Podlahy a schody

9 tipov na odstránenie škrabancov z drevených podláh


Drevené podlahy prinášajú domovu krásu a hodnotu, pokiaľ sú dobre udržiavané. Prírodné drevo je vystavené neustálemu riziku povrchového opotrebenia, vodoznakov a hlbšieho poškodenia. Prevencia je samozrejme kľúčová: Používajte koberčeky oblasti a mäkké ochranné podložky na pohyb nábytku, odstránenie obuvi v čo najväčšej miere a udržiavanie nechtov pre domáce zvieratá ostrihané.

Povrchová úprava vašej podlahy chráni pred každodenným opotrebením, ale je dôležité vedieť, aký druh povrchovej úpravy máte, aby ste ju udržali. Zoberme si napríklad drevenú podlahu inštalovanú pred rokom 1970, ktorá bola pravdepodobne ukončená lakom alebo šelakom. Lesklý povrch môžete pridať pastou alebo tekutým voskom alebo olejom. Ak je váš starší povrch zreteľne poškriabaný, môžete ho odstrániť alebo prebrúsiť, potom ho opraviť polyuretánovým produktom, ktorý je vysoko odolný, odolný voči oderu a ľahko sa čistí. Používajte iba silikónový lak na vodnej báze. na polyuretánových podlahách.

Ak je viditeľné rozsiahle opotrebenie, môže byť potrebný proces úplného povrchového úpravy podlahy, ktorý je náročný na čas a prácu, a vo väčšine prípadov je to práca, ktorá je najlepšie ponechať na profesionálov. Našťastie môžete minimalizovať alebo dokonca úplne odstrániť menej závažné značky a zmenu farby pomocou tipov na opravu škrabancov pod - a obnoviť vaše drevené podlahy v ich pôvodnej sláve.

Lacklusterové drevo môže zväčšiť vzhľad škrabancov a opotrebovaných plôch - nehovoriac o tom, že čiastočky nečistôt rozdrvené na podlahy z tvrdého dreva môžu viesť k horším škrabancom - preto by ste mali prvú akciu starostlivo čistiť. Vyhnite sa metlu alebo brúsnym podložkám a nikdy nenamáčajte podlahu vodou ani tekutým čistiacim prostriedkom. Namiesto toho použite mäkký mop alebo vákuum (s vhodným príslušenstvom) na odstránenie prachu, vlasov a zvyškov povrchov. Na čistenie pridajte dve až štyri kvapky tekutého mydla do litra vody, zamiešajte do sprejovej fľaše a zamiešajte podlahu z polyuretánu a potom rozdeľte roztok suchým mopom z mikrovlákna. Potom jemne postriekajte čerstvou vodou a opláchnite mäkkou suchou handričkou. K dispozícii sú aj komerčné netoxické prostriedky na čistenie dreva (na vodnej báze s biologicky odbúrateľným čistiacim prostriedkom), ktoré sú bezpečné pre podlahy z polyuretánu.

Trochu mazacieho tuku na lakťoch môžete oživiť drevené podlahy. Jemne zrnitý brúsny papier je všetko, čo potrebujete na odstránenie poškodenia. Najprv brúste podlahu v smere zrna. Budete musieť znova použiť škvrnu, ktorú ste v procese odbrúsili, a preto si vyberte skrytú plochu (pod posteľou, v skrini), aby ste si mohli otestovať škvrny od dreva, ktoré zodpovedajú farbe podlahy. Po nájdení správnej škvrny vyskúšajte povrchovú úpravu uretánom. Uretán na vodnej báze rýchlo schne, má jasný a lesklý povrch, ktorý je ideálny pre novšie podlahy. Ak však podlahy s vekom stmavnú, môže to spôsobiť príliš veľa kontrastu. Uretány na báze oleja sú silne zapáchajúce, ale zaschnú so žltým nádychom, ktorý časom stmavne, čo by lepšie vyhovovalo farbe staršej podlahy. Pred zašpinením a povrchovou úpravou sa uistite, že je brúsená plocha hladká a dôkladne čistená.

Vlašské orechy obsahujú vynikajúce prírodné zmäkčovadlá a hnedé farbivá, ktoré opravujú a vylepšujú vzhľad opotrebovaného, ​​poškriabaného dreva. Olejom v matici zahrejte prsty a potom krúživými pohybmi votrite do opotrebovaných častí podlahy. Nechajte olej niekoľko minút sedieť a potom ho opláchnite mäkkou handričkou. Kokosový olej môže tiež minimalizovať škrabance na nedokončených alebo čerstvo pieskovaných podlahách. Naneste tenkú vrstvu kokosového oleja s kefou alebo špongiou, nechajte ju päť minút pôsobiť, potom ju jemne utrite mäkkou handrou a získajte bohatšie vyzerajúce drevo.

