Kúpeľňa

Vyriešený! Najlepšie osvetlenie kúpeľne


Otázka: Opakujem svoju kúpeľňu a som ohromený možnosťami osvetlenia. Ako sa môžem rozhodnúť pre najlepší dizajn osvetlenia kúpeľní pre moje potreby?

A: Svetelný dizajn, ktorý vylepšuje dekor a pomôcky pri omývaní, môže z kúpeľne urobiť všestrannejší a atraktívnejší priestor pre každodenné „ja čas“. Existuje však celá škála možností výberu dizajnu kúpeľňového osvetlenia, vrátane typu svietidla, štýlu a umiestnenia, farby a potreby výstupu osvetlenia. Všetky informácie potrebné na dosiahnutie najlepšieho osvetlenia vášho osobného priestoru.

Vyberte si príslušenstvo na základe funkcie.

Svietidlá hrajú v kúpeľni jednu z troch úloh: osvetlenie okolia, úloha alebo prízvuk. Zohľadnite svoje konkrétne potreby a vyberte príslušenstvo určené na tieto funkcie.

  • Okolité osvetlenie, zvyčajne mäkké stropné osvetlenie, pôsobí ako hlavný zdroj osvetlenia v kúpeľni. Svietidlá pre okolité osvetlenie zahŕňajú zapustené svetlá namontované vo vnútri plytkých otvorov v strope, svietidlá pod omietku, ktoré sa pripevňujú k stropu s malou medzerou medzi svietidlom a stropom, a stropné ventilátory s pripojenými svetlami.
  • Osvetlenie úloh, jasnejšie osvetlenie zvyčajne obmedzené na malú plochu, napríklad vedľa umývadla, vám pomáha vykonávať úlohy zamerané na detaily, ako je nanášanie make-upu alebo holenia. Ako osvetlenie úloh sa bežne používajú nástenné nástenné svietniky, závesné svetlá visiace zo stropu a svetlá koľajníc (dlhé dráhy s mnohými žiarovkami, ktoré je možné pripevniť na stenu alebo strop).
  • Zvýraznené osvetlenie spadá medzi jasom okolitého prostredia a osvetlením úlohy a používa sa na zvýraznenie architektonických detailov alebo výstavných exponátov. Príklady zahŕňajú zátokové svetlá zabudované do výčnelkov stropu, zrkadlové svetlá (žiarovky, ktoré ohraničujú obrys zrkadla, aby sa podsvietili), a lanové svetlá (pružné, doskové obvodové dosky so zabudovanými žiarovkami).

Použite vrstvený prístup.

Jednofunkčné osvetlenie by mohlo stačiť na polovicu kúpeľa, ale v štandardných alebo veľkých kúpeľniach používaných na viac účelov bude mať jeden typ osvetlenia za následok príliš svetlé alebo slabé zóny pre danú činnosť. Aby ste tomu zabránili, použite vrstvené osvetlenie, ktoré obsahuje svietidlá zo všetkých troch funkčných oblastí. Napríklad v hlavnej kúpeľni by najlepší dizajn osvetlenia kúpeľne mohol obsahovať zapustené okolité osvetlenie, prívesky na úlohy a laná v oblasti špičky na nohe v spodnej časti kúpeľňovej skrinky ako akcenty.

Vypočítajte požiadavky na svetelný výkon na základe veľkosti a funkčnej oblasti.

Osvetľovacia inžinierska spoločnosť (IES) Lighting Handbook odporúča medzi 20 a 50 lúmenmi (miera svetelného výkonu) na štvorcový stopa v kúpeľni. Zamerajte sa na 40 až 50 lúmenov na štvorcový stopa v oblasti úloh, kde budete potrebovať najviac svetla, miernejších 30 lúmenov na štvorcový stopa v oblastiach, ktoré vyžadujú akcentačné osvetlenie, a jemnejšie osvetlenie 20 lúmenov na štvorcový stopu alebo okolité osvetlenie ,

Ak chcete zistiť, koľko žiaroviek kúpiť, aby vyhovovali vašim potrebám svetelného výkonu, vynásobte vodiacu líniu lúmenov štvorcovým záberom funkčnej oblasti. Povedzme, že potrebujete 650 lúmenov na osvetlenie úloh pre márnosť 13 štvorcových stôp (50-krát 13). Pomocou konverzného diagramu Energy Star lúmenov na watty na zistenie ekvivalentného príkonu žiaroviek môžete vidieť, že jedna 60 wattová žiarovka dodáva 800 lúmenov svetelného výkonu, čo je viac ako dosť pre vaše potreby. Ak chcete znížiť účty za elektrinu, použite energeticky úspornú 10-wattovú LED alebo 14-wattovú kompaktnú žiarivku (CFL) na dodanie rovnakých 800 lúmenov. Balenie žiaroviek LED alebo CFL môže uvádzať iba hodnotu lúmenov. V takom prípade môžete jednoducho vyhľadať žiarovku, ktorá poskytuje výstup 650 lúmenov (alebo použiť dve 325-lúmenové žiarovky LED alebo CFL).

Uistite sa, že celkový príkon alebo lúmenová žiarovka všetkých žiaroviek, ktoré inštalujete do príslušenstva, neprekračuje maximálne hodnotenie príslušenstva (väčšina príslušenstva si uvedie hodnotenie na obale), alebo riskujete iskrenie požiaru alebo poškodenie príslušenstva žiarovky alebo káble. Napríklad, ak má žiarovka hodnotenie 75 W, fungovala by 60-wattová žiarovka, ale dve 40-wattové žiarovky by prekročili prahovú hodnotu.

Umiestnite každý prípravok na základe jeho typu a funkcie.

V ideálnom prípade bude okolité osvetlenie rovnomerne vrhať svetlo na všetky štyri rohy kúpeľne. Ak si napríklad vyberiete napríklad zostavu svetla stropného ventilátora alebo zapustenú montáž, pripevnite ju do stredu stropu. Ak montujete viac zapustených svetiel, nainštalujte jediné svetlo do stredu stropu a vyraďte si cestu von pre zostávajúce svetlá, pričom vzdialenosť medzi svetelami bude predstavovať polovicu výšky stropu (napr. Priestor sa rozsvieti päť stôp od seba) izba so stropom 10 stôp).

Osvetlenie úloh by malo počas ošetrovania vrhať svetlo na tvár, vďaka čomu je najlepším riešením bočné osvetlenie. Nástenné nástenné svietniky, ktoré fungujú ako osvetlenie úloh, by sa mali optimálne namontovať na úrovni očí (približne 60 palcov nad zemou pre priemerného dospelého) na oboch stranách zrkadla nad márnosťou. Umiestnenie buď zapusteného svetla, alebo nástenného svietnika, ktorý sa skladá z jednej svetelnej tyče nad márnosťou, je zlá voľba, pretože pod vaše oči vrhá tiene; Namiesto toho namontujte nástenné svietidlo s viacerými žiarovkami alebo sledujte svetlo nad márnosťou (75 až 80 palcov nad zemou) tak, aby svetlo dopadalo na vašu tvár v nepretržitom prúde, ktorý minimalizuje tiene.

Umiestnite akcentačné osvetlenie, aby ste zachytili čo najviac lichotivé detaily objektu, ktorý má zvýrazniť. Môžete umiestniť závesné svetlo priamo nad umývadlo staromódneho umývadla na plavidlo, aby ste predviedli svoje kúzlo historických farieb, alebo môžete nainštalovať nástenný nástavec pod uhlom nad sprchou, aby ste svetlo nasvietili priamo na časť dekoratívnych dlaždíc.


Vyberte si zo štýlov, ktoré sa synchronizujú s existujúcim priestorom.

Svietidlá pre kúpeľne prichádzajú v rôznych štýloch a prevedeniach, či už v jednej rovine s tienidlom v tvare kupoly vyrobenej z matného alebo číreho skla, závesných svetiel z dreva alebo kameňa, alebo pozdĺžnych trámových svetlometov s brúseným niklom, bronzom alebo chrómom , Pri výbere medzi týmito možnosťami si zoberte súpis existujúcich spotrebičov a hardvéru vo vašej kúpeľni, vrátane materiálov vane a sprchy, gombíkov na dvere, poťahov skrinky a zásuvky a umývadiel a vane. Rozhodnite sa pre svietidlá s podobným vzhľadom sofistikovaného, ​​hladkého efektu. Alebo začleňte doplnkový štýl, ktorý v kúpeľni ešte nie je - napríklad prívesky z tmavého dreva v kúpeľni priemyselného typu s čiernymi spotrebičmi - pre neočakávané, ale stále súdržné, estetické.

Vyberte žiarovky, ktoré vyžarujú biele svetlo.

Ak chcete zachytiť svoju pokožku, vlasy a oblečenie do detailov as podobnou presnosťou farieb ako pri dennom svetle, vyberte si žiarovkové, LED alebo CFL kúpeľňové žiarovky s teplotou farby 3500 K - 4100 Kelvins (K) (zvyčajne označené ako „studená biela“ / Bright White “na obale) alebo 5000K-6500K (označené„ denné svetlo “). Okrem toho vyhľadajte žiarovky s indexom farebného vykreslenia (miera toho, ako môže žiarovka osvetľovať celé spektrum farieb) od 90 do 100, pričom hodnota 100 je CRI denného svetla v poludnie.

Majte na pamäti elektrickú bezpečnosť.

Pri inštalácii nových svietidiel do trávniku náchylného k vode v kúpeľni je nevyhnutné používať bezpečné zapojenie, pretože vlhkosť, ktorá prichádza do styku s vnútornými súčasťami svietidla alebo spínačmi svetla, môže spôsobiť zásah elektrickým prúdom alebo skraty, ktoré vedú k požiaru. Okruh, ktorý dodáva energiu do svietidiel v kúpeľni, by mal byť oddelený od tých, ktoré dodávajú energiu do zásuviek používaných pre inú elektroniku v kúpeľni (napr. Sušiče vlasov a žehličky). Spínače svetiel by mali byť uzemnené tak, aby rozptyľovali bludné napätie priamo do zeme a nie cez vás. Napokon by kúpeľňové svietidlá mali byť hodnotené za mokra (zvyčajne to znamená, že vodiče svietidla sú chránené kovom).