Ako na to a rýchle tipy

Ako na to: Poľský mramor


Mramor - biely alebo jedinečne pestrý typ vápenca, ktorý bol vystavený extrémnemu teplu a tlaku - má dlhú históriu obľubovania remeselníkov a staviteľov, od Michelangelových sôch Davida a Mojžiša po Taj Mahala. Niet divu, že mramor v modernom dome je cenený a drahý. Vďaka svojej prírodnej kráse, hĺbke vzoru a jedinečným označeniam sa stáva elegantnou a luxusnou voľbou pre podlahy, dosky, stolové dosky a márnosť.

Mäkké a porézne mramorové pulty majú však svoje nevýhody a medzi nimi je predovšetkým sklon k škvrnám alebo leptaniu. Druhý problém, lept, sa vzťahuje na otupené miesta, ktoré sa niekedy javia ako vypuklé a na dotyk sa cítia mierne drsné. Môžu sa vyskytnúť po vystavení kyslým alebo vysoko zafarbeným potravinám (červené víno, paradajky, ocot a citrusové plody) a dokonca aj kyslým alebo abrazívnym čistiacim prostriedkom. Zatiaľ čo matný mramorový povrch môže minimalizovať výskyt nedokonalostí, lesklý povrch, ktorý väčšina majiteľov domov uprednostňuje na svojich doskách, často ukazuje každé leptanie a škvrnu.

Krása mramoru a hodnota, ktorú pridáva do vašej kuchyne alebo do kúpeľne, ju však napriek tomu ešte stoja za to. Keď vaše mramorové povrchy stratia svoj lesk, nasledujúce postupy prinesú späť slávu tohto klasického kameňa.

Ale najprv je váš povrch leštený mramoru?

Pred riešením čistenia a žiarenia mramorových pultov vám pomôže porozumieť dvom rôznym mramorovým povrchom skôr, ako sa bezvýsledne pokúsite obnoviť lesk toho, ktorý nie je navrhnutý tak, aby bol lesklý.

Honovaný mramor bol brúsený, aby vytvoril zamatový povrch - nie celkom matný, ale rozhodne nie lesklý. Mramor, brúsený mramor, ktorý je menej klzký ako leštený mramor, sa veľmi dobre hodí na podlahy. Niektorí majitelia domov tiež uprednostňujú brúsený mramor pre svoje dosky, pretože je menej pravdepodobné, že sa poškriabu ako leštený mramor a skryje leptanie lepšie ako lesklý povrch.

napriek tomu, leštený mramor je bežnejšou voľbou pre kuchynské dosky alebo stolové vložky. Čím menej pórovitá možnosť, táto povrchová úprava nebude škvrna tak ľahko, ako by brúsený mramor mohol a nevyžaduje rovnakú frekvenciu tesnenia. Jeho lesk navyše ponúka semi-reflexný povrch, ktorý je príťažlivý a pomáha vytvoriť malú kuchyňu tak, aby vyzerala väčšia ako jej pôdorys.

Aj keď je možné transformovať leštený mramorový pult na honovaný povrch alebo naopak, projekt si vyžaduje zručnosti a skúsenosti a špeciálne vybavenie - inými slovami, je najlepšie nechať túto prácu na profesionálnom stroji na leštenie kameňa. Ak však chcete obnoviť lesk svojho lešteného mramorového pultu alebo stolovej dosky, môžete tak urobiť pomocou týchto dostupných pomôcok a krokov.

MATERIÁLY A NÁRADIE Dostupné na Amazone
- Mäkké handry
- Špongia
- Komerčný čistič mramoru
- Jemná tekutina na umývanie riadu
- látky z kamzíka alebo mikrovlákna
- Amoniak
- Peroxid vodíka
- Prášok na pečenie
- Štetec
- Plastový obal
- Páska
- Žiletka
- Mramorový leštiaci prášok
- Mramorový tmel


Prvým krokom k obnoveniu lesku vášho mramoru je ich vyčistenie. Pravdepodobne si pravidelne strhávate omrvinky pravidelne a rýchlo a vyhladíte akékoľvek škvrny alebo striekance, ale keď je čas skutočne vyleštiť povrch mramoru, pôjdete trochu hlbšie.