Kombinácia jedlej sódy a olivového oleja môže pomôcť znížiť a odstrániť škrabance z dreva. Dôkladne vysajte svoju podlahu a potom naneste sódu na pečenie zvlhčenú niekoľkými kvapkami olivového oleja na poškodené miesta. Počkajte päť minút, potom jemne nalejte mäkkou špongiou. Dôkladne ich očistite navlhčenou tkaninou a osušte utierkou.

Dobré na opravu škrabancov na drevených aj laminátových podlahách. Scratch Away (6,99 dolárov za 8 uncí, k dispozícii od likvidátorov dreva) čistí, leští a znižuje výskyt škrabancov spôsobených nečistotami, topánkami, domácimi zvieratami a škrabkami nábytku. Ďalším dobre hodnoteným produktom je škrabka zo starej angličtiny (4,82 dolárov za osem uncí, dostupná na Amazone), dostupná v odtieňoch svetlého aj tmavého dreva. Tento vyživujúci olej chráni a skryje nevzhľadné známky odierania. Potrebujete iba mäkkú handričku, ktorá sa aplikuje na čisté drevené povrchy.


Minimalizujte výskyt hlbokých škrabancov pomocou škvŕn dreva, ktoré sa dodávajú v olejových, vodných, gélových a kombinovaných variantoch. Škvrny na báze oleja vysychajú pomaly a je ťažké s nimi pracovať, ale poskytujú najbohatšiu a najdlhšiu farbu. Moridlá na báze vody sú k dispozícii v mnohých odtieňoch a umožňujú jednoduchú aplikáciu a čistenie. Kombinované škvrny sú určené pre polyuretánové povrchové úpravy, zatiaľ čo gély neprenikajú, a preto sa dajú použiť na rôzne materiály vrátane predtým natieraného dreva.

Vyberte si správny vzorec morenia pre povrchovú úpravu dreva a vyplňte škrabku úplne tekutou farbou. Prebytočné škvrny odstráňte pomocou hrotu Q a nechajte uschnúť. Nájdete tiež značky škvŕn a miešacie ceruzky, aj keď možno budete musieť hrať s farebnými kombináciami, aby ste našli perfektnú zhodu pre svoju podlahu. Naneste na poškriabanie podľa pokynov v obale, zotrite prebytočné množstvo a nechajte dôkladne uschnúť.

Revolver podlahového dreva Minwax (24,97 dolárov za 32 uncí, dostupný na Amazone) môže pomôcť obnoviť krásu a lesk drevených podláh bez brúsenia alebo leštenia. Vyčistite povrch prachu a zvyškov, potom naneste jednu vrstvu s čistou farbou (ako tento produkt odporúčaný obchodníkmi Home Depot) a nechajte uschnúť. K dispozícii vo vysokom aj nízkom lesku - vyberte si lesk, ktorý je pre vás ten pravý - a formulovaný tak, aby vydržal tri až šesť mesiacov.


Ak sú drevené podlahy v celkom smutnom stave a sú pokryté vrstvami polyuretánu, vosku alebo dokonca farby, môžete ich odizolovať a odhaliť ich nedokončenú krásu. Vyberte prostriedok na odstraňovanie tekutín, napríklad najbezpečnejší odstraňovač dymu 3M (14,02 USD za 32 uncí, dostupný na Amazone). Starostlivo dodržiavajte pokyny pre produkt, potom použite jemnú oceľovú vlnu, ktorá sa trie v smere zrna, aby ste odstránili akýkoľvek prebytočný odstraňovač. Ak máte v úmysle odstrániť iba malú časť podlahy, uistite sa, že ste po dokončení procesu odstraňovania náterov otestovali aj zodpovedajúce škvrny a polyuretánový náter.

9. Opravy a opravy hlbších škrabancov v drevených podlahách.

Pre hlbšie ryhy vo vašom dreve vyskúšajte produkt ako Bondo (18,15 dolárov za jednu uncu na Amazone) - plnivo na drevo, ktoré je možné brúsiť a moriť alebo maľovať. Môžete tiež použiť vopred zafarbené latexové drevené plnivo, napríklad DAP Plastic Wood (9,48 dolárov za 32 uncí od DAP). Výplne sú dodávané v rôznych farbách a možno bude potrebné ich zmiešať, aby presne zodpovedali vašej podlahe. Táto možnosť je najlepšia pre malé hlboké diery, ktoré je možné potom vyplniť, obrúsiť, zafarbiť a dokončiť, takže vaša podlaha bude opäť bezchybná.