť vo vzduchu, takže sa na rozdiel od iných lepidiel na drevo veľmi dobre viaže a nevysuší citlivé drevné vlákna.

S touto toxickou chemikáliou je potrebné zaobchádzať opatrne. Vždy pracujte v miestnosti s dobrým vetraním a používajte masku na tvár a ochranné okuliare, aby ste predišli vdýchnutiu dymu z lepidla. Ak máte v úmysle zafarbiť vaše drevo, vedzte, že polyuretán pokračuje ľahšie ako PVA. Napriek tomu odstráňte nadbytočné lepidlo minerálnou vodou - voda nie je dostatočne pevná.

3. Kyanoakrylát (CA) je rýchloschnúca akrylová živica - a iné meno pre „bláznivé lepidlo“ alebo „super lepidlo“.

Po vytvrdnutí sú tieto puto veľmi tvrdé a rigidné, čo je užitočné, ak potrebujete iba vytvoriť dočasnú puto - pár kohútikov kladiva alebo paličky ho zlomí. Lepidlo CA sa môže použiť na nanášanie lepiacich blokov alebo krátkych prúžkov dreva určených na vystuženie na zadnú časť čerstvého nábytkového spoja tak dlho, ako sú potrebné. Taktiež sa hodí na vyplnenie trhlín, keď sa zmieša s pilinami.

Na rozdiel od iných lepidiel na drevo sa lepidlo CA nelepí na suchý povrch dreva a vyžaduje, aby bolo drevo pred aplikáciou mierne navlhčené. Pri izbovej teplote sa však spája takmer okamžite, preto by sa s ňou malo zaobchádzať opatrne a presne. Pri práci s tekutým lepidlom používajte masku a ochranné rukavice; ak sa nejaké lepidlo dotkne vašej pokožky, odstráňte super lepidlo acetónom (odstraňovač laku na nechty). Acetón sa môže tiež použiť na odstránenie prebytočného super lepidla z vášho pracovného povrchu, ale toto chemické rozpúšťadlo môže tiež poškodiť povrchovú úpravu dreva, ak sa nepoužije opatrne. Jeho krátka trvanlivosť znamená, že lepidlo CA bude fungovať iba pri krátkodobých projektoch, dobré približne rok, keď sú uzavreté, ale len mesiac po otvorení.

4. Lepidlo na schovávanie je prírodnou voľbou pre opravy dreveného nábytku.

V podstate uvarený živočíšny kolagén, lepidlo na schovávanie sa dodáva v dvoch formách: tekuté a pevné kryštály, ktoré sa tavia v horúcom vodnom kúpeli a nanášajú štetcom. Kvapalné lepidlo na schovávanie (pri izbovej teplote) využíva aditíva z kryštálov močoviny, ktoré ich udržiavajú tekuté a poskytujú viac času na prácu. Naproti tomu horúce lepidlo vytvrdzuje hneď po aplikácii ochladením. Drevársky priemysel v súčasnosti volí obe formy lepidla na kožu primárne pre voľnosť (t. J. Reverzibilitu), ktorú ponúka, pretože zasychá a jeho prirodzené mazacie vlastnosti. Vytvára trvalé, ale flexibilné kĺby - to je dôvod, prečo je veľa starožitností stále opravovaných kožným lepidlom. Použitie tohto lepidla zachováva kvalitu starožitností a ctí tradičné remeslo.

V tekutej forme vám lepidlo na schovávanie poskytne viac času na dokonalé uloženie dvoch kúskov dreva. Po úplnom zaschnutí a vyschnutí je vynikajúcou voľbou pre konštrukciu nábytku a ďalšie pevné a trvalé väzby. Oba typy lepidla na schovávanie sa často používajú pri konštrukcii gitary a strunových nástrojov. Najlepšie zo všetkého je, že to nepoškodí povrch vášho dreva.


5. Epoxid je najlepším lepidlom na drevo na vyplnenie medzier a trhlín.

Na rozdiel od tekutej textúry iných drevných lepidiel, epoxidy zahusťujú do podoby tmelu. Toto lepidlo na drevo je dvojdielna receptúra ​​pozostávajúca zo živice a tvrdidla, ktoré vzájomne pôsobia v čase aplikácie. Po vytvrdnutí je odolnosť a vodotesnosť epoxidov obľúbená odborníkmi v oblasti spracovania dreva. Napríklad epoxidy sú často lepidla na drevo na spájanie dreva v lodiach a plachetniciach.