Mramor utrite mäkkou suchou handrou, aby ste odstránili prach a drobky, potom povrch navlhčite vlhkou špongiou. Potom naneste na vlhkú handru čistiaci prostriedok na čistenie mramoru schválený výrobcom alebo alternatívne pridajte pár kvapiek jemnej neabrazívnej kvapaliny do umývacieho prostriedku na čistenie. Podľa toho, čo si vyberiete, rozmiestnite čistič po celom mramore a odfiltrujte akékoľvek miesta s potravinami alebo iným zvyškom.

POZNÁMKA: nikdy Na čistenie lešteného mramoru použite ocot, bielidlo, kroviny alebo iné drsné chemikálie. Ak tak urobíte, môžete vyleštiť lesk a zanechať ťa škvrnité škvrny.

Používajte čistú a vlhkú handru, utrite čistič z mramoru. Vysušte kamzík alebo nepoužitú handričku z mikrovlákna.

Ak vaše mramorové pulty majú sfarbenie spôsobené jedlom alebo inými domácimi predmetmi, musíte ich pred začatím leštenia ošetriť. Aj keď existujú komerčné prostriedky na odstraňovanie škvŕn z mramoru - často sa nazývajú obklady - môžete si tiež vytvoriť svoj vlastný pomalým premiešaním jednej polievkovej lyžice amoniaku do pol šálky peroxidu vodíka a pomalým pridaním dostatočného množstva jedlej sódy na vytvorenie hustej krémovej textúry.

Teraz rozložte obklad na akékoľvek znečistené miesta pomocou čistej kefy a prikryte ho plastovým obalom (okraje nalepené nadol). Obklad nechajte na mieste 12 až 24 hodín, potom môžete odstrániť plastový obal a nechať úplne vyschnúť.

Opatrne zoškrabte drobivý materiál pomocou žiletky bez toho, aby ste na mramorovom povrchu zašpinili alebo kopali. Zostávajúce zvyšky obkladov očistite navlhčenou utierkou a potom mramor utrite dosucha.


Aj keď veľmi prísne leptanie si vyžaduje odborný dotyk, môžete menšie leptanie z kyslých potravín a čistiacich prostriedkov sami odstrániť z leštiaceho prášku z akýchkoľvek starých stredísk pre zlepšovanie domácnosti (nezabudnite sa obrátiť na výrobcu mramoru, ktorý odporúča). Leptané miesta utrite navlhčenou textíliou a na vyleptané miesta posypte malé množstvo mramorového leštiaceho prášku. Prášok jemne vsuňte do škvŕn vlhkou handrou podľa pokynov na výrobku. Potom odstráňte zvyšky prášku čistou vlhkou handrou a potom mramor vysušte, aby ste odhalili jeho obnovený lesk.


Aj keď utesnenie úplne nezabráni zafarbeniu, tento úkon pomôže vášmu mramoru odolávať hlavným škvrnám a zvýši jeho lesk. Vo všeobecnosti by ste mali zapečatiť svoje mramorové pulty najmenej dvakrát ročne, aj keď vykonávaním úlohy každú sezónu sa vaše pulty budú snažiť čo najlepšie vyzerať. Obráťte sa na výrobcu vašej pracovnej dosky, kde nájdete odporúčania týkajúce sa produktov a aplikácií, ktoré sa týkajú vášho mramoru.

Pozorne si prečítajte pokyny na obale z mramoru a aplikujte podľa pokynov. Väčšina špeciálnych tesniacich prostriedkov na mramor (dostupných od výrobcu a v domovských strediskách na zlepšenie kvality) sa strieka alebo nalieva priamo na povrch mramoru. Natierajte tesniaci prostriedok cez celú mramorovú dosku čistou suchou handričkou a nechajte tmel nasiaknuť do mramoru po dobu stanovenú v obale produktu (zvyčajne menej ako päť minút).

Použite ďalšiu čistú suchú tkaninu na vtiahnutie tesnenia do mramoru pomocou kruhových pohybov. Pokračujte v brúsení mramoru, až kým nebude tmel úplne nasiaknutý do kameňa a mramor nebude suchý. Ak má povrch lepkavý alebo lepkavý pocit, pokračujte v brúsení, až kým mramor nebude na dotyk hladký a nebude mať vysoký lesk.