Epoxidové lepidlo funguje najlepšie s čistými, suchými a pieskovanými povrchmi. Najskôr utrite drevo vhodným čistiacim prostriedkom, aby ste odstránili všetok prach, zvyšky vosku alebo iné zvyšky. Potom povrchy jemne obrúste papierovými utierkami a nechajte ich úplne vyschnúť na vzduchu. Nakoniec sa uistite, že vaše drevo je brúsené a pripravené na pripojenie. Potom môžete zmiešať svoju dvojdielnu epoxidovú živicu a aplikovať podľa pokynov na obale. Ak spájate dva povrchy, majte po ruke drevenú svorku. Aj keď sa epoxidy považujú za netoxické, dráždivé a môžu spôsobiť vyrážky a popáleniny. Noste rukavice a ruky držte ďalej od tváre a očí.

Na to, aby mohli drevospracujúce projekty uspieť, potrebujú silné škáry - a silné škáry silné lepidlá. Nasledujúce drevené lepidlá získali najlepšie hodnotenie od zákazníkov Amazonu, takže viete, že sa na ne môžete spoľahnúť.

1. NAJLEPŠÍ PVA DREVO: Lepidlo na drevo Titebond II Premium

S priemerným 4,5-hviezdičkovým hodnotením na Amazone a takmer piatimi hviezdičkami od spokojných zákazníkov Home Depot je Titebond II schválený FDA a viac odolný voči vode ako väčšina lepidiel PVA. Vďaka tomu je ideálnou voľbou pre malé exteriérové ​​projekty, ako sú zariadenia na podávanie vtákov a poštové schránky. Je bezpečné s ním pracovať a ľahko sa čistí - jednoducho navlhčite naviac lepidlo navlhčenou tkaninou. K dispozícii na Amazone.2. NAJLEPŠÍ POLYURETÁNOVÝ GLUE: Titebond Polyurethanové lepidlo

Produkt Amazon Choice (určený pre najvyššiu kvalitu, cenu a okamžitú prepravu), Franklinovo polyuretánové lepidlo schne na svetlú, svetložltú farbu. Lepí sa nielen na drevo, ale aj na kovy, keramiku a plasty - ideálne pre multimediálne projekty a remeslá. Je vysoko vodotesný, preto zvážte použitie polyuretánového lepidla pre vonkajšie projekty, ako je krytina, ktorá musí odolať vlhkým podmienkam. Ľahko brúsi a štítok tvrdí, že by nemal ovplyvniť povrchovú úpravu dreva. Aj keď to môže byť pravda, vždy odstráňte prebytočné lepidlo, ak sa dostane na viditeľné miesta. K dispozícii na Amazone.3. BEST CA GLUE: Starbond Super Fast Tenké CA lepidlo

Starbond Super Glue je obľúbeným vzorcom pre drevospracujúcich a remeselníkov. Populárne lepidlo na drevo vysychá, je lesklé a rýchle, vďaka čomu na Amazone získa 4,7 hviezdičiek. Lepidlo Starbond CA používajte na drobné a jemné opravy - dokonca aj ako povrchová úprava dreva. Profesionáli sa starajú o svoj lesklý a odolný povlak, ideálny pre projekty obrábania dreva. S dlhšou trvanlivosťou ako mnoho lepidiel CA prichádza Starbond s luxusnými funkciami vrátane krytov aplikátorov a mikrospínačov pre presnú prácu. Uchovávajte v chladničke (mimo dosahu detí). K dispozícii na Amazone.4. NAJLEPŠIA SKRYTÁ GLUE: Titebond Liquid Hide Lepidlo

Titebond Liquid Hide Lepidlo porazilo ostatných konkurentov s malou výhodou, pokiaľ ide o pevnosť spojenia, zápach a priehľadnosť. Je tiež široko dostupný a zákazníci mu dávajú vysoké známky Amazon-76 percent, čo znamená päť hviezdičiek. Najlepšie zo všetkého je, že to neovplyvní váš povrch, čo je obzvlášť dôležité pri oprave starožitností. Je pripravený na použitie a nie je potrebné ho zohrievať. K dispozícii na Amazone.5. NAJLEPŠIE LEPIDLO EPOXY: Zvarenec J-B zvarte drevo. Rýchlo tuhnúce epoxidové lepidlo na drevo

Pre opravy domácich majstrov je epoxidové lepidlo JB Weld ľahko použiteľné a cenovo dostupné. Nástroj Tools Reviewer bol vybraný ako epoxidové lepidlo na drevo 2018 podľa výberu. Na rozdiel od mnohých epoxidových produktov bude JB Weld nastavený za pár minút - nie je potrebné žiadne zovretie! Lepidlo bude trvať jednu až tri hodiny, kým úplne vytvrdne, a vytvorí silné spojivo alebo trhliny, ktoré sa dajú podľa potreby obrúsiť, vŕtať a dokončiť. Skvelé riešenie pre drobné opravy drevených podláh. Zákazníci Amazonu mu dávajú priemerne 4,4 hviezdy. Uvedomte si, že dvojzložkový produkt, keď je zmiešaný, veľmi rýchlo schne. Prečítajte si všetky pokyny v predstihu a pripravte svoje povrchy a pripravené na činnosť. K dispozícii na Amazone